Polské jídlo: jedovatý hnus nebo kvalita za pěknou cenu?

Polské jídlo je pro český lid obecný synonymem nepoživatelného hnusu. Bezpočtu kauz vévodí případ posypové soli v potravinách z Polska. Reakce Poláků jsou odmítavé, podle nich je polské jídlo kvalitní, jedná se o jednotlivé případy a aféry jsou zbytečně nafouknuté. Polská novinářka Barbara Sierszula, žijící v ČR, v interview na DVTV hovořila v prosinci 2014 o tom, že si ráda kupuje polské jídlo i u nás. Jako příklad uvedla polské máslo „s kytičkou“. Naneštěstí nedlouho poté zjistila inspekce, že kontrolovaná šarže obsahovala pouze 67% mléčného tuku, zatímco výrobek označovaný jako máslo musí obsahovat minimálně 82%. Nejmenovaný řetězec s holandskými vlastníky pak urychleně „máslo s kytičkou“ vyprodával za 15 Kč za kus. Vnímání polských potravin v ČR nenapravila i nepřesvědčivá kampaň Já miluji polské jídlo.

Přesto se občas ozývají i české hlasy, že polské jídlo je přinejmenším stejně kvalitní jako to naše, akorát tuzemské řetězce požadují tak nízké nákupní ceny, že se za ně kvalitní potraviny vyrobit prostě nedají. Okřídleným úslovím je třeba „nečekejte, že v jogurtu za 5 Kč najdete ovoce“.

Kde je tedy pravda? Nejlepším rozsouzením nemůže být nic jiného než praktická zkouška. V našem případě opakované nákupy v běžné polské samoobsluze. Ty jsme provedli v posledním půlroce čtyřikrát v supermarketu Biedronka v polském Porajówě. Zaměřili jsme se na potraviny, které jsou levnější než u nás a výsledek překvapil i nás.

Pravdu totiž mají obhájci polského potravinářství. Ovoce a zelenina je kvalitativně srovnatelná s naší, cenově se pohybuje na stejné nebo nižší úrovni, i když bychom podle starších testů očekávali ceny ještě nižší. Přesto například dobrá jablka za 15-20 Kč za kilogram potěší. Poslední dobou se vyplatí v Polsku nakupovat i toastový chléb. Zatímco u nás cena za běžný typ vyšplhala na 20 Kč, v Polsku je k mání za 13,50 Kč a sofistikovanější (čtyřzrnný), který se u nás prodává za 30 Kč, jsme pořídili za 14,80 Kč.

Opravdová síla a atraktivita polského potravinářství však spočívá v mlékárenství. Podařilo se nám dokonce koupit chuťově slušný hruškový jogurt cca za 3 Kč, kde jsme dokonce našli i kousky ovoce. Jaký to rozdíl oproti nejmenovanému výrobku renomované mlékárny z Ostravska za 9 Kč, jejíž smetanový jogurt ovoce viděl možná z náklaďáku. Sýry,které jsme ochutnali, byly minimálně tak kvalitní, jako ty, co známe z tuzemska, ne-li lepší. Velmi nám zachutnala například Bystřická roláda, sýr typu oštiepok.

Ceny některých výrobků jsou až absurdně nízké. Třeba slušně chutnající sýr cottage (serek wiejski) vychází v přepočtu na 9,20 Kč. Výhodný je též řecký jogurt polské provenience za 8, 70 Kč, gramáží i chutí zcela srovnatelný se svým dvakrát dražším českým „kolegou“. Abychom ale nebyli jednostranní. Chuť čerstvého plnotučného mléka zůstala jednoznačně za naším očekáváním. Zde je lepší si připlatit za české, i když je cena lákavá (12,40 Kč).

Závěrem tedy vyvstává zjevná otázka. Co tedy stojí za vysokými cenami některých českých potravin a nekvalitou importu z Polska? Již léta někteří čeští zemědělští odborníci upozorňují na dva zásadní momenty. Prvovýroba (čili zemědělci) jsou dostatečně efektivní. Kdo naopak má efektivitu na polovině západní konkurence, je zpracovatelský průmysl. Další problém, který nutně vyplývá z cenového srovnání německých a polských supermarketů s těmi tuzemskými, je určitá „nenažranost“ českých řetězců, lépe řečeno českých poboček zahraničních maloobchodních molochů.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang