PPI – Index produkčních cen, eurozóna

ppi-index-produkcnich-cen-2

Index MPI se vztahuje pouze k eurozóně, proto by mělo být jakékoli srovnání s PPI prováděno s PPI eurozóny a nikoli s PPI Evropské unie.

Index produkčních cen tuzemských průmyslových výrobců eurozóny zjišťuje vývoj průměrných cen veškerého zboží a služeb v důsledku činnosti průmyslového sektoru prodaných na tuzemském trhu.

Tento tuzemský trh je definován jako spotřebitelé, kteří mají trvalé bydliště na tomtéž státním území jako monitorovací subjekt. Je důležité vzít v úvahu, že tento index nezahrnuje stavebnictví kvůli jeho sezónním výkyvům. Stejně jako podobné indexy nezahrnuje ani DPH a jiné odpočítatelné daně.

Cenové indexy obecně podrobně sledují orgány, které rozhodují o měnové politice, např. ECB, jimž pomáhají přijímat rozhodnutí o budoucí politice.

PPI je často analyzován ve spojení s indexem dovozních cen (MPI), který naopak umožňuje sledovat dopad změn dovozních cen na vstupy používané v tuzemské výrobě a nepřímo na spotřebu. To je velice důležité, jelikož dovozní ceny mají přímý vliv na tuzemské ceny.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 73 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang