Proč Češi investují do podílových fondů a jak moc se to vyplatí

Češi již přeci jenom zjistili, že peníze ve slamníku asi není nejlepší řešení. Takové peníze může inflace velmi rychle spořádat. Na spořicích účtech se penězům bohužel nedaří o mnoho lépe. A tak čím dál více tuzemských volných finančních prostředků směřuje do podílových fondů. Je to však to nejlepší řešení? 

Úroky na tuzemských bankovních účtech bohužel nepokrývají inflaci. Ta byla v loňském roce v ČR vyšší než 3 %. Oproti tomu stojí zhodnocení na spořicích účtech v loňském roce mezi 0,5 až 1,8 procenty. Tedy výrazně pod inflací. Není se čemu divit, že Češi hledají alternativy.

Majetek Čechů uložený v podílových fondech má aktuálně hodnotu 248,6 miliardy korun. Kvartálně vzrostl o necelých 6%. Některé banky hlásí meziroční nárůst počtu investujících klientů o desítky procent. Stejně tak bankéři tvrdí, že Češi se stále drží značně při zdi, kdy většina prostředků jde do podílových konzervativních fondů.

Dokonce i vysoko-příjmové skupiny, kde by člověk možná čekal i agresivnější přístup (alespoň u mladších ročníků), dokonce i tyto skupiny volí konzervativní strategie a konzervativní portfolia. Dost možná ku vlastní škodě. Zejména po největším poklesu trhů za posledních nějakých 80 let.

TIP: Tento článek popisuje, jak se stát rentiérem.

Manažer UniCredit Bank Lokvenc tvrdí, že hitem jsou v posledních měsících investice do dluhopisových podílových fondů zaměřených na USA. A dodává, že za druhé pololetí loňského roku dosáhly tyto fondy rekordního zhodnocení o více než 20%. Zde si dovolím upozornit, že kupovat to, co poslední dobou vyrostlo nejvíc, není zrovna nejšťastnější strategie. 

V kterých tuzemských podílových fondech mají Češi nejvíce peněz

Typ fonduObjem majetku v mld Kč
Dluhopisové fondy86
Akciové fondy44
Smíšené fondy39
Zajištěné fondy38

Co říci závěrem

Investovat do podílových fondů je lepší řešení než slamník či spořicí účet. Tedy pokud sledujete dlouhodobé zhodnocení resp. zajištění proti inflaci. Bohužel ani podílové fondy nejsou zrovna ideální řešení. Abych byl upřímný, tak jsem spíše odpůrcem podílových fondů. Myslím si, že je to skvělá investice, ovšem ne pro investora, ale pro banky, správce fondů, prodejce fondů.

Takový podílový fond ve skutečnosti znamená, že se někdo snaží vydělat prostřednictvím peněz, které mu dáte k dispozici a to celkem bez rizika. A když trhy za dané období klesnou? On na tom vydělá stejně (poplatky). Když trhy vyrostou? Velká část či dokonce většina zisku zůstane v rukou bank resp. správců fondů. Chce to tedy investovat mnohem lépe a chytřeji. I proto vzniknul server Vpenize.cz 

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang