Proč je milionářská daň, pane Hollande, špatný nápad

Francouzská Ústavní rada schválila záměr socialistické vlády prezidenta Françoise Hollandea, která chce zavést milionářskou daň. 75procentní daň z příjmu (včetně sociálního pojištění) zaplatí za zaměstnance firmy. Vztahuje se na ty, jejichž roční příjem přesahuje jeden milion eur, tedy zhruba 27,5 milionu korun. Lidí s ročními příjmy nad jeden milion eur je přitom podle serveru The New York Times ve Francii až 30 tisíc.

Proč je to špatný tah

Pokud zvyšujete daně u těch nejbohatších, což jsou zpravidla ti nejschopnější, a to takto dramatickým způsobem, je všechno špatně. Není to nic jiného, než že trestáte úspěšné lidi. Většina z nich velmi tvrdě pracuje a to po celý život. Jaké lze očekávat ale důsledky? Možná tím dosáhnete po nějakou velmi krátkou dobu vyšší výběr daně. Tím to ale rychle skončí. Tito lidé se dokáží velmi rychle přizpůsobit. Buď se přestěhují do zahraničí. Nebo tam přesunou svůj byznys. A politici jsou nahraní.

Přemýšlím, zda nějaký politik dokáže vůbec pochopit, že vyšší daně vůbec nemusí znamenat, že vyberete více peněz. Ba právě naopak. A teď to nejhorší. Tímto zdaněním bohatých velmi pravděpodobně demotivujete podnikatele a manažery, přidusíte byznys, zpomalíte růst HDP. V konečném důsledku na tom budou tratit všichni. Tedy všichni ti, kteří se ještě neodstěhovali ze země. 

Milionářská daň – lze takovou věc očekávat od někoho jiného než právě od socialistů? Těžko říci, zda ti lidé vůbec tuší, co to s ekonomikou a důvěrou v ten který konkrétní stát udělá.

Nechtěl bych žít ve Francii za vlády socialistů. A to nejsem člověk, který by se příjmem nějak přibližoval k jednomu milionu eur ročně. 

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang