Proč se dříve či později propojíme s umělou inteligencí

Přiznám se, že nepatřím mezi ty, kteří by se děsili budoucnosti. Těším se na ni. Jako nic jiného mne baví si ji představovat. Jedno z témat, která hýbou světem, je umělá inteligence a to jak ovlivní naše životy do budoucna. 

Podle Elona Muska (Tesla Motors, PayPal, SpaceX) se dříve či později propojíme my lidé přímo s počítači a tedy s umělou inteligencí. Je velmi reálné to, že umělá inteligence již brzy překoná tu lidskou a bude zde propastný rozdíl. Což zní možná trošku absurdně, protože tak vlastně překoná svého stvořitele – lidi. 

Pak by mohla nastat situace, kdy počítače zjistí, že nás již překonaly, že představujeme zbytečnou překážku, která umělou inteligenci ohrožuje na existenci a budou se nás chtít zbavit. 

To, že propojíme naše mozky s umělou inteligencí by nás tak mohlo posunout mnohem dále a vlastně můžeme hovořit o další fázi naší evoluce.

Jak si to představit v praxi? Nebo přesněji v naší hlavě? Vznikne rozhraní (spojení) mezi našim mozkem a umělou inteligencí. To spojení může probíhat i na dálku. Prozatím je toto spojení mezi mozkem a počítačem velkým oříškem. To bychom ale nebyli my lidé, abychom to s našimi nedokonalými mozky nevymysleli. 

Co tím získáme? Neomezenou paměť neustále k dispozici přímo v naší hlavě. Veškeré moderní technologie typu vyhledávání Google opět přímo v hlavě. Vlastně cokoliv si dokážete sami představit. 

V žádném případě netvrdím, že co se týče umělé inteligence, nemáme být opatrní. Že nemáme zvažovat možná rizika. Že se nemáme mít velmi na pozoru, než si něco implantujeme do našich lebečních dutin. Zřejmě je to ale cesta, které se do budoucna nelze vyhnout. 

A co vy? Bojíte se něčeho takového? Těšíte se na budoucnost? Bude se podle vás vyvíjet jiným směrem a jakým?    

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang