Proč solární energii již nepovažujeme za alternativní zdroj

Solární odvětví v posledních deseti letech zaznamenalo nebývale silný boom a krizi zároveň. Protože byly solární panely dlouho velmi nedostupnou, ale slibnou technologií, těšily se velké podpoře ze strany vlád po celém světě.

Dotační programy přilákaly do odvětví řadu společnotí. Zpočátku rozsáhlé dotační programy přilákaly do solárního odvětví mnoho nových hráčů a tempo inovace každým dnem akcelerovalo. Později se nicméně ukázalo, že na trhu je značný převis nabídky a celá řada firem se rychle ocitla ve finančních nesnázích, které s nástupem globální finanční krize jenom gradovaly.

Neproduktivní společnosti krachují či ukončují činnost

Od roku 2009 ve Spojených Státech a Evropě zkrachovalo kromě nejznámější Solyndry přes 100 dalších firem zabývajících se vývojem a výrobou solárních panelů. Z dnešního pohledu je však tato očista solárního odvětví vnímána pozitivně, neboť vedla k výraznému snížení cen solárních panelů a ke značnému nárůstu jejich efektivity.

V roce 1977 čítaly produkční náklady solárních panelů v průměru 76,7 dolarů za watt. Dnes se pohybují pouze okolo 0,30 dolaru za watt a očekává se, že číslo není rozhodně konečné. V roce 2011 se Německo, průkopník v oblasti solární energie, zařadilo mezi první země, které dosáhly tzv. grid parity, kdy se ceny energie z fotovoltaických elektráren vyrovnaly cenám energií z klasických zdrojů.

Solární energie se nákladově srovnala s klasickými zdroji

Podle letošního výhledu Deutsche Bank pro solární odvětví byla grid parita dosažena už i v 10 amerických státech a do konce příštího roku bude dosažena i ve zbylých 40. Analytici Deutsche Bank odhadují, že do roku 2017 dosáhne grid parity 80% světového trhu.

S rostoucí konkurenceschopností solární energie už začalo mnoho států, především v Evropě, omezovat své štědré dotační programy, protože už pomalu přestávají dávat smysl.

Budoucí očekávání je více než pozitivní

Další nedávná studie s názvem Current and Future Cost of Photovoltaics predikuje, že náklady na produkci solární energie v Evropě do roku 2025 poklesnou přibližně o třetinu na 4-6 ct/kWh a na 2-4 ct/kWh, zhruba o dvě o třetiny oproti současným úrovním, do roku 2050.

Při produkčních nákladech elektrické energie z konvečních zdrojů mezi 5 a 10 ct/kWh to znamená, že do deseti let bude většina energie produkovaná z velkých solárních parků levnější než energie produkovaná konvečními elektrickými elektrárnami.

Jaké jsou hlavní důvody pro významný budoucí růst solární energie se můžete dočíst v našem předešlém článku Jaká je budoucnost solární energie?

Vzhledem k vysoké volatilitě jednotlivých solárních společností se jeví jako nejlepší způsob investice do výše uvedených trendů nákup solárních veřejně obchodovatelných fondů. Ty v průměru od začátku roku zhodnotily o více než třetinu své hodnoty. Vypadá to, že solární odvětví právě dospělo a doba, kdy alternativní zdroje energie už nebudou déle alternativními, je za dveřmi.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang