Proč už Čech nemá stejný plat a důchod jako Němec?

stejny-plat-a-duchod-jako-nemec

Často se setkávám s otázkou lidí proč už nemáme takové platy a důchody jako Němci. Jako Češi se určitě nemáme špatně a z pohledu celého světa patříme mezi nejbohatší národy. Němci jsou na tom ještě mnohem lépe. Čím to je?

Inu, je to celkem prosté. Němci, Rakušané či třeba Britové pracují jaksi téměř třikrát efektivněji než my a tedy mají téměř třikrát větší HDP na hlavu. Proto jezdí Čech fábií nebo oktávií a Němec bavorákem nebo mercedesem.

Navíc jsou mnohem finančně vzdělanější a i proto mají krásné důchody. Protože o nich lépe přemýšlí a pracují na nich desítky let před odchodem do penze. Založení si penzijního spoření je jen kapka v moři.

Řešení je prosté. Začněme všichni, každý od sebe, mnohem lépe a efektivněji pracovat. Investujme do svých nástrojů i sami do sebe. Dostávejme lepší nápady na inovace. Lépe se připravujme na penze, protože stát se o nás v budoucnu nebude schopen postarat.

Zvyšujme si naše finanční IQ. A jednoho krásného dne bude díky tomu i Čech jezdit v mercedesu, ne-li v jaguaru či porsche (mimochodem zakladatel Ferdinand Porsche byl Čech z Vratislavic nad Nisou). A budeme mít krásné důchody. Není jiná cesta. Nakonec je to fér, nemyslíte?

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang