Průběžný penzijní systém je pyramidová hra s asistencí státu. Jak z toho ven?

Smyslem tohoto článku není být cynický ani vyvolávat paniku. Jde pouze o to, nazývat věci pravými jmény, být připraven na komplikace, vyřešit problém.

Česká republika i řada dalších vyspělých států má velký problém v podobě neudržitelného penzijního systému. Průběžný penzijní systém není nic jiného než Ponziho schéma – pyramidová hra. Důchody důchodcům vyplácíte z peněz, které vyberete od těch, co pracují a platí důchodové pojištění. Tedy předpokládáte, že až jednou (pokud se toho dožijete) budete také důchodce, najdou se noví pracující, kteří zaplatí zase ten váš důchod. Funguje to, pokud se noví pracující skutečně objeví. Dost podobně funguje princip Ponziho schématu nebo pyramidových her.

Proč to celé spěje ke zhroucení?

Riziko zhroucení celého penzijního systém je v něm jaksi zabudováno už od začátku. V současné době je umocněno tím, že nastávají dva ve skutečnosti velmi příjemné trendy:

  1. trend – díky lékařské péči a snad i lepšímu životnímu stylu se lidé dožívají vyššího věku a doufejme i vyššího věku s lepší kvalitou života (jsou i jako důchodci v dobré formě)
  2. trend – lidé si důchodu užívají po více let než v minulosti. Důchodce v takovém devatenáctém století si užil důchodu třeba jenom pět let a po té zemřel. Dnešní důchodce si důchod užije třeba i 25 let. 

A teď  ta velká potíž – snížující se porodnost. Pokud má česká žena v průměru méně než 2 děti, a dvou dětí v průměru české ženy ani zdaleka nedosahují, znamená to, že vymíráme. Pak máme ale zaděláno na problém v tom, že se dlouhodobě snižuje počet pracujících živících důchodce

Další potíž je ta, jak jsem popsal i výše, že se nám dlouhodobě kumuluje a bude kumulovat počet důchodců. To je tím, jak se lidé dožívají vyššího věku a nejde ruku v ruce s tím rok odchodu do důchodu. 

Dalo se to jistě vyjádřit i jednou větou. Náš průběžný důchodový systém spěje ke krachu, protože čím dál méně pracujících živí čím dál více důchodců po mnohem delší dobu.

Někteří lidé tvrdí, že průběžný systém ve skutečnosti likviduje sám sebe už jenom proto, že nabourává tradiční systém hodnot, resp. model rodiny. Lidé si dříve pořizovali děti i proto, že věřili, že je jednou v důchodu tyto děti zabezpečí – že se o ně postarají. Dnes to mnoho nefunguje a lidé se soustředí na důchod vyplácený státem. Navíc jsou lidé finančně zatíženi právě vyplácením důchodců a možná i proto zbývá méně peněz na děti. Když o tom člověk přemýšlí, něco na tom je. 

Brutální forma řešení

Jedno řešení tu je, i přesto není všespásné. Jde o to, že se vrátíte na začátek, kdy se důchodce dožíval v průměru pět let. To znamená, že od průměrného věku dožití v ČR odečtete 5 let a máte rok odchodu do důchodu. Teď si představte jak Češi odcházejí do důchodu v 75 a zda budou ještě schopní pracovat. Někteří jistě ano, jiní ne.

Co na to politici?

Jenom prosím nečekejte, že lidé jako pan Kalousek (TOP09) nebo Sobotka (ČSSD) jsou schopni toto vyřešit! Na to zapomeňte. Mám s politiky velmi osobní zkušenosti. Ti nejlepší jsou schopni uvažovat v horizontu 4 let (volební období). Většina uvažuje tak v horizontech dní, maximálně týdnů.  

Řešení? Poraď si sám

Pokud je vám 20, 30 či 40, rovnou počítejte s tím, že váš důchod bude naprostá almužna, která vystačí na to nejnuznější přežití. S tím v důchodu prostě nevystačíte. Tento penzijní systém je jako obří tanker, ten se bude velmi těžko otáčet.

A současné vedení státu na to skutečně nemá. Ani hlavu, ani vůli. Budeme si muset každý poradit sám. To znamená, mít před důchodem taková aktiva, která nás budou v důchodu živit. To mohou být rozsáhlé akciové a dluhopisové portfolio, nemovitosti, pozemky, firmy či podíly ve firmách a další. To, že čtete Vpenize.cz, to je dobrý začátek, ale obávám se, že to nebude stačit. Je třeba začít konat.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang