Půjčte kamarádovi, ale buďte připraveni na vše!

Když už někomu peníze půjčíte a on se nemá k tomu, aby vám je vrátil, je to trapné hlavně vám, protože o peníze přijít nechcete, ale nemáte žádné další páky, jak peníze získat zpátky. Jak tedy vyřešit situaci, kdy od vás chce něco půjčit?
Je jasné, že by vás nenapadlo, že byste, když půjčujete kamarádovi peníze, měli podepsat smlouvu, protože by vám mohlo přijít divné, chtít po něm právě nějaký papír z toho důvodu, že mu věříte a nechcete narušovat vztah projevením jisté nedůvěry.
img_a317935_w1992_t1528723111-1205271
Pokud věříte tomu, že i ústní smlouva je platná, věříte správně. Bohužel ale, jak se říká, co je psáno, to je dáno, to v tomto případě platí zcela jistě a vyhnete se tím diskuzím o tom, jak to strana myslela. Nejčastěji použitá věta, vrátíš mi to, až budeš mít, je jistou cestou k tomu, že se peněz nedočkáte jen tak.
Sepište smlouvu sami
Možná si myslíte, že když nejste právník, tak smlouvu nezvládnete, ale opak je jistě pravdou. Raději si udělejte čas, sedněte k počítači a věřte, že se vám strávený čas věnovaný výrobě smlouvy, vyplatí.
Co byste ve smlouvě měli uvádět?
· Vaše iniciály
· Iniciály toho, komu peníze půjčujete
· Kolik peněz půjčujete
· Co vám má dotyčný za půjčení dát
· Kdy vám má peníze vrátit
· Jak vám má peníze vrátit
· Co se stane, když vám dotyčný peníze nevrátí
· Kdy jste se na tom dohodli, tedy datum
· Podpisy obou stan
img_a317935_w1992_t1528723123-5107339
Ani jednu z položek ve smlouvě nezapomeňte, a hlavně si ošetřete výslovně, jaký bude další postup, když vám peníze nevrátí, protože budete mít oba jasno, jaký bude další postup již předem. Podpisy na smlouvě určitě zajděte ověřit, protože pokud nebudete moci peníze získat z kamaráda po dobrém, bude nejlepším řešením, když danou pohledávku předáte inkasní společnosti k vymožení nebo když prodáte pohledávku podobné společnosti, která se tímto zabývá. Samozřejmě tím, že nebude ověřený podpis není smlouva neplatná, ale jistota je jistota a pokud má kamarád v plánu vám peníze vrátit, tak určitě nebude proti smlouvě a proti ověření podpisů na poště.


Obraťte se na notáře
Pokud se obáváte sepisovat smlouvu sami, máte možnost využít například služby právníka. Notář s vámi totiž vše sepíše formou notářského zápisu, který opatří doložkou vykonatelnosti. To pro vás znamená, že v momentě, kdy nebudou peníze vráceny sjednaným způsobem v dohodnutém termínu, je tento zápis pravomocným a vykonatelným rozhodnutím, a tedy exekučním titulem, který vás opravňuje rovnou podat návrh na nařízení exekuce ve věci vymožení půjčených peněz.
To má výhodu v tom, že nemusíte nejprve k soudu, kde by probíhala jednání a zároveň byste museli vynaložit nejprve nálady na tento soud.
Proti tomu je odměna notáře stanovená zákonem podle tarifů, které jsou dány.

© 2021 vPenize.cz | Nakódoval Leoš Lang