Rakousko zdaní kryptoměny – daň 27,5 % bude zavedena od března

rakousko-zdani-kryptomeny

Sousední země České republiky se rozhodla k ráznému kroku. Na kryptoměny nabyté po 28. únoru 2022 uvalí daň z příjmu. Rakouské ministerstvo financí chce kryptoměny danit stejně jako akcie.

Od března 2022 se budou kryptoměny danit stejnou sazbou jako akcie, tedy 27,5 procenty. Respektive dojde k danění kladných zisků, tj. rozdílu mezi pořizovací a prodejní cenou. Nebude již rozhodující, jak dlouho lidé kryptoměny vlastní.

Dosavadní praxe rozlišovala časové obdoví a kryptoměny vlastněné déle než rok bylo možné prodat bez daně. Pokud k prodeji došlo v kratším čase, musel být zisk přiznán jako daň z příjmu. I přesto je obchodování s kryptoměnami zajímavou příležitostí, jak vydělat peníze na internetu.

TIP: Kryptoměny je potřeba ukládat na vhodné místo, k čemuž slouží takzvaná peněženka kryptoměn. Může to být Ledger nebo Trezor.

Dle slov rakouského ministra financí Germota Blümela je primárním cílem těchto opatření odbourat předsudky a nedůvěru vůči novým technologiím a nastavení férovosti a rovných podmínek v obchodní sféře. Zdanění se bude týkat také těžby kryptoměn, provozování kryptoměnových bankomatů a provoz burz.

Provoz burz, neboli online směnáren, v nichž lze směnit kryptoaktiva za jinou měnu nebo jiná kryptoaktiva bude stejně jako těžba kryptoměny a provoz kryptoměnových bankomatů považován za komerční činnost s odpovídajícími daňovými důsledky.

Česká republika daní kryptoměny 15 procenty

V České republice se kryptoměny daní patnácti procenty ze zisku, tedy totožnou sazbou jako akcie. Prodá-li investor své akcie po více než třech letech, je od daní osvobozen. To však neplatí v případě kryptoměn. Jsou-li kryptoměny součástí obchodního majetku, vztahuje se na ně daň z příjmu.

Kryptoměny obecně posilují a zvyšují svoji hodnotu. Svého historického maxima dosáhl kupříkladu Ethereum a zejména Bitcoin, jenž se vyšplhal na plných 68 600 amerických dolarů. Kryptoměny jsou považovány za jeden z nejlepších finančních nástrojů, do čeho investovat.

Daňová povinnost nelze obejít. I přesto lze investování a vydělávání na burzách ovlivnit z hlediska nákladů na jejich koupi. Například Coinbase poplatky jsou vysoké, ve srovnání s konkurenčními burzami nejvyšší. Vybrat si tu správnou platformu je první krok k úspěchu.

Získat kryptoměny a dosáhnout tak zhodnocení peněz lze u brokerů, jimiž jsou v České republice například Trading 212, XTB, nebo eToro.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang