Řecko – co se bude dít teď?

Na poslední nabídku věřitelů pro řeckou vládu zareagovala tato velmi nečekaně a ve jménu demokracie požaduje v Řecku referendum o této nabídce. Tím ovšem řečtí představitelé nastartovali sekvenci událostí, které mohou pro Řeky skončit velmi špatně.

Sami Řekové již přes víkend zaútočili na své bankovní účty a snažili se z nich vybrat všechnu hotovost. A to z obav o to, co se nyní stane s řeckým finančním systémem. 

Aby Řekové zabránili runu na banky, banky budou v pondělí zavřené. A až se znovu spustí bankomaty, budou výběry limitovány na 60 euro za den. Tato drastická opatření jsou zavedena proto, aby měly banky dostatek hotovosti a aby se Řecko udrželo v eurozóně. 

Nově oznámené referendum způsobilo takový zmatek, že se Řekové začali v dlouhých frontách shromažďovat před bankomaty. A to z obavy, že se řecká krize trvající již pět let ještě zhorší. Řecko je již nyní v hluboké depresi a situace se může ještě výrazně zhoršit. 

Paradoxně sám současný premiér Alexis Tsipras kritizoval v roce 2011 podobné referendum a označil jej za nezodpovědné. Nyní tedy přichází se stejným řešením, které před tím, když ještě nebyl u moci, nedoporučoval. Vyvrcholení řecké krize se v tento okamžik jenom velmi špatně předpovídá. 

Plánované konání referenda oznámil Tsipras veřejnosti v sobotu 27.6.. Referendum se má konat 5.7.. Zřejmě očekával, že nabídka věřitelů bude ještě prodloužena. Ale ještě ten samý den ministři financí eurozóny odmítli nabídku prodloužit. Deadline tak bude dodržena. 

Jednání řeckých představitelů je samožejmě pochopitelné – ať si občané Řecka sami „naordinují jed“. Provedení je ovšem hodně neohrabané. Je dokonce možné, že 5.7. budou Řekové hlasovat o nabídce, která už nebude vůbec na stole.

Všichni můžeme asi souhlasit s tím, že Řecko již zkrachovalo. V úterý 30.6. vyprší dohoda s věřiteli a Řecko nebude schopno dostát svým finančním závazkům. Athény mají v následujících týdnech provést několik plateb a bez pomoci ty prostředky nebudou mít. Neschopnost Řeků uhradit tyto závazky je nevyhnutelná. 

Situace je v tento okamžik značně nepřehledná a otázkou je, zda může řecký finanční systém běžet i po 30.6.. Na žádnou další pomoc ze strany eurozóny to v tento okamžik nevypadá. A tak jediný způsob jak podpořit řecké banky a platit státní výdaje bude hodit euro přes palubu a začít tisknout drachmy. Na rozdíl od eura bude drachma plně pod kontrolou státu. 

Jediný zdroj hotovosti pro řecké banky, který nyní potřebují v okamžiku zvýšených výběrů hotovosti, pochází z tzv. “emergency liquidity assistance” poskytované ECB. Ta včera řekla, že podporu nebude zvyšovat a to Řekům nebude stačit. 

Nyní lze očekávat týden hořkosti a vzájemného obviňování. Řecké banky uzavřou dveře a omezí výběry. ECB bude řecké banky udržovat při životě. Tsipras a Syriza svoji rétoriku směrem k Řekům mnoho nezmění. Nicméně průzkumy ukazují, že většina Řeků chce zůstat v eurozóně. 

Díky současnému vyvrcholení řecké krize je také dost možné, že padne řecká vláda. A budou vyhlášeny nové volby. Občané Řecka byli vhozeni do značné ekonomické nejistoty. A tento týden dost zásadním způsobem rozhodne o jejich další budoucnosti. K tomu budou ještě požádáni, aby se sami rozhodli. A obě rozhodnutí pro ně mohou být dosti bolestivá.  

Během posledních sedmi měsíců dohadování bylo na obou stranách vidět mnohé. Značná improvizace. Značná nekompetentnost. Značné názorové veletoče.  

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang