Rozhodnutí ČNB zaplatíme inflací

Rozhodnutí ČNB intervenovat na devizovém trhu s cílem uměle oslabit korunu lze považovat za formu centrálního plánování. Stát nemá určovat, jaký kurz koruny je správný.

Kurz měny každý den odpovídá tomu, jaký je zájem o korunu ze strany investorů, turistů, obchodníků. Umělé oslabení koruny povede k tomu, že stát zvýhodní jedny na úkor druhých.

ČNB oznámila, že začne nakupovat eura do devizových rezerv a tisknout koruny s cílem držet kurz na úrovni 27 korun za euro.

Každý, kdo si bude chtít koupit euro nebo dolar, to bude mít kvůli ČNB dražší. Každý, kdo bude chtít prodat dolar nebo euro, dostane víc peněz.

Za každé nakoupené euro centrální banka natiskne a vydá 27 korun. Zaplatí to všichni vyšší inflací. Růst peněžní zásoby povede k růstu cen, na který doplatí všichni.

To, že růst množství natisknutých peněz vede k růstu cen je neošiditelný zákon ekonomie. I když inflace bude třeba jen 2 % ročně, stačí odložit stovku do prasátka nebo na běžný účet na 14 let, abyste si pak za ni koupili pouhé tři čtvrtiny toho, co dnes.

Kurz má respektovat přirozenou nabídku a poptávku, tohle je umělý a škodlivý zásah do záležitostí lidí.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 73 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang