Samostatnou Velkou Británii čekají nižší daně a prosperita

Daně budou nižší a libra posílí. Ministr financí George Osborne přišel s plánem na snížení daně z příjmu firem z 20 pod 15 procent. To má do Británie přivábit nové investory, resp. udržet stávající.

Žádný odchod bank z londýnské city se nekoná, jak varovali ti, kdo zvěstovali pohromu. Naopak, největší mezinárodní banky vydaly společné prohlášení, že Londýn neopustí.

Britové také s odchodem z unie přestanou posílat 350 milionů liber týdně do bruselské kasy. Můžou je použít na veřejné zdravotnictví nebo také na snížení daní.

Příliv investorů a konec placení miliard do bruselského rozpočtu povede k posilování libry. Kdo si chce užít levnou dovolenou v Británii nebo nakoupit laciné libry, ať si pospíší, dá se čekat rychlý návrat libry na úroveň před referendem.

Ihned po referendu hodnota libry klesla z 35 na 32 korun. Pořád má vyšší hodnotu než v roce 2013, kdy stála 30 korun, nebo 2011, kdy stála 27 korun.

Země Evropského sdružení volného obchodu (Švýcarsko, Island, Lichtenštejnsko, Norsko) – nebyrokratické alternativy vůči EU – vydaly prohlášení, že se těší na návrat Velké Británie do tohoto spolku, který je alternativou členství v EU.

Bezcelní obchod s unií bude také pokračovat, protože unie nechce zavádět cla na britské zboží a Británie nechce uvalovat cla na zboží z EU.

Po referendu klesly úroky z dluhopisů na rekordní úroveň. Britská vláda díky brexitu podstatně ušetří na nových úvěrech, píšou média. Británie může levně refinancovat svůj dluh a ušetřit miliardy liber na úrocích.

Britové také nebudou muset uvalovat daně, které jim nařizuje Brusel, jako jsou daně z elektřiny.

Britská vláda ušetří peníze ve státním rozpočtu, když nebude muset posílat miliardy do Bruselu. Ušetří také na úrocích z vládních dluhopisů díky nižším úrokovým nákladům. Vláda bude moci lidem a firmám snížit daně. Británii se bez EU bude dařit, a to je dobře.

Není důvod mít o Británii strach. Když bude Velká Británie prosperovat, bude to dobré i pro ostatní. Britové budou kupovat více našeho zboží a bude se lépe dařit i nám.

Hlavně však Británie nesvazovaná evropskými regulacemi bude ukazovat dobrý příklad, jak jde dělat hospodářskou politiku jinak, než jak to vymýšlí Brusel.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang