Solární panely – investice do akcií producentů

Solární panely představují atraktivní zdroj energie. Je možné, že jednou bude každý druhý či třetí dům vybaven tímto obnovitelným zdrojem energie. A to nejen v bohatých rozvinutých zemích, ale třeba i v zemích jako je Čína, Indie či Vietnam. Celý sektor produkce solárních panelů však prochází v posledních letech krvavým obdobím.

Názor bloggera:

Kdybyste se mne zeptali před pěti lety, zda oblast solárních panelů považuji za perspektivní oblast, řekl bych že ano. Prostě se mi to řešení líbí. V rozporu s tím jsou akcie producentů solárních panelů po brutálních poklesech. To nejsou poklesy za posledních pět šest let třeba o 50 %. U čínských producentů solárních panelů můžete vidět poklesy akcií třeba o 98 %.

Podívejte se na akcie jednoho z největších světových producentů Suntech Power. Z maxima na 80 USD až na 40 centů. To je dosti šílené. Jiní producenti, jako třeba ti evropští či američtí dopadly mnohem hůře – někteří už to mají za sebou.

Přesto si netroufnu odhadnout, zda se tyto solární tituly letos odrážejí ode dna a lze očekávat nárůsty kurzů v řádu i stovek procent. I když bych tím zase tak moc překvapen nebyl. 

PořadíVýrobce (země)Výkon vyrobených panelů (MW)
1Yingli Green Energy (Čína)2300
2First Solar (USA)1800
3Trina Solar (Čína)1600
4Canadian Solar (Čína/Kanada)1550
5SunTech Power Holdings (Čína)1500
6Sharp Solar (Japonsko)1050
7Jinko Solar (Čína) 900
8SunPower Corp (USA/Filipíny)850
9REC (Norsko)757
10Hanwha SolarOne (Čína)750

Celní válka s Čínou o solární panely

Aby toho bylo více, tak se EU rozhodla ještě trochu více deformovat trh a vytáhla do celní války s Čínou. Jak se jistě dalo očekávat, každá akce má svoji protireakci. A v byznysu to platí stejně tak.

Od začátku června je dovoz solárních panelů z Číny do Evropské unie zatížen clem 11,8%, navíc od srpna má toto clo vzrůst na 37% až 68%. EU tvrdí, že čínští výrobci solárních panelů praktikují dumping.

Čína pochopitelně okamžitě zareagovala a začíná prověřovat, zda se dumpingu nedopouští naopak evropští producenti a exportéři vína, zejména Francie a Itálie. Čistě „náhodou“ právě Francie a Itálie cla na solární panely nejvíce protlačovaly. 

Boj přitvrzuje a bude asi ještě hůře. Číňané již ovládají více než 80% evropského trhu. Vloni zkrachovalo více než 20 evropských výrobců solárních panelů. 

Investice do akcií producentů solárních panelů

Investice do producentů solárních panelů mi i nadále přijde být zajímavá a ke zvážení. Zda se však právě v těchto měsících odraží celý sektor ode dna, to si tedy rozhodně netroufám odhadnout. Pokud bych však uvažoval o jednotlivých producentech, rozhodně bych se díval po Číňanech.

Řekl bych totiž, že vědí velmi dobře co dělají a chtějí mazaně ovládnout celý trh a to i za cenu toho, že několik let budou prodělávat. O to větší bude následný zisk. A tohle perspektivní oblast je. 

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang