S&P 500: Dnes maloobchodní tržby, trh přemýšlí o Fedu

S&P-500

Březnový futures kontrakt hlavního akciového indexu S&P 500 v mimoburzovním obchodování roste 0,2% d/d na 2046. Včera trh sice opět klesl, avšak zabrzdil pokles na 100 denním klouzavém průměru.

Trhem opět rezonoval agresivně sílící dolar a taky obavy kvůli perspektivě růstu firemních nákladů z důvodu dřívějšího a silnějšího zvýšení úr. sazeb Fedem po potvrzení akcelerace růstu zaměstnanosti. Tento jev ale z druhé strany potvrzuje a upevňuje dominantní faktor pro akcie a tím je oživení americké ekonomiky. Také proto se nynější sestupná fáze stále jeví spíše jako výběr zisků.

Dnes ve 13.30 SEČ obchodování ovlivní únorové maloobchodní tržby USA. Celkově meziročně stále platí, že spotřebitelská poptávka decentně roste. Tendence maloobchodních tržeb je stále dobrá pro akcie a dolar, nepříznivá pro zlato a dluhopisy, tato data za prosinec a leden zklamala.

Technický pohled: Trh má před sebou rezistenci 2088, 2108, 2116, 2153, 2170 případně 2270. Podpory: 2034, 2021, 1995 a oblast  1959 – 1972. Případný pokles pod tato čísla by trh opět zavedl k podpůrným zónám 1901 – 1914 a 1801 – 1813. Možné narušení by znamenalo významnější korekci trhu a otevřel by se tak prostor až k 1730 či 1638.

Fundamentální pohled: V krátkodobém, střednědobém i dlouhodobém pohledu trh těží ze solidních firemních výsledků a výhledů plynoucích z příznivého makroekonomického prostředí, vývoje a výhledu.

Americké hospodářství vykazuje stabilní růst a nízkou inflaci (existují také rizika optimismu reflektovaná i Fedem: dlouhodobě nebezpečí příliš nízké inflace). Na druhou stranu vyhlídku trhu snižuje očekávání zvyšování úr. sazeb centrální bankou a tím i zvýšení nákladů a omezení ziskovosti firem.

Fed sice naznačuje pokračování redukce ultraexpanzivní monetární politiky a tím i podpory ekonomiky, to však trh zatím správně chápe jako omezení nebezpečí nízkého ocenění rizika, přizpůsobení lepší kondici hospodářství a vyplňování jeho produkčních mezer.

Převládá tak vize, že by obrat monetární politiky dlouhodobě neměl poškodit ek. aktivitu. Také proto ceny akcií i přes zmíněná rizika rostou. Akciím rovněž dlouhodobě svědčí tlak na oslabení dluhopisů a s tím související portfoliový efekt změny struktury investic.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang