S&P 500: před Dnem nezávislosti, důležitá data

S&P-500

Hlavní akciový index S&P 500 v mimoburzovním obchodování roste 0,1% d/d na 1969 blízko rekordních maxim. Středeční obchodovaná denní pásma byla při malých objemech nejužší za posledních 20 let jednak vzhledem k začínajícím letním prázdninám a také vzhledem k dnešním důležitým makroekonomickým informacím.

Trh příliš nevybudilo k aktivitě ani středeční vystoupení šéfky Fedu Yellenové.

Trh může myslet na dlouhodobý cíl 2049, je již ale blízko rezistencí 1970, které mohou spouštět silnější výběr zisků. Hlavní podpory: 1929, 1878 a pivotní pilíř 1859, příp. 1827 a 1802. Případné narušení by znamenalo významnější korekci trhu a otevřel by se tak prostor až k 1730, resp. 1735.

I když křehká „stabilita“ na Ukrajině udržuje trh v napětí, zvláště v posledních dnech je znát, že trh si udržuje růstový trend ve víře, že situace nepropukne v globální světovou krizi. Burza v posledních dnech (podobně jako střednědobém a dlouhodobém pohledu) těží z příznivých fundamentálních zpráv a výhledu.

V dlouhodobém pohledu trh těží z příznivého makroekonomického prostředí, které vyplývá ze stabilnějšího a posilujícího růstu americké ekonomiky a nízké inflace. Existují i rizika optimismu reflektovaná i Fedem: dlouhodobě na nebezpečí příliš nízké inflace a v současnosti na nečekaně prodlouženou slabost trhu domů.

Ještě koncem dubna ale Fed tento tón zmírnil. Centrální banka například upozorňuje na stabilizaci inflace, a také že dočasné faktory, které snížily inflaci, ochabují. V případě hodnocení trhu domů Fed zmínil jako důvod slabosti trhu domů, zejména řadu necyklických faktorů.

Fed sice naznačuje pokračování redukce ultraexpanzivní monetární politiky a tím i podpory ekonomiky, to však trh zatím správně chápe jako omezení nebezpečí nízkého ocenění rizika, přizpůsobení lepší kondici hospodářství a vyplňování jeho produkčních mezer.

Proto by obrat monetární politiky dlouhodobě neměl poškodit ek. aktivitu. Akciím rovněž dlouhodobě svědčí klesající tlak na dluhopisy a s tím související portfoliový efekt změny struktury investic.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang