Specifické Dánsko

Dánsko je země s největšími daněmi na světě. Země, kde se nepoužívá hotovost a všechny bankovní transakce má vláda pod dohledem. Země s nejnižší mírou korupce a nejšťastnějšími lidmi na světě.

Dánsko je země s nejlepším školstvím, 6. největší průměrnou mzdou v Evropě a umístěnou na 4. místě v HDI. Je Dánsko ráj?

Lidé tam pracují od ledna do konce července jen na státní výdaje.

Tu 6. největší průměrnou mzdu v Evropě totiž mají po odečtení těch šíleně vysokých daní. Pokud bych se člověk díval na hrubou roční mzdu, tak si bude vést Dánsko mnohem lépe.

Čistá mzda se mezi UK a Dánskem liší o cca 30%. Kdyby lidé v Dánsku i UK pobírali celou hrubou mzdu, tak by se rozdíl pohyboval kolem 50%.

Dánové by mohli mít minimálně o dalších 17% vyšší platy než Britové, protože pracují na stát o 2 měsíce déle. Samozřejmě mají v ceně daní právě školství, zdravotnictví a různé sociální podpory. Zatímco Britové si toho musí mnohem víc spravedlivě zaplatit.

Kromě průměrné mzdy je se třeba podívat i na nástupní platy absolventů vysokých škol (zdroj: czech-us.cz):

  • Dánsko 1.448.000 Kč
  • Holandsko 798.000 Kč
  • Velká Británie 782.000 Kč
  • ČR 264.000 Kč

Zde už jsou platové rozdíly do očí bijící a Dánsko má pro vzdělané lidi smysl.

Ve státním přerozdělování je především ta nespravedlnost. Kdo si peníze vydělá, tomu by měli patřit.

Že mají v Dánsku jedno z nejlepších zdravotnictví a školství na světě není zásluha toho, že jsou tyto služby státní. V Severní Korey jsou tyto služby též státní a dosahují nulových kvalit.

Je to zkrátka tím, že je země bohatá a může si dovolit najmout ty nejlepší experty z okolních chudších zemí, kteří pak mají prostředky vybudovat kvalitní systém.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang