
Jen dnes k dolaru sílí o 0,7% d/d na 82,8. V dopoledním evropském obchodování se kurs pohybuje pod 83,0, důležitou podporou, která brání uznání dvojitého vrcholu z 15. a 21. března. Případné potvrzení prolomení podpory by znamenalo počátek výraznější korekce.
Koncem minulého týdne se obchodování dostalo již do pásma hlavní rezistence 85,5 a na téměř ročním maximu 84,1 přišlo vybírání zisků. Korekční fáze ale je dosud značně mělká s obchodovaným pásmem, které dosahuje přibližně 16% velikosti téměř dvouměsíčního trendu.
První významnější podpory současného silného trendu se nachází na úrovních 82,6 (denní parabolický SAR) respektive 82,2 (23,6% Fibonacci), rezistence leží na 83,0 a 84,1.
Jen se nachází v silném depreciačním kanálu, který vymazal několik klíčových technických limitů. Denní oscilátory jsou ale stále blízko pásma překoupenosti a volají po výraznějším obratu.
Korekce mohou zachytávat pásma 80,0-82,2 případně až 78,0. Technický vývoj posledních dnů (impulsivní růst, snadno překonaný 200-MA), fundamentální důvody (model platební bilance, oživení americké ekonomiky a v posledních dnech výrazný posun americké výnosové křivky, kdy Fed naznačuje neochotu dále posilovat ultraexpanzivní monetární politiku, potíže japonské ekonomiky a snaha BoJ bránit dalšímu sílení jenu) a analýza sentimentu (podpořená růstem dolaru) nicméně ve středně a dlouhodobém pohledu signalizují dobrou pravděpodobnost pokračování býčího trhu a stabilizaci dekády trvajícího silného medvědího trendu. Makroekonomické i finanční indikátory mluví pro silnější dolar.
Trhy dnes budou čekat hlavně na vystoupení šéfa Fedu Bernankeho (17.45 SEČ), které může naznačit další kroky Fedu.