Válka s covid

valka-s-covid

Jednou z nejhrůznějších inovací 20. století a WWII bylo tzv. kobercové bombardování. Kobercové bombardování v zásadě znamená, že se chcete do něčeho trefit, ale nedaří se vám to. A tak to zkoušíte tak, že vypustíte mnohonásobně více bomb, než by bylo ve skutečnosti třeba a doufáte, že alespoň některá zasáhne cíl.

Vždy mne znovu a znovu překvapí, jak neefektivní bylo bombardování Němců i Angličanů především v prvních dvou třetinách válečného konfliktu. Nebylo nic neobvyklého, když bomby dopadaly až 20 km od zamýšleného místa dopadu. Jindy jste se snažili trefit třeba zbrojovku. Té se nic nestalo, ale zabili jste u toho stovky a tisíce nevinných civilistů, což jste rozhodně nezamýšleli. Kobercové bombardování, to je prohra pro všechny strany. 

V moderních válkách a v moderních armádách se to dnes dělá jinak. Díky vyspělým technologiím vám dnes stačí jediná bomba, kterou se trefíte na desítky kilometrů a neminete více než o několik centimetrů. Dokážete tak zabít padoucha v jedné konkrétní místnosti a můžete při tom sedět u počítače tisíce kilometrů daleko.

Válka není nikdy dobrá. Ale cílené zásahy s přesností na několik centimetrů znamenají rovněž to, že u toho neumírají nevinní lidé. Naši lídři vědí již 6 měsíců, že je třeba být připraven a že další bitva dříve či později přijde. Mohli si připravit vojenskou strategii a taktiku. Mohli si připravit cílené útoky na virového nepřítele a současně ochranu zranitelných.

V případě válečného konfliktu s virem je stěžejní zbraní Chytrá karanténa a trasování. Musím přeci vědět, kde je nepřítel. Kam se pohybuje. A kdo je v ohrožení. Potom mám šanci na vítězství a riskuji minimum nevinných obětí.  Naši lídři si místo toho zvolili kobercové bombardování. Cíl zasáhnou zcela náhodně. Nevinných obětí bude mnoho.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang