Vyřešte problém a staňte se průkopníky

Podnikatelé velmi často řeší nějaké konkrétní problémy lidí. Pokud se jim podaří daný problém dobře vyřešit, mají vyhráno a lidé jsou ochotni jim za takové užitečné řešení také dobře zaplatit. Nejlepší řešitelé dostávají zpravidla nejlépe zaplaceno. Takové firmě Apple se například velmi dobře podařilo uspokojit potřebu lidí po krásném zařízení, které umí v dobré kvalitě hned několik věcí najednou, tedy telefonovat, surfovat, přehrávat hudbu i fotografovat. A za tak šikovné a krásné řešení jsou lidé ochotni velmi dobře zaplatit a marže u iPhonu je pozoruhodně vysoká. Další oblastí, kde je potřeba skutečně mnoho řešení, jsou energetika a telekomunikace v Africe. Do značné míry ráj pro inovátory a řešitele problémů 21.století.

Problém č.1 – elektrická energie

Věřte nebo ne, například v takové Keni, která má 45 milionů obyvatel, je na elektrickou síť připojeno pouze 15 procent obyvatel. Ostatní Keňané jsou bez elektřiny a nebo, v lepším případě, mají na dvorku naftový generátor a vedou jim do domu kabely. Jak báječné podmínky jsou v této zemi například pro fotovoltaiku je nasnadě. Vždyť v této zemi dokáže metr čtvereční fotovoltaiky vyrobit denně až šestkrát více elektřiny než je možné v našich tuzemských podmínkách. Slunce zde svítí prakticky nepřetržitě.

A zde se objevují první africké problémy. Pokud chce africká domácnost ze slunce napájet třeba ledničku nebo televizor, musí investovat do solárních panelů. To není žádná levná záležitost a naprostá většina Afričanů na to nemá peníze. Tohle řešení začíná na stovce amerických dolarů. A když už si to může někdo dovolit, případně takovou soustavu dostane v rámci nějaké rozvojové pomoci, fotovoltaické soustavy bývají poruchové a pokud se rozbijí, nikdo je neopraví a končí v příkopě za vesnicí.

Tenhle problém se velmi dobře daří řešit německé společnosti Mobisol. Ta přišla s řešením, které si řada Afričanů může dovolit a ještě k tomu neřeší problém pouze krátkodobě. Firma nabízí Afričanům fotovoltaické panely na leasing a ještě k tomu zajišťuje potřebný servis. Subsaharská Afrika utratí ročně za naftu, petrolej a svíčky 10,5 miliardy dolarů. Řešení Mobisolu vypadá tak, že měsíční nájem fotovoltaické soustavy vyjde rodinu na 60 a více amerických centů. Řešení o výkonu 200 wattů doplněné o akumulátory vyjde na 1,5 dolaru měsíčně. Nabídka Mobisolu je tak zajímavá, že nabízí tři roky záruku na akumulátor a dvacet let na solární panely. 

Téměř každá rodina v Keni, Tanzanii nebo Ghaně, kde působíme, beztak za energii utrácí, i když není připojena na síť. Provoz naftového generátoru přijde v přepočtu až na půl dolaru denně. A to není málo. 

Zakladatel Mobisolu Thomas Gottschalk

Problém č.2 – chci dobít mobil

S problémem číslo jedna bezprostředně souvisí i druhý problém a tím je dobíjení mobilních telefonů. Ve východní Africe je mobil již běžná záležitost. Jak jej ale dobít? Z dobíjení mobilů se stává v Africe samostatný obor. Běžná cena za dobití jednoho přístroje je 30 amerických centů. Běžně dostupnou službou je například dobíjení v kombinaci s rozvozem dobitých mobilů a to i na vzdálenosti několik desítek kilometrů. Pro Čecha něco nepředstavitelného. Objevují se dokonce i verze zařízení pro podnikatele-dobíječe, které mají deset zásuvek. Velmi oblíbená je v Africe například solární dobíjecí stanice Mobi od britské firmy Azuri.

Problém č.3 – chci zaplatit mobilem

Jak zaplatit, když nemám aktivní bankovní účet? V Keni či Tanzanii je možné již nyní využívat mobilní telefon jako elektronickou peněženku. Díky službám jako je například M-Pesa je možné platit účty přes sms. Dokonce k tomu nepotřebujete ani smartphon. Tohle řešení africké ekonomice zatraceně prospívá.

Afrika – jedna velká podnikatelská příležitost

A tak bychom v Africe mohli pokračovat dále. Tahle země nabízí mnoho podnikatelských příležitostí a některé problémy, které musí Afričané řešit, by nás v Evropě ani ve snu nenapadly. Na podnikání je úžasné, že můžete vymýšlet nová řešení nových i starých problémů a pokud se vám něco takového zdárně podaří, dostanete ještě od spokojených zákazníků velmi dobře zaplaceno. Může být zajímavější povolání, než povolání podnikatele, které vám umožňuje doslova měnit svět a ještě vás dobře uživí?   

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang