Za 35 Kč bychom Dennymu líbali ruce, říká úspěšný akcionář (1/2)

Jak jsme již psali, nedávno byl dokončen prodej akcií AAA AUTO novému vlastníku. Jedním ze šťastných prodejců je i investor, který se uvolil k exkluzivnímu rozhovoru pro náš portál. Jeho podmínkou bylo, že zůstane v anonymitě, jelikož nemá zájem se v médiích jakkoli zviditelňovat. Říkejme mu třeba Mirek.

Mirku, jak jste se vlastně dostal k investici do „Áček“?

Na pražské burze obchoduji už nějaký ten pátek. Na jaře 2009 jsem si nemohl nevšimnout onoho skoku, který tato – do té doby naprosto průse**vá akcie – zažila během dvou dní, kdy cena vyrostla z 5 na 9 Kč. Což dělá asi 80%. Za dva dny to není úplně špatné. 🙂 Ředitel Áček Denny tehdy totiž prohlásil, že nakoupí na burze 5% podíl. Pak v létě přišla zpráva, že pan Denny otočil Áčka do plusu. Pamatuju si, jak jsem na ceně pod 10 Kč měl prst na pokynu nákup, ale ustrašenost zvítězila a za pár dní Áčka atakovala hranici 16 Kč. Na podzim se cena usalašila kolem 14 Kč a v té době začal jakýsi diskutující s nickem Námořník halasně tuto akcii propagovat a přinášet zajímavé argumenty, které se mi sice líbily, ale bál jsem se.

Jaké byly jeho argumenty pro koupi?

Samozřejmě podhodnocenost firmy, která byla 15 let zisková a – alespoň podle něho – byla uměle poslána do ztráty. Paradoxně jedním ze zásadních argumentů bylo to, že v Áčkách visí podhodnocené nemovitosti v hodnotě až 13 Kč na akcii. Když šla Áčka v roce 2008 do ztráty, bylo to hlavně díky brutálnímu přecenění nemovitostí směrem dolů – někdy šlo o přecenění na nulu minus plánované náklady na demolici budovy. Od té doby vím, jaké triky se dají dělat oceněním nemovitostí v účetnictví. Chcete „zařídit“ ztrátu? Není problém. 🙂

Dodneška, pokud vím,  k žádnému přecenění nahoru nedošlo…

Kupodivu nedošlo, i když jsem ho v rámci „pulírování“ firmy před prodejem očekával. Asi k němu dojde později, jelikož podle mých informací dostane pan Denny menšinový podíl v novém vlastníku Áček.

Proč jste nakonec do Áček šel?

Hlavním argumentem proč do Áček jít, byly pro mě nakonec ty Dennyho insiderské nákupy za tržní cenu akcie. Pokud Denny nakupuje za plnou cenu, tak firmě musí hodně věřit a samozřejmě jako ten největší insider ví o firmě mnohem víc než my. Samozřejmě, drobné insiderské nákupy mohou být určeny ke zmatení akciových spekulantů, ale upřímně, nikdy jsem o takovém případu v praxi neslyšel. Většina insiderů je stejně na takové věci příliš lakomá, což se ostatně potvrdilo i v tomto případě.

Kdy jste začal nakupovat první akcie?

První akcie Áček jsem kupoval zhruba před pěti lety. Nejdříve se několik měsíců nehýbaly, pak vystřelily nahoru a po korekci se usadily na hranici kolem 17 Kč. Takové pohyby byly typické – dlouho nuda, a pak po výsledcích výtah nahoru. Pro mě to zas taková nuda nebyla, jelikož v období „nudy“ jsem trpělivě sbíral lot po lotu.

Takže vlastně pohodička? Stačilo podávat nákupní pokyny a čekat až vám to tam v okurkové sezóně – lidově řečeno – nasypají?

Nějakou dobu to tak fungovalo. Mezitím Denny velmi opatrně přikupoval. Právě pomalost jeho nákupů mnohé zájemce asi odradila. On přece v březnu 2009 avizoval, že chce za dva roky navýšit nákupy na burze svůj podíl o pět procentních bodů. Při jeho tempu nákupů to absolutně nemohl stihnout. Nemůžu říct s naprostou jistotou, zda nakupoval i bokem, mnozí si myslí, že ano. V každém případě té hranice nedosáhl.

Pak ale přišlo léto 2011…

Ano. Na začátku srpna se během několika dní zhroutil kurz o více než půlku. Tehdy došlo k velkému propadu na akciových trzích celosvětově a v Áčkách jeli i maržináři. Při slabé likviditě Áček stačilo několik zmatkařů a dílo zkázy bylo dokonáno. Tehdy jsem papírově prodělal hodně přes 1 milion korun za několik dní, na což jsem tehdy nebyl úplně připravený. 🙂 Říkal jsem si, jestli nezajedu do Práglu zkouknout Nuselák. 🙂

Obzvláště výživné datum bylo 9.8. 2011…

To ano. Po hlubokých propadech tehdy obchodování začalo zhruba na 16 Kč a asi za dvě hodiny si to „lízlo“ i pod 11 Kč. Den předtím jsem ke konci obchodování dělal nějaké nákupy v rozmezí 14,60-15,70. Už jen ten rozptyl – cca 10% – o něčem svědčí. To dopoledne jsem na to zíral jak na apokalypsu. Projet za dopoledne 700 tisíc úplně nesplňuje moje představy o pohodově stráveném času. 🙂 A víte, co se stalo? Ještě ten den se to otočilo a obchodování skončilo v plusu! Dokonce i v novinách se o tom psalo. Něco jako – chcete vydělat 70% za den?

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang