Zelenou naftu měli zrušit bez zvyšování daní

Vláda opět rozhodla, že zvýší daně. Nafta tedy zdraží nejen zemědělcům, ale o 30 haléřů zdraží všem. Přitom to šlo udělat jinak.

Vláda opět rozhodla, že zvýší daně. Tentokrát daně z nafty zemědělcům a DPH. Nafta tedy zdraží nejen zemědělcům, ale všem, protože z ní budeme platit o procento vyšší DPH. Litr nafty, který je dnes za 35,70 korun, bude za 36 korun.

Zrušení zelené nafty se dalo udělat bez zvýšení daní. Výměnou za odpovídající snížení základní sazby všem. To ale vládu zřejmě vůbec nenapadlo.

Jak zrušit zelenou naftu bez zvyšování daní

Zelená nafta znamená, že zemědělci, kteří jezdí na poli a dělají tam tyto činnosti, mohou vyplnit formuláře a na základě žádosti dostat od státu zpět 60 % spotřební daně z nafty spálené na polích.

Znamená to, že reálně tak z litru platí spotřební daň nikoliv 10,95 Kč, ale 4,38 Kč.

Kdo nejezdí na silnici, ať neplatí mýto a silniční daň, tak to je. Spotřební daň ale z 90 % nejde na stavby a opravy silnic, ale na všechny možné jiné výdaje státu, od platů učitelek na základních školách po důchody.

O co se zruší sleva pro jedny, o to se má snížit základní sazba pro všechny. Spotřební daň by se tak mohla snížit o padesátník pro všechny, ať jste zemědělec či nikoliv.

Oproti nynější standardní sazbě by zemědělci platili cenu o padesátník nižší, když by jezdili po poli, a navíc by platili o padesátník nižší cenu i při svých jiných činnostech, než je ježdění po poli (např. převážení úrody po silnici a ježdění za nákupy).

Vláda urputně odmítá dělat cokoliv bez zvyšování daní. Rozhodla se dotaci zvanou „zelená nafta“ zrušit, avšak základní sazbu o to nesnížit. Naopak se jí rozhodla ještě zvýšit pomocí vyšší sazby DPH.

Je to vláda, která neumí šetřit, umí jen zvyšovat daně. Kdyby zrušení „zelené nafty“ využili k celkovému snížení základní sazby, mohli by vybrat více, protože by v ČR více tankovaly projíždějící kamiony. Vláda si však myslí, že zvyšovat daně je jediný jejich úděl.

Perpetum mobile na polích

Naše zemědělství už není o produkci potravin, ty dovážíme. Podle Babišovy firmy Preol, která bionaftu z řepky dělá, je řepka na 15 % orné půdy. Podobné množství je používáno na plodiny, ze kterých se dělá líh přimíchávaný pro změnu do benzínu.

Oni chtějí svoji bionaftu cpát do našich motorů, sami si ji do svých John Deerů lít nechtějí. Nic jim nebrání, aby jezdili po polích na stoprocentní biopaliva. Ta nejsou zatížená spotřební daní vůbec. Nemuseli by žádat o vratku 60 % spotřební daně, platili by totiž spotřební daň nula.

To však neudělají, protože biopaliva jsou tak ohromně neefektivní, že se nedají vyrobit za použití jich samých. Je to, jako bychom dělali větrnou elektřinu tak, že bychom na větrníky foukali fénem napájeným z Temelína.

Zrušení povinného přimíchávání biopaliv

Kdyby naše zemědělství nedělalo biopaliva a nepřimíchávali by se biopaliva do nafty a benzínu, mohla by být paliva o další 2 koruny levnější. Bylo by to dobré pro všechny, i pro zemědělce, pokud by vyráběli potraviny. Nepotřebovali by žádnou slevu na spotřební dani, byli by i tak konkurenceschopní.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang