Zemní plyn – střednědobý výhled

zemni-plyn-2

Dále a dále zřejmě investoři utápějí své peníze v komoditě zvané zemní plyn. Jejich nervozita zřejmě může stoupat i poté, co se během měsíce března prolomila hlavní linie podpory, kterou lze protáhnout až do roku 1992 (průraz linie je naznačen červenou šipkou).

Opět po déle jak 10 letech bojuje cena zemního plynu na burze pod hranicí 2 USD. Je obecně známo, že hodně investorů již od roku 2008 sází na růst ceny této komodity při srovnání s vývojem ceny ropy, která se uměla z období největší krize vymotat zpět nad hodnotu 100 USD. Co by se tedy mohlo teprve dít, kdyby se komoditní a akciové trhy ponořily opět do červených čísel?

Nejnižší hodnoty z roku 2001 pamatujeme u zemního plynu pod 1,80. Na toto případné dlouhodobé dvojité dno nám tedy ještě schází zhruba 10 %, což je u této velmi volatilní komodity opravdu málo. Jestliže však bude nadále přibývat spekulantů na vzestup, nějaké odstartování větší rallye bude opravdu složité.

Je totiž obecně známo, že když většina investorů očekává na trhu to samé, je větší pravděpodobnost, že se tak nestane. Nicméně případné současné stop-loss objednávky dlouhých obchodníků, právě pod současnou linií podpory, by mohly tábor býků poněkud zmenšit a nějakého většího růstu bychom se teprve pak mohli dočkat.

Signály pro takový scénář tu přeci jenom jsou – jako je současná blízkost hlavní supportní linie (může se jednat jen o falešný průraz), zmíněné dlouhodobé dvojité dno a vzájemná divergence oscilátorů společně s cenovým vývojem (naznačeno v grafu modrými čarami). Vývoj v dalších týdnech tak jistě bude zajímavé sledovat…

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 73 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang