Prezident Zeman opět zaútočil na jím nemilované sídlo „sluníčkářů“, veřejnoprávní Českou televizi. A situace trošku začíná připomínat nedávnou výměnu garnitury v Polské televizi.
„V současné době je Česká televize pouze hlásnou troubou jedné jediné politické strany, která se jmenuje TOP 09,“ tvrdí prezident.
A stejně jako v případě krachující OKD navrhuje Zeman Českou televizi zestátnit. Prezident dále dodává:
„Někteří moji poradci mi říkají, že základní vadou generálního ředitele České televize je to, že Českou televizi vlastně neřídí a že ji řídí nejrůznější úředníci na nižších postech. Nejsem specialista na Českou televizi a nemohu tedy toto tvrzení objektivně posoudit, nicméně platí to, co jsem už uvedl, to jest, že Česká televize by měla být státní a nikoli veřejnoprávní, protože pojem veřejnoprávnosti je hybridní pojem, který slučuje nedostatky veřejné a soukromé televize.“
Poplatky za televizi, mnohými nazývané televizní daní, by podle jeho názoru měly být zrušeny. ČT by pak byla financována ze státního rozpočtu. Zástupcům veřejnoprávní televize se samozřejmě prezidentovy nápady vůbec nezamlouvají.
„Česká televize jako ostatní veřejnoprávní média poskytuje službu veřejnosti, nikoli politickým stranám či jednotlivým představitelům státu. Veřejnoprávní média jsou oporou principů občanské svobody a zárukou nezávislé novinářské práce. Proto v žádné z demokratických zemí v Evropě státní televize zřízeny nejsou,“ sdělila serveru iDNES.cz mluvčí ČT Alžběta Plívová.
Dále Plívová dodává, že způsob financování veřejnoprávních médií není rozhodující. „Forma koncesionářských poplatků nicméně zaručuje, i podle Evropské vysílatelské unie, jež sdružuje veřejnoprávní média v šestapadesáti zemích, jejich největší nezávislost na politicích a aktuálních změnách politické situace.“
Aktivity Česká televize podle Plívové nelze zplošťovat pouze na zpravodajství. Česká televize je největším producentem původní dramatické tvorby, dokumentů, vzdělávacích, sportovních a dalších pořadů.
Předně musím říct, že ČT není hlásnou troubou TOP 09. Je hlásnou troubou i Strany zelených. Tyto dvě partaje jsou mezi televizními i netelevizními novináři velmi oblíbené. V každém případě to, že moderátoři a reportéři České televizi nejsou zrovna nestranní, si již všiml ledaskdo. (I když jejich „sluníčkářství“ je ještě, ve srovnání s jejich západními kolegy, velmi umírněné.)
Zůstává avšak velkou otázkou, zda má být Česká televize vůbec ve veřejných či státních rukou. Samozřejmě, nejedná se o novou myšlenku. Hlasy pro privatizaci ČT se ozývají již od 90. let. A mají silné argumenty.
Stanice ČT1 nenabízí kvalitativně příliš lepší náplň než TV Nova či Prima. Tento kanál se snaží zaujmout masy a vcelku nevidím důvod, proč by neměl být privatizován. O ostatních kanálech je možné vést diskuzi, ale i tam existují silné argumenty pro privatizaci.
ČT2 má mizivou sledovanost a její zrušení by si většina lidí ani nevšimla. ČT24 se svým mnohdy tendenčním zpravodajstvím by mohla být nahrazena komerční zpravodajskou stanicí, třeba i česko-slovenské provenience. Slovenská zpravodajská televize TA3 je soukromá a funguje již od roku 2001.
U ČT Sport je věčnou otázkou, zda má být sportovní vysílání vůbec pro diváky „zdarma“. (Samozřejmě gratis není, je financována z jejich televizních poplatků.) Argument, že případné sportovní úspěchy národního týmu jsou pojítkem národa, není ale zas tak lichý.
Pak zde máme Déčko, což je povedený projekt, milovaný dětmi i jejich rodiči. Velkou výhodou Déčka je absence reklam, které by útočily na snadno zmanipulovatelné dětské duše. Plnohodnotná náhrada Déčka by tak mohla fungovat jenom jako placený kabelový kanál. A nakonec „půlkanál“ ČT Art, který vyplňuje Déčko během večerní a nočních hodin, a o němž se dá říct vesměs to samé, co o ČT2.
Nejsem libertarián, ale některé deregulační návrhy fanoušků Miltona Friedmana a Ayn Randové se mi líbí. Člověk by však měl hledat určitou rovnováhu. Kdybych měl o osudu ČT rozhodovat sám, asi bych nechal zprivatizovat celou ČT, kromě ČT Sport a ČTD. A půlkanál ČT Art by mohl zůstat „přifařen“ k Déčku.
Troška té veřejnoprávní alternativy a umění v množství menším než malém neuškodí. Tyto dva kanály by byly financovány ze státního rozpočtu a televizní daň by byla zrušena. Obdobně by se mohlo postupovat i v případě Českého rozhlasu. Spoustě lidí by se to nelíbilo, nejvíc asi propuštěným nadbytečným zaměstnancům ČT a ČRo a firmám na ně napojených.
A co si myslíte o ČT vy? Zprivatizovat? Zestátnit? Nechat jak je? Své názory pište do diskuze.