Zlato před zaměstnaností na týdenním maximu

kde-koupit-zlato

Zlato stagnuje d/d na 1254. Strnutí trhu souvisí s čekáním na zaměstnanost USA (březen – květen). Čeká se sice zpomalení expanze, ta by ale měla být stále solidní. Trh uplynulý týden zkonsolidoval poklesy z konce května, silná úroveň podpor s uvolněním trhu po čtvrtečním zasedání ECB monetární politiky pak vedla trh růstu na týdenní maximum.

Trh využil téměř dokonale prostor do vrcholu trojúhelníka posledních měsíců a po svátku Dne válečných obětí bez otálení potvrdil platnost dlouhodobé hranice klíčového, téměř 1 a 3/4letého, klesajícího trendu a zamířil prudce na jih. Tím se potvrzuje formace medvědí vlajky, což ukazují i svíčky grafů delších časových pásem.

Zlato zůstává – ve střednědobém a dlouhodobém pohledu – pod tlakem. Zlato dosud zásadněji neporušilo dlouhodobé technické medvědí tendence, citelnější konsolidace ztráty roku 2013 tak zůstává v nedohlednu.  Naopak, dlouhodobý klesající trend trvá.

Poslední propady, budou-li potvrzeny týdenními grafy, velmi naznačují další pád na dlouhodobá, více než 3letá minima 1180. Na cestě trh zkusí zastavit letos prověřené a silné podpory 1238, 1232 a 1189.

20140606_goldh4-9360212

Pokud by trh přece chtěl vymyslet kloudný obrat – málo preferovaná varianta – potřeboval by získat zpět rezistence 1262 a 1274.

To by mohlo vyburcovat kupce k dalšímu atakování rezistence, resp. oblast 1288 – 1290 případně klíčového pásma odporu 1300 – 1316 pokrývající dlouhodobý klesající trendový kanál a zřejmě soustředící množství prodejních objednávek.

Teprve překonání této úrovně by teoreticky mohlo znamenat střednědobou stabilizaci zlata a přesunu trhu k hladinám 1400.

20140606_golddaily-8349157

Fundamentální analýza: Jádro ekonomické reality je pro zlato nepříznivé. Centrální banka USA zejména kvůli dlouhodobým nebezpečím nepřirozeně nízkého tržního ocenění rizika a stability finančních trhů s podporou současného solidního vývoje ekonomiky včetně trhu práce začala plnit svůj dlouhodobý cíl, vracet monetární politiku k normálu v podobě redukce ultraexpanzivní monetární politiky.

Centrální banka navíc dlouhodobě potvrzuje pokračování této tendence. Směr dlouhodobé tendence redukce nových peněz v ekonomice je tedy jasný. Fed také naznačuje, že mu nebude vadit nebo bude dokonce spokojen s určitým dalším růstem tržních úroků.

Navíc nízká míra nezaměstnanosti už znamená nepříliš vzdálenou hrozbu výraznějšího přitvrzení monetární politiky. Proto Fed v březnu naznačil, že nezaměstnanost (a inflace) jsou již blízko jeho dlouhodobých cílů a že ekonomika již nepotřebuje pomoc.

Navíc v březnu Fed naznačil rychlejší redukci monetární expanze a přechod ke zvýšení hlavní úr. sazby již příští rok.

To zřejmě je jeden z hlavních důvodů značně omezeného potenciálu pro růst dluhopisů či zlata, resp. očekávání jejich poklesu. To bude zlato trvale dostávat pod tlak.

Na tom mnoho nezmění ani snaha Fedu uklidňovat trhy, že monetární politika bude stále expanzivní ještě delší čas (a tím limitovat jejich případnou přehnanou reakci a dopad na ekonomiku): spíše k umírněnosti může Fed vést fakt, že další sílení ekonomiky třeba přitom není jisté (obavy vzbuzuje i po zimě slabší informace trhu domů), rovněž stále doutná nebezpečí dlouhodobě nízké inflace.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang