Zlato před zaměstnaností neklesá pod 200 MA

investicni-zlato-8772246

Zlato před zaměstnaností neklesá pod 200 MA Zlato stagnuje d/d na 1264. Dnes trh získá další impuls hlavně ve 14.30 SEČ, kdy bude zveřejněna lednová zaměstnanost USA. Trh práce nadále podobně jako ek. aktivita solidně roste. Postupně sílí i růst zaměstnanosti.

Míra nezaměstnanosti rychle klesá. Tyto aktuální ek. informace společně s dlouhodobou strategií centrální banky stabilizace finančních trhů vyššími úr. sazbami nutí Fed minimálně vážně přemýšlet o redukci silné monetární expanze.

Stále však chybí poslední článek ekonomického oživení, tedy posílení růstu mezd a inflace. Mzdy a bonusy rostou v USA dlouhodobě mírně.

To naznačuje, vedle zvýšených indikátorů dlouhodobé nezaměstnanosti a částečných pracovních úvazků, že trh práce má stále rezervy a centrální banka může ještě nějaký čas s redukcí vyčkávat.

Na druhou stranu ale informace za poslední dva kvartály naznačily mírné zrychlení růstu zaměstnaneckých nákladů a to jak mezd tak i benefitů v soukromé i státní sféře.  Je to počátek obratu vývoje mezd a start jejich rychlejšího růstu? Data tak budou opět velmi zajímavá a důležitá. Tendence zprávy je nepříznivé pro zlato.

Celkový pohled na trh: Zlato v posledních čtvrtletích s příznivými makroekonomickými zprávami USA, předpoklady blížícího se přitvrzení monetární politiky a posilováním dolaru, sláblo skrz některé důležité podpory. Trh si ale od začátku listopadu udržuje korekční růstový ráz.

Technický pohled: Oporami růstu trhu jsou hladiny 1259, 1240, 1225, 1198 a 1180.  Její případné selhání by trh nasměrovalo k cílům 1167, 1154, oblast 1142 – 1146, 1130 či potenciálně na 681. 

Důležitým rezistenčním mezníkem jsou 1277 a hlavně 1300 – 1325. Nad touto hranicí už by zlato potvrzovalo dlouhodobou konsolidaci s cíli 1392, 1433 a 1522.

Fundamentální pohled: Jádro ekonomické reality je pro zlato nepříznivé. Centrální banka USA, zejména kvůli dlouhodobým nebezpečím nepřirozeně nízkého tržního ocenění rizika (úr. sazeb) a stability finančních trhů s podporou současného solidního vývoje ekonomiky včetně trhu práce, začala plnit svoji dlouhodobou strategii a cíl – vracet monetární politiku k normálu a stabilizovat finanční trhy v podobě redukce ultraexpanzivní monetární politiky vyššími úr. sazbami.

Fed navíc dlouhodobě potvrzuje pokračování této tendence. Centrální banka také naznačuje přechod ke zvýšení hlavní úr. sazby již tento rok, zřejmě od druhého pololetí.

Spíše k umírněnosti ale může Fed vést stále doutnající nebezpečí dlouhodobě nízké inflace. Varování před nebezpečím slabší inflace se totiž nedávno opět dostalo na program komentáře Fedu k rozhodnutí monetární politiky a vyvolalo i jeden hlas pro pokračování kvantitativního uvolňování, tedy proti konsensu FOMC.

To oslabuje zmíněnou chystanou dlouhodobou strategii centrální banky. Zvyšování úr. sazeb tak proto může být menší a/nebo odkládáno a může být menší a pomalejší. Fed se také proto snaží uklidňovat trhy před zvyšováním úr. sazeb a limitovat jejich případnou přehnanou reakci a dopad na ekonomiku.

Vyšší úrokové sazby dolaru obecně oslabují cenu zlata protože: 1) omezují nebezpečí inflace, 2) investoři mají méně peněz na investice do komodit, 3) dolar je atraktivnější parkoviště investic před neúročeným zlatem, 4) příliv kapitálu do dolaru vede k jeho posilování, což snižuje hodnotu komodit.

Technické a fundamentální důvody značně omezují potenciál růstu dluhopisů či zlata, resp. potvrzují očekávání jejich poklesu. To zlato trvale, střednědobě i dlouhodobě, udržuje pod tlakem. Dlouhodobý klesající trend trvá.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang