Zlato před zaměstnaností USA strnulé

zlato-2

Zlato dnes roste 0,1 % vůči závěru čtvrtečního obchodování na 1212 USD za trojskou unci. Obchodování se ustálilo v úzkém rozpětí před zveřejněním dat amerického trhu práce (14.30 SEČ, viz níže).

Obchodování je v posledních dnech opět v úzké korelaci s měnovým trhem, zejména EUR/USD. Slábnoucí dolar je na jaře hlavním důvodem růstu zlata, proto jeho květnové posílení strhlo zlato níž.  

Jedním z klíčových momentů geneze současného poklesu zlata a eura byl Zápis ze zasedání Fedu 26-27. dubna, jenž zvýšil tržní očekávání růstu hlavní úrokové sazby pro červnový a červencový termín zasedání.

Dokument potvrdil opatrnost centrální banky z vývoje americké a světové ekonomiky a trhů a slabosti inflace, avšak naznačil zmírnění rizik ze světové ekonomiky a trhů a rovněž optimismus ek. vývoje a inflace do budoucna. Naznačil rovněž možnost zvýšení hlavní úr. sazby už na červnovém zasedání.

Euro a zlato k dolaru ztratily některé důležité podpory, na druhou stranu jiné důležité podpory jsou stále aktivní. Ztráty tak ještě nezlomily letošní růstové trendy. Situace znamená důležitou hádanku a milník, zda pro dolar a zlato nepříznivý fundament dokáže změnit letos silný růstový trend.

Trh zatím obecně potvrzuje klíčové podpory a tím taky platnost prudkého růstového trendu masivní korekce tohoto roku (jež od prosincových minim bez větší korekce dosahuje až 20 %!) s podporou slábnoucího dolaru a taky kvůli mezinárodním makroekonomickým a finančním nejistotám včetně oslabení a volatility akciových indexů s hrozbou přenosu slabosti přes sektory citlivých na poptávku a měnový kurs na americkou ekonomiku a monetární politiku.

Zaměstnanost (05 2016) a Obchodní bilance (04 2016) mají ve 14.30 SEČ potvrdit trvale solidně rostoucí trh práce a stabilní deficit zahraničního obchodu při poklesu exportu a Index ISM služeb (05 2016) v 16.00 SEČ oslabení růstu aktivity sektoru, jenž by měl zůstat solidní. Data trhu práce a služeb jsou nepříznivá pro zlato, v případě zahraničního obchodu je tomu naopak.   

Trh stále čelí nepříznivým fundamentálním okolnostem, které mohou silnější prodejní lavinou bez ohledu na dolar vrátit  trh zpět do dlouhodobého klesajícího trendu. Hlavní podpora leží na 1190, jejíž případné odstranění by startovalo minimálně silnější konsolidaci s expozicí podpor 1177, 1162, 1154, 1128, 1104, 1097, 1084 – 1088, 1072, 1045, 1037 a 1022.

Trh pro obnovení pokračování silného růstu  předchozích měsíců potřebuje reaktivovat 1274. To by umožnilo kontrolu klíčové rezistence 1284 s prvotním cílem 1300 – 1309 případně 1323 – 1329, 1343, 1360 – 1366, 1373, 1390, 1422 a 1433.

Osud zlata bude v nejbližších dnech záviset hlavně na poslední opoře zlata, tedy vývoji měnového trhu. Pro udržení růstového trendu zlato potřebuje pokračování slábnoucího dolaru případně trvající makroekonomickou a finanční nejistotu a nestabilitu alespoň ze zahraničí.

Jádro ekonomické reality je pro investice do zlata nepříznivé. Centrální banka USA, zejména kvůli dlouhodobým nebezpečím nepřirozeně nízkého tržního ocenění rizika (úrokových sazeb) a stability finančních trhů s podporou dlouhodobě solidního růstového vývoje ekonomiky (hlavně domácích sektorů včetně trhu práce), dlouhodobě plní svoji dlouhodobou strategii a cíl – vracet monetární politiku k normálu a stabilizovat finanční trhy v podobě redukce ultraexpanzivní monetární politiky vyššími úrokovými sazbami.

Nebezpečí zpomalení růstu světové ekonomiky a oslabení akciových trhů a jeho přenosu na hospodářství USA včetně nepříznivého dopadu silného dolaru (viz trvalejší slabost průmyslu, exportu a investic) a odkladu zvyšování dolarových úrokových sazeb ale přináší novou nejistotu míry platnosti tohoto očekávání, což ještě může být pro zlato příznivé. Teprve data americké ekonomiky ale potvrdí, jak moc bude růst hospodářství zasažen.

Solidní růst americké ekonomiky, přiblížení zvyšování hlavní dolarové úrokové sazby jsou dominantní důvody dlouhodobě klesajícího trendu ceny zlata, více než s tím většinou spojené dlouhodobé posilování dolaru.

Dlouhodobé technické a fundamentální důvody značně omezují potenciál růstu dluhopisů či zlata, resp. potvrzují očekávání jejich poklesu.

Dlouhodobý klesající trend trvá. Hlavně oslabování dolaru spojené s nejistotami světové ekonomiky a finančních trhů a případným oslabením růstu ekonomiky USA a ovlivněním výhledu monetární politiky do jejich vyjasnění ale mohou zlatu pomoci.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang