Zlato stále čeká na trend

Zlato slábne 0,1% d/d na 1292, která je přibližně průměrnou hodnotou posledních dvou měsíců. Dnešní komentář se příliš nemění od hodnocení minulého týdne. Trh v posledních týdnech s menší volatilitou stále směřuje do vrcholu trojúhelníkové formace – blíží se čas, kdy grafy razantně naznačí zřetelnější směr. Zřejmě jde o příští hodiny, případně začátek příštího týdne.

Formace připomíná medvědí vlajku, což potvrzují i svíčky grafů, z vrchu na trh tlačí dlouhodobá hranice klíčového, téměř 1 a 3/4letého klesajícího trendu. Na druhou stranu v posledních kvartálech týrané býky může těšit, že hlavní rezistenční hranice nevyvolává již takový odpor a respekt a trh je schopen si s ní blíže potykat.

Rovněž kupci dokázali vykupovat dílčí poklesy ceny po solidních informacích aktivity americké ekonomiky. Nerozhodnost trhu naznačuje i nesmělá reakce na dynamický vývoj jiných trhů: cena zlata příliš v minulém týdnu neklesla ani s propadem EUR/USD, ale ani nevzrostla s pozitivně korelovaným dluhopisovým trhem, jenž si v posledních dnech připsal tučné zisky.

Na straně rezistencí trhu stojí hlavně oblast 1301 – 1316 pokrývající dlouhodobý klesající trendový kanál a zřejmě soustředící množství prodejních objednávek.

Teprve překonání této úrovně – málo preferovaná varianta – by teoreticky mohlo znamenat  střednědobou stabilizaci zlata a přesunu trhu k hladinám 1400. Zlato ale zůstává – ve střednědobém a dlouhodobém pohledu – pod tlakem.

Zlato dosud zásadněji neporušilo dlouhodobé technické medvědí tendence, citelnější konsolidace ztráty roku 2013 tak zůstává v nedohlednu.  Dlouhodobý klesající trend trvá. V popředí zájmu tak pro trh budou hlavně podpory: zóna 1273 -1288, 1268 a 1261.

Případné proražení by znamenalo pád – letu propastí k více než 3letému minimu 1180 by pak stály pouze prověřené a silné podpory 1240, 1231 a 1204.

Fundamentální analýza: Jádro ekonomické reality je pro zlato nepříznivé. Centrální banka USA zejména kvůli dlouhodobým nebezpečím nepřirozeně nízkého tržního ocenění rizika a stability finančních trhů s podporou současného solidního vývoje ekonomiky včetně trhu práce a začala plnit svůj dlouhodobý cíl, vracet monetární politiku k normálu v podobě redukce ultraexpanzivní monetární politiky.

Centrální banka navíc dlouhodobě potvrzuje pokračování této tendence. Směr dlouhodobé tendence redukce nových peněz v ekonomice je tedy jasný. Fed také naznačuje, že mu nebude vadit nebo bude dokonce spokojen s určitým dalším růstem tržních úroků.

Navíc nízká míra nezaměstnanosti už znamená nepříliš vzdálenou hrozbu výraznějšího přitvrzení monetární politiky. Proto Fed v březnu naznačil, že nezaměstnanost (a inflace) jsou již blízko jeho dlouhodobých cílů a že ekonomika již nepotřebuje pomoc. Navíc v březnu Fed naznačil rychlejší redukci monetární expanze a přechod ke zvýšení hlavní úr. sazby již příští rok.

To zřejmě je jeden z hlavních důvodů značně omezeného potenciálu pro růst dluhopisů či zlata, resp. očekávání jejich poklesu.

To bude zlato trvale dostávat pod tlak. Na tom mnoho nezmění ani snaha Fedu uklidňovat trhy, že monetární politika bude stále expanzivní ještě delší čas (a tím limitovat jejich případnou přehnanou reakci a dopad na ekonomiku): spíše k umírněnosti může Fed vést fakt, že další sílení ekonomiky třeba přitom není jisté (obavy vzbuzuje i po zime slabší informace trhu domů), rovněž stále doutná nebezpečí dlouhodobě nízké inflace.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang