Zlato stále na velmi důležité úrovni

cena-zlato-palladium-mince-graf-7476271

Zlato slábne 0,1% d/d na 1316.  Zlato ke konci června drží území nad velmi důležitými rezistenčními oblastmi na úpatí rezistenční zóny 1302 – 1343.

Teprve potvrzené překonání této úrovně by potvrdilo překonání dlouhodobého klesajícího trendového kanálu, jenž zřejmě soustředí množství prodejních objednávek a teoreticky by mohlo znamenat  střednědobou stabilizaci zlata a přesunu trhu k hladinám 1353 – 1357, 1373, příp. 1392  či 1412.

K udržení růstové energie by zlato potřebovalo udržet 1296 a hlavně oblast 1275 – 1287.

Zlato zůstává – ve střednědobém a dlouhodobém pohledu – pod tlakem. Zlato sice narušilo, ale dosud nepotvrdilo, dlouhodobé technické medvědí tendence, citelnější konsolidace ztráty roku 2013 tak zatím zůstává v nedohlednu.  Naopak, dlouhodobý klesající trend trvá.

Poslední jarní propady, budou-li potvrzeny týdenními grafy, naznačují další pád na dlouhodobá, více než 3letá minima 1177 – 1181. Tranzitní podpory: 1262 a letos dobře prověřená silná podpůrná oblast  1231 – 1240.

Fundamentální pohled: Jádro ekonomické reality je pro zlato nepříznivé. Centrální banka USA, zejména kvůli dlouhodobým nebezpečím nepřirozeně nízkého tržního ocenění rizika a stability finančních trhů s podporou současného solidního vývoje ekonomiky včetně trhu práce, začala plnit svůj dlouhodobý cíl – vracet monetární politiku k normálu v podobě redukce ultraexpanzivní monetární politiky.

Fed navíc dlouhodobě potvrzuje pokračování této tendence. Směr dlouhodobé tendence redukce nových peněz v ekonomice je tedy jasný. Centrální banka také naznačuje, že jí nebude vadit nebo bude dokonce spokojena s určitým dalším růstem tržních úroků.

Navíc nízká míra nezaměstnanosti už znamená nepříliš vzdálenou hrozbu výraznějšího přitvrzení monetární politiky. Proto Fed v březnu naznačil, že nezaměstnanost (a inflace) jsou již blízko jeho dlouhodobých cílů a že ekonomika již nepotřebuje pomoc.

Navíc od března Fed naznačil rychlejší redukci monetární expanze a přechod ke zvýšení hlavní úr. sazby již příští rok.

To zřejmě je jeden z hlavních důvodů značně omezeného potenciálu pro růst dluhopisů či zlata, resp. očekávání jejich poklesu. To bude zlato trvale dostávat pod tlak.

Na tom mnoho nezmění ani snaha Fedu uklidňovat trhy, že monetární politika bude stále expanzivní ještě delší čas (a tím limitovat jejich případnou přehnanou reakci a dopad na ekonomiku): spíše k umírněnosti může Fed vést fakt, že další sílení ekonomiky třeba přitom není jisté (obavy vzbuzuje i po zimě slabší informace trhu domů), rovněž stále doutná nebezpečí dlouhodobě nízké inflace.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang