Zlato v prvním seznámení s 1237 konsoliduje

kde-koupit-zlatou-cihlu-6295424

Zlato  posiluje 0,6% d/d na 1230. Zlato se v silvestrovském odpoledni dotklo minim v okolí 1180, test byl ale rychle vykoupen. Zlato tak dostalo opět zálusk a sílu zkusit hlavní rezistenci 1237, po které dochází k prvotní konsolidaci. Rezistence předchází dalším překážkám 1267, 1274.

TIP: Co je to konsolidace půjček? Jak se k ní dostat a kolik lze uspořit?

Případný úspěch by značně vylepšil zimní vyhlídky k úrovním 1293, 1301, 1304, 1312, 1315, 1322, 1334, 1354, 1361 a 1372. Trh posledními prosincovými propady a s podporou fundamentální reality značně exponoval a magnetizuje červnové více než 3leté minimum 1180, navíc jarními poklesy zaměřil dlouhodobé podpory 1155 a 1090.

Jádro ekonomické reality pro zlato není příznivé. Centrální banka USA zejména kvůli dlouhodobým nebezpečím nepřirozeně nízkého tržního ocenění rizika a stability finančních trhů s podporou solidního vývoje ekonomiky (navíc určitá opora zlata – fiskální nestabilita a možné zpomalení růstu ekonomiky se zatím tolik neprojevuje) načala plnit svůj dlouhodobý cíl, vracet monetární politiku k normálu v podobě redukce ultraexpanzivní monetární politiky.

Směr tendence k redukce nových peněz v ekonomice je jasný, bez ohledu na signály, že redukce monetární expanze bude pomalá a rozvážná. To bude zlato trvale dostávat pod tlak.

Na druhou stranu se Fed snaží uklidňovat trhy (a tím limitovat jejich případnou přehnanou reakci a dopad na ekonomiku), že monetární politiky zůstává stále ultraexpanzivní a že případná další redukce musí být podpořena významnějším potvrzením ek. posílení.

Navíc stále dlouhodobě doutná nebezpečí nízké inflace případně fiskální nestability.  Fed také upozorňuje na dlouhodobé úr. sazby blízko nuly i přes podstatnější posílení trhu práce.

Trh také váhá nad tím, jestli je zlato ve skutečnosti slabší než ukazují jeho poslední ceny respektive fundamentální a technický vývoj. Leccos naznačilo obchodování posledních týdnů, kdy se trh zajímavě odchýlil od vývoje amerického dluhopisového trhu a forexu.

Na podzim totiž ceny na trzích zlata, dluhopisů a světových měn vůči dolaru rostly po přehodnocení výhledu americké ultraexpanzivní monetární politiky a nastavení očekávání jejího prodloužení. Poté se však zlato odklonilo od zmíněných trhů a oslabením z velké části „událost Fed“ vymazalo.

A nepomáhal ani slabý dolar. To může signalizovat slabost jeho ceny do příštích týdnů. Také je velkou otázkou, jestli se trhu podaří stabilizovat nedávné klesající tendence. Rovněž po posledních zkušenostech z Fedu není  jisté potvrzení skutečnosti která brání většímu propadu zlata, totiž že redukce monetární expanze bude pouze pozvolná.

Dlouhodobý pohled: Obchodování v posledních měsících nabralo sestupný směr čímž se potvrdil půlroční klesající trend poté, co trh v únoru prorazil 1,5 měsíční trojúhelník, 3/4 roku platnou podpůrnou linii a další vrstvy dosud velmi odolného podpůrného pásma.

Vše vyvrcholo dubnovým proražením klíčové podpory 1523, kdy trh během dvou dnů ztratil téměř 15 %, který ještě překonává korekční pád ceny v září 2011. Zatím posledním dílem medvědí sezóny je červnové odstranění dlouhodobé podpory 1299.

Zlato je tak od počátku půlročního klesajícího trendu oslabeno přibližně o 617 USD/trojskou unci, tedy cca 1/3. Propad nastartovalo zejména rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách, lépe řečeno zlepšení určité posílení výhledu nezaměstnanosti a ekonomiky a tím i přiblížení redukce úrokových sazeb.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang