Zlato Vánoce oslaví nad propastí

zlato-sperky

Zlato  posiluje 0,6% d/d na 1195. Končící týden  nepočítáme – li důležité informace na přelomu roku uzavřel hlavní fundamentální zpravodajství tohoto roku.

Současně se na něj bude vzpomínat jako na týden rozprášení obrany okolí 76,4% Fibonacci s vydatnou pomocí Fedu. To tlačí cenu ke kritické hranici 1180, která obhajuje trh před dalším prudkým propadem.

Centrální banka USA zejména kvůli dlouhodobým nebezpečím nepřirozeně nízkého tržního ocenění rizika a stability finančních trhů s podporou solidního vývoje ekonomiky (navíc určitá opora zlata – fiskální nestabilita a možné zpomalení růstu ekonomiky se zatím tolik neprojevuje) načala plnit svůj dlouhodobý cíl, vracet monetární politiku k normálu v podobě redukce ultraexpanzivní monetární politiky.

Směr tendence k redukce nových peněz v ekonomice je jasný, bez ohledu na signály, že redukce monetární expanze bude pomalá a rozvážná.

Fed se snaží uklidňovat trhy (a tím limitovat jejich případnou přehnanou reakci a dopad na ekonomiku), že monetární politiky zůstává stále ultraexpanzivní a že případná další redukce musí být podpořena významnějším potvrzením ekonomického posílení.

Navíc stále dlouhodobě doutná nebezpečí nízké inflace případně fiskální nestability. Navíc Fed upozorňuje na dlouhodobé úrokové sazby blízko nuly i přes podstatnější posílení trhu práce.

Trh posledními propady a s podporou fundamentální reality značně exponoval a magnetizuje červnové více než 3leté minimum 1180. Trh navíc jarními poklesy zaměřil dlouhodobé podpory 1153, 1138, 1096, 1063, 1044 případně 974. Rezistence: 1237, 1267, 1274, 1294, pásma 1301 – 1304, 1320 – 1323 a 1330 – 1335.

Trh také váhá nad tím, jestli je zlato ve skutečnosti slabší než ukazují jeho poslední ceny respektive fundamentální a technický vývoj. Leccos naznačilo obchodování posledních týdnů, kdy se trh zajímavě odchýlil od vývoje amerického dluhopisového trhu a forexu.

Na podzim totiž ceny na trzích zlata, dluhopisů a světových měn vůči dolaru rostly po přehodnocení výhledu americké ultraexpanzivní monetární politiky a nastavení očekávání jejího prodloužení. Poté se však svou cenou zlato odklonilo od zmíněných trhů a oslabením z velké části „událost Fed“ vymazalo.

A nepomáhal ani slabý dolar. To může signalizovat slabost jeho ceny do příštích týdnů. Také je velkou otázkou, jestli se trhu podaří stabilizovat nedávné klesající tendence. Rovněž po posledních zkušenostech z Fedu i oddalování redukce monetární expanze může být jen velmi krátkodobou sázkou.

Dlouhodobý pohled: Obchodování v posledních měsících nabralo sestupný směr čímž se potvrdil půlroční klesající trend poté, co trh v únoru prorazil 1,5 měsíční trojúhelník, 3/4 roku platnou podpůrnou linii a další vrstvy dosud velmi odolného podpůrného pásma.

Vše vyvrcholo dubnovým proražením klíčové podpory 1523, kdy trh během dvou dnů ztratil téměř 15 %, který ještě překonává korekční pád ceny v září 2011. Zatím posledním dílem medvědí sezóny je červnové odstranění dlouhodobé podpory 1299.

Zlato je tak od počátku půlročního klesajícího trendu oslabeno přibližně o 617 USD/trojskou unci, tedy cca 1/3. Propad nastartovalo zejména rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách, lépe řečeno zlepšení určité posílení výhledu nezaměstnanosti a ekonomiky a tím i přiblížení redukce úrokových sazeb.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang