
Zvyšování cen nemovitostí je důsledkem vysoké poptávky, kterou v posledních letech způsobila výborná dostupnost hypoték. V roce 2017 se však všechno změnilo, protože Česká národní banka zamezila vydávání 100% hypoték. Další novinkou je mimo jiné to, že daň z nabytí nemovitosti platí kupující.
Mezi faktory, které nejvíce ovlivnily ceny nemovitostí, je doporučení, respektive zákaz poskytování hypotéky nad 90 % LTV (LTV rozumíme poměr mezi půjčkou a cenou nemovitosti). Hypotéky, které jsou mezi 80 % a 90 %, Česká národní banka také omezila.
To znamená, že pokud nyní chcete pořídit nemovitost, musíte mít ve vlastních úsporách minimálně 10 % z hodnoty nemovitosti, nebo si těchto 10 % musíte zajistit například spotřebitelským úvěrem či úvěrem ze stavebního spoření.
Vtipné na tom je, že kromě České národní banky všichni kolem vidíme, že brát si 10 % z ceny nemovitosti na klasický spotřebitelský úvěr je cesta do záhuby. Úrokové sazby a tedy i splátky jsou totiž tak vysoké, že v případě, že vás zastihne nečekaná událost, vás nakonec nebude tolik trápit ani hypotéka jako právě spotřebitelský úvěr.
TIP: Jak být rentiér? Odpovědi nabídne tento článek.
Dalším faktorem, který zvedl cenu nemovitostí, je komplikace ohledně daně z nabytí nemovitosti. Nyní daň 4 % platí kupující, nikoli prodávající, jako tomu bylo v minulosti. To znamená, že nejenom 10 % z ceny nemovitosti musíte mít naspořeno, aby vám banka povolila úvěr.
Musíte mít ještě další 4 %, protože musíte zaplatit daň z nemovitosti. Tato suma není součástí úvěru, musíte s ní tedy počítat nad rámec těchto výdajů s hypotékou.
Lze očekávat, že dalších pár měsíců ceny nemovitostí i hypoték porostou, protože ještě stále je u nás ekonomická situace dobrá. Blíží se však stopka, jelikož výše uvedené překážky mnozí zájemci o nemovitosti nepřekonají, a ceny nemovitostí (a snad i hypoték) bude opět pomalu klesat.
TIP: Vše podstatné o těžbě kryptoměn je uvedeno v tomto článku.