Zpěvák na vodstřel? Vystudovaný ekonom Aleš Brichta má finanční problémy

Aleš Brichta, známý rockový zpěvák a bývalý lídr metalového Arakainu, se rozlítil na svém Facebooku. Brichta, který je podle vlastních slov chudý muzikant, dostal doporučený pozdrav od státního bubrlíčka a obsah „liebesbriefu“ ho nemile překvapil. Jeho slova nepotěší ani politiky, ani tzv. sluníčkáře.

„Tak jsem se příšerně nasral. Přišlo mi, že mám doplatit sedmdesát dva tisíc na sociálku. Kurva, to je víc než můj čistej příjem za půl roku! Nebudu platit cikánům na sociální dávky a chtějí sem nacpat další přivandrovalce, který máme živit?“

Byla to řečnická otázka, na kterou si čerstvě šestapadesátiletý vokalista odpověděl rázně: „Hovno! Ať si je politici živěj ze svejch příjmů sami!!!“ Svoji finanční budoucnost nevidí příliš růžově. „Žádnýho důchodu se v tomhle státě nemám šanci dožít!“

Vystudovanému inženýrovi ekonomie přispěchal s útěchou fanoušek Bořivoj Rektořík: „Vítej do klubu!!! I když striktně vzato, 72 tisíc není nic moc… Polovinu z toho bude dělat penále. Já takto narval státu do chřtánu za 20 let na odvodech, penále, pokutách a nákladech na exekuce cca 3,5 mega,“ popsal svou zkušenost Rektořík.

A hned přidal radu v nouzi: „Dám ti dobrou radu. Bleskově to zaplať, ale jen jistinu. Pak požádej sociálku o zmírnění tvrdosti zákona, neboli o prominutí penále, a když budeš mít kliku, tak ti půlku až 70% z toho prominou.“

Ve shodě s jiným diskutujícím ale došli k závěru, že taková žádost je tak trochu loterie a správce daně, popřípadě jeho nadřízený ji nemusí vyhovět.

„Případně si s nimi dohodni splátkový kalendář. Hlavně se na to nevyser a nenech to plavat. Jinak se ti to na penále a exekučním vymáhání okotí zhruba o 200%,“ zněl závěr dobré rady.

To potvrdila jiná diskutující, Kateřina Hubáčková, z vlastní zkušenosti. V jejím případě dluh 17 tisíc vyskočil v exekuci na 54.

„Mně už nemají, co ukrást. Sebrali mi už všechno. Žádnej majetek nemám. Bydlím v nájmu a kytara je můj výrobní prostředek,“ reagoval na varování Brichta, čímž naznačil, že s exekucí majetku má zřejmě vlastní zkušenosti.

Leckoho překvapí výše, či spíše níže, Brichtova měsíčního výdělku. Taková může ale být realita i známého tuzemského zpěváka. Cédéčka se moc neprodávají, kromě „Baráku na vodstřel“ a 1 až 2 dalších skladeb ho rádia příliš nehrají a s živým hraním to také asi není příliš slavné. Objíždění štací pochopitelně přináší své výdaje a zaplatit potřebuje celá kapela, nejen hlavní hvězda. Rock-metalový Brichta není Dalibor Janda, který se svým „osmdesátkovým“ popem na half-playback sám objíždí venkovské lokace s minimálními náklady.

K nemilé situaci došlo tak, že Brichta platil sociálce zálohy s variabilním symbolem v podobě svého rodného čísla. Tak mu to poradila daňová poradkyně. To ale není pro správu sociálního zabezpečení správně, jelikož každému plátci přidělil číslo, které má používat jako variabilní symbol. A tak sociálka vracela platby zpátky.

Přejme panu Brichtovi, který mezitím svůj rozčilený status smazal, úspěšný boj s úředním šimlem a vše dobré do budoucnosti.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang