Půjčka v exekuci – kde ji získat?

Když dlužník není schopen splácet hypotéku nebo jiné závazky, může se setkat s možností exekuce. Exekuce je velmi nepříjemná a výrazně ztěžuje možnost dalších půjček a získání jiných finančních produktů. Jak a kde získat půjčku v exekuci?

V nejlepším zájmu dlužníka je nejdříve vyřešit exekuci na dům a až poté shánět další finanční prostředky. Exekuci je třeba brát velmi vážně a před každým rozhodnutím je nutné poradit se s finančním poradcem a zvážit všechny možnosti.

Jak probíhá exekuce?

Nejjednodušší definice exekuce je ta, že exekuce je vymáhání nesplacených dluhů dlužníka prostřednictvím soudu. Finanční prostředky se soudním nařízením vymáhají od dlužníka pro věřitele, kterému nebyly dluhy spláceny.

Exekuce se zahajuje na podnět poškozeného věřitele. Soudní exekutor následně zašle dlužníkovi výzvu ke splacení dluhu a obeznámení se zahájením exekučního řízení, nejdříve ale zabavuje majetek dlužníka. Po obeznámení nesmí dlužník nakládat se svým majetkem jinak, než je běžné a má měsíc na to, aby dluhy zaplatil.

Aby soudní exekutor získal dluhy pro poškozeného věřitele, má právo:

  • prodat dlužníkův majetek
  • zablokovat finance na účtech dlužníka
  • nařídit zaměstnavateli dlužníka srážky ze mzdy

Tyto způsoby zajištění pohledávky lze kombinovat. Exekutor může postihnout finanční prostředky jako jsou podpora v nezaměstnanosti, rodičovský příspěvek, nemocenskou, důchod, odměny za dohodu o provedení práce a tak dále. Nemůže ale zablokovat například příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze nebo daňové bonusy.

Co se týče zabavování majetku, exekutor může zabavovat majetek na adrese dlužníka ale i jinde, pokud se exekutor domnívá, že tam má dlužník nějaký majetek. Zabavené předměty jsou polepeny žlutou samolepkou a následně jsou odvezeny do skladu. Po měsíci jsou zabavené předměty prodávány v dražbě.

Může být zabavena například elektronika, auto, domácí spotřebiče, nábytek nebo starožitné předměty. Nesmí být ale zabaveny:

  • oděvy
  • dětské potřeby
  • lednička, sporák, postel, stůl, židle a podobně
  • snubní prsteny, fotografie
  • věci, které potřebuje dlužník k výkonu své práce

Exekutor může také nařídit exekuci na dům a prodat jej v dražbě. Důvody pro zastavení exekuce jsou například, promlčení exekuce, neplatný rozhodčí nález nebo nemajetnost dlužníka.

Exekuce na dům jsou velmi častým problémem dlužníků.

Finanční produkty pro dlužníky v exekuci

Exekuce může výrazně zamávat s rodinným rozpočtem. Mnozí dlužníci se tak mohou ocitnout ve finanční tísni a hledat možnosti, jak získat nějaké finance navíc.

Půjčka od rodiny a známých

Půjčka od rodiny a přátel může být pro člověka v exekuci schůdným řešením. Vzhledem k rostoucímu počtu exekucí se stále více lidí obrací na rodinu a přátele s žádostí o finanční pomoc. Tento typ půjčky se od bankovní půjčky liší tím, že obvykle nemá stanovený splátkový kalendář, takže je pro dlužníka flexibilnější.

Rodina a přátelé si navíc obvykle neúčtují úrokové sazby, což dlužníkovi umožňuje ponechat si více peněz, než kdyby si půjčil od finanční společnosti.

Přístup k takové půjčce může být pro osobu, které hrozí exekuce, výhodný, protože jí může poskytnout dodatečnou finanční podporu, kterou potřebuje k rychlému splacení potřebných prostředků. Kromě toho umožňuje dlužníkovi potenciálně zůstat ve svém domě, což může být neuvěřitelně cenné jak z finančního, tak z emocionálního hlediska.

Nebankovní společnosti

Není třeba dělat si naděje, že dlužníkovi v exekuci půjčí finance nějaká banka. Pokud není možnost zapůjčit si peníze od rodiny a přátel, je třeba se poohlédnout po nějaké nebankovní společnosti. Ty nabízejí různé produkty, jako například půjčka na účet ihned nonstop, dále třeba půjčky bez nahlížení do registru nebo půjčky na OP bez výpisu z účtu.

Tyto půjčky mají mnohdy vyšší úrok, nicméně to je cena za to, že má i dlužník se špatným úvěrovým skóre možnost získat tolik potřebné finanční prostředky. Typy půjček na účet ihned nonstop jsou například dražší, než půjčky na OP bez výpisu z účtu. To, že má dlužník peníze k dispozici do pár minut klidně i v noci totiž něco stojí.

Možností je více, nicméně je třeba hledat nejlepší úrok a nejpřívětivější podmínky smlouvy. V takovém případě se spíše nevyplatí vyhledávat půjčky s krátkou splatností, to může totiž dostat dlužníka do ještě větších potíží. Vždy je třeba hledat také renomované společnosti, které mají dobré zákaznické recenze.

Půjčka od soukromého věřitele

V situaci, kdy dlužníkovi hrozí exekuce, může být půjčka od soukromé osoby jedním z možných řešení. V závislosti na věřiteli může být několik výhod, například žádná kontrola úvěruschopnosti, půjček, které mohou být přizpůsobeny konkrétní situaci jednotlivce, s flexibilními podmínkami a nižšími úrokovými sazbami.

Dlužníci by měli mít na paměti možné nevýhody takového scénáře, včetně potenciální vysoké úrokové sazby. Dlužník by se měl také ujistit, že sjednání soukromé půjčky probíhá prostřednictvím formální dohody s příslušnou smlouvou. Tím se zajistí, že věřitel bude znát podmínky půjčky a bude mít k dispozici dokumentaci o dohodě.

Vzhledem ke všem možným rizikům a odměnám by si dlužníci měli jednotlivé půjčky důkladně prozkoumat a přečíst si všechny informace psané drobným písmem. Měli by také důkladně prozkoumat úvěrovou instituci, pokud věřitel není soukromá osoba, aby se ujistili, že se nestanou obětí podvodu.

Pro dlužníky, kterým hrozí exekuce, může být půjčka od soukromé osoby jednou z reálných možností, jak odvrátit exekuci na dům. Je však důležité zajistit, aby byl proveden průzkum a šetření, které zajistí, že půjčka je vhodná pro danou situaci.

V současnosti je trendem kupovat bydlení na splátky formou nájmu. Na internetu se dají nalézt inzeráty, kde nabízejí majitelé daruji dům zdarma apod. To může být vhodným řešením pro ty, co nemají po exekuci nárok na půjčku na vlastní nemovitost.

Bydlení na splátky formou nájmu totiž nabízí možnost žít ve vlastním a platit nájem do určité výše kdy po uplynutí smluvené doby přejde nemovitost do vlastnictví „nájemníka“. Je však třeba náležitý průzkum, protože jsou situace, kdy inzeráty majitelů „daruji dům zdarma“ mohou jen lákat na podvod.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang