Půjčky pro zadlužené a dlužníky – na co pozor

Zadluženost bývá překážkou pro poskytnutí bankovních i většiny nebankovních úvěrů. Najdou se však společnosti, pro které existující dluhy žadatele nejsou problém. Jaké druhy půjček pro zadlužené existují a jaká jsou s nimi spojena rizika?

Dostat se do problémů s penězi je jednoduché. Špatnou finanční situaci lze poté řešit několika způsoby, z nichž jedním je i půjčka pro zadlužené. Trh s nebankovními půjčkami nabízí například tyto produkty:

Nebankovní půjčku s exekucí nabízí různé firmy bez licence pro poskytování úvěrů, stejně tak spotřebitelské půjčky na směnku. SMS půjčky pro každého lze sjednat i u známých úvěrových společností.

Obvykle se jedná o krátkodobé půjčky bez registru, ačkoliv některé společnosti poskytují také dlouhodobou půjčku bez registru a doložení příjmu.

Nebankovní půjčka s exekucí

Úvěry označené jako půjčky s exekucí jsou zacíleny na lidi, jejichž dluhy vedly až k exekuci. Ti si je často berou na uhrazení splátky u jiné půjčky. Charakteristikou nebankovních půjček pro lidi s exekucí bývá vysoká úroková sazba a vysoké poplatky, které úvěr činí velmi nevýhodným.

Vzhledem k mírným podmínkám jsou tyto půjčky dostupné například i pro matky na mateřské, studenty bez příjmu, jako půjčka pro důchodce a podobně. Ve všech případech platí, že se jedná o velmi rizikovou půjčku, jež může mít ničivé následky. Jejich poskytovatelé totiž spadají do kategorie lichvářů, kteří se snaží profitovat z tíživé situace zadlužených lidí.

Co je typické pro nebankovní půjčku s exekucí:

 • dluhy ani exekuce nejsou překážkou pro schválení půjčky
 • rychlé sjednání
 • nižší úvěrový rámec
 • krátká doba splatnosti
 • vysoká RPSN

Půjčky pro osoby s exekucí mohou být vyplaceny jak na účet, tak hotově. Jejich splatnost bývá velmi krátká, což pro zadlužené lidi zpravidla představuje problém. Úvěrový rámec je většinou nízký, půjčky pro zadlužené lze sjednat ve výši několika tisíc až desetitisíc korun.

Půjčka na směnku ihned

Další rizikovou půjčkou s vysokými úroky je okamžitá půjčka na směnku. Ta se zpočátku může zdát výhodná, mimo jiné proto, že se k ní nevážou žádné poplatky, nicméně opak je pravdou. Důvodem jsou extrémně vysoké úroky, které znesnadňují splácení. Vzhledem k tomu, že půjček na směnku využívají hlavně lidé s dluhy, je zřejmé, co bude následovat.

Dalším důvodem, proč jsou půjčky na směnku nevýhodné, je tzv. rozhodčí doložka. To je zvláštní dohoda, na základě které si věřitel může zvolit rozhodce, jehož úkolem bude rozhodnout případný spor mezi věřitelem a dlužníkem. Rozhodce není nezávislý soudce a bude stát na straně věřitele.

Mezi další nevýhody patří zástava majetku i v případě nižších částek a také skutečnost, že lze směnku prodat. Na rozdíl od klasických půjček nebudou při nesplácení účtovány úroky z prodlení, rovnou se přistoupí k exekuci.

Co je typické pro půjčku na směnku:

 • vyřízení ihned
 • dostupnost pro každého, i lidi s dluhy nebo bez příjmu
 • velmi vysoké úroky
 • rizikovost

Zákon o ochraně spotřebitele půjčky na směnku od roku 2013 zakazuje, nicméně jen pokud jde o spotřebitelské úvěry. Podnikatelské půjčky na směnku jsou i nadále legální.

SMS půjčka ihned úplně každému

Bezpečnější druh úvěru představují SMS půjčky. Jde o mikropůjčky, pro jejichž získání stačí poslat SMS v určitém znění. Noví klienti musí podat žádost online a ve většině případů poskytnout výpis z účtu, aby mohla být prověřena jejich bonita.

Co je typické pro rychlé SMS půjčky:

 • jednoduché vyřízení
 • doložení příjmu
 • dostupnost téměř pro každého
 • nižší částky
 • kratší doba splatnosti
 • vyšší RPSN

Poskytovatelů SMS půjček je celá řada a patří mezi ně i známé úvěrové společnosti. Výše SMS půjček bývá do 10 000 korun a doba splatnosti obvykle nepřesahuje čtyři týdny. Stejně jako u jiných nebankovních úvěrů je i u SMS půjček potřeba počítat s vyšší RPSN.

SMS půjčky jsou oblíbené především díky jednoduchosti vyřízení a rychlosti výplaty peněz. Půjčka je vyplacena hned po schválení žádosti, které je v případě opakovaných půjček otázkou pár minut. Úvěr přes SMS tedy pomoci například v situacích, kdy je nutné ihned zaplatit nějaký nečekaný výdaj.

Rizika půjček pro zadlužené

Výše zmíněné půjčky jsou nevýhodné. Platí to především pro půjčky na směnku a půjčky pro lidi s exekucí. K těmto úvěrům se vždy váže riziko, že je dlužník nedokáže splatit včas. Proto se firmy částečně chrání vysokou úrokovou sazbou a poplatky. Kvůli nim jsou však splátky vysoké a schopnost splácet se dále snižuje.

Pokud se dluhy nakupí tak, že s nimi už nejde nic dělat, měl by dlužník zažádat o zahájení insolvenčního řízení. Na základě něj může být vyhlášena insolvence, která znamená mimo jiné i pozastavení vymáhání dlužné částky. Další možností je vyhlášení oddlužení, které je známější pod pojmem osobní bankrot.

Ideální je využít služeb specializovaných poraden nebo neziskových organizací, které zadluženým lidem pomáhají. Naopak to nejhorší, co zadlužený člověk může udělat, je zavírat před dluhy oči, nebo situaci řešit novými úvěry.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang