Mám exekuci a potřebuji půjčku – peníze i pro dlužníky

Do složité finanční situace se může v životě dostat každý. Důležité je najít cestu zpět. Je půjčka v exekuci tím správným řešením? Co dělat, když mám exekuci a potřebuji půjčku?

Na začátku byla mikropůjčka do výplaty. Tu člověk snadno splatil další měsíc. To ho navnadilo, takže pokračoval půjčkou na nový mobil, televizi, exotickou dovolenou… A kolotoč půjček je roztočený.

Jakkoliv to na začátku vypadá jednoduše, splácení půjček může být pěkný malér. Stačí nemoc, změna nebo ztráta zaměstnání. Nezaplacené složenky se vrství, splátky půjček se blíží mílovými kroky. A to už je jen krůček od pořádného zadlužení. Může to skončit i exekucí.

Exekuce je krajním řešením vymáhání dluhů, když už nepomůžou žádné pokusy o vyrovnání závazku. Co má dělat dlužník v exekuci? Může získat půjčku v exekuci

Mám exekuci a potřebuji půjčku 

Pokud se někdo nachází v situaci typu „mám exekuci a potřebuji půjčku“, pak by si měl v první řadě uvědomit, že další půjčka rozhodně cestou ven z exekuce není.

Kdo je v exekuci, měl by se snažit ji co nejrychleji splatit a více se nezadlužovat. Nebude to samozřejmě jednoduché, avšak splácet další půjčku je ještě těžší. Kromě toho, málokdo půjčku v exekuci poskytuje.

Věřitel, kterému nevadí, když mu dlužník řekne „mám exekuci a potřebuji půjčku“, rozhodně není solidní a nemá čisté úmysly. Každý ví, že dlužník v exekuci má problém se splácením svých závazků. Proč by takovému člověku poskytoval další půjčku?

Jediným důvodem je, aby vydělal. A ne málo.

Půjčka v exekuci 

Půjčka v exekuci je nejrizikovějším produktem. Věřitel si musí riziko, že peníze nedostane zpátky, nějak pojistit. Tou pojistkou jsou vysoké úroky, RPSN a sankce. Zpravidla také bude chtít ručení majetkem. Majetek lidí v exekuci je však pod dohledem exekutora, proto se bude muset zaručit někdo jiný.

Pokud někdo půjčku v exekuci přece jen poskytne, pak to bude krátkodobá půjčka v řádech tisíců korun. Splatnost je do několika dnů, maximálně do třiceti.

Půjčky pro dlužníky s exekucí – co je třeba

Půjčky pro dlužníky s exekucí často bývají půjčkami bez registru na ruku. To znamená, že poskytovatel půjčky nekontroluje registry dlužníků. Neřeší tedy úvěrovou historii žadatele. Žadateli tak mnohdy k získání půjčky stačí jen občanský průkaz a věk nad 18 let. Někdy se vyžaduje i druhý doklad totožnosti.

O půjčku v hotovosti jde proto, že dlužník s exekucí má účet zablokovaný exekutorem. Jakmile by mu na něj přišly peníze, exekutor by ji zabavil.  

Půjčky pro dlužníky s exekucí se sjednávají online, bez nutnosti navštívit pobočku nebankovní společnosti. Většina poskytovatelů půjček pro dlužníky s exekucí ani nemá pobočky a operují výhradně online.

Půjčky pro dlužníky s exekucí často vyžadují spolužadatele nebo ručení majetkem, pokud se žádá o vyšší částku.

Půjčka pro lidi v exekuci – parametry

Půjčka pro lidi v exekuci je vysoce rizikový produkt. Je výhodná pouze v případě, že je řádně a včas splacena.

Půjčka pro lidi v exekuci má vysokou úrokovou sazbu, poplatky a sankce. V okamžiku, kdy dojde jen k malému zpoždění splátky, jsou dlužníkovi účtovány vysoké pokuty a úroky.

Ty se můžou vyšplhat do desítek nebo dokonce stovek procent. Celkovou částku tak může půjčka pro lidi v exekuci několikanásobně překonat.

Každý žadatel půjčky pro lidi v exekuci by měl nejdříve věnovat pozornost recenzím nebankovních půjček.

Mám exekuci a potřebuji účet 

Kdo má exekuci, pak asi ví, že bankovní účet je to první, co exekutor postihne. Fakticky dlužníkovi znemožní s finančními prostředky na účtu nad určitou částku disponovat. Co dělat, když mám exekuci a potřebuji účet?

Pomůže vůbec, když si v exekuci dlužník založí nový účet u jiné banky? Dobrou zprávou je, že vedení exekuce dlužníka nijak neomezuje v tom, založit si nový účet u jakékoli bankovní instituce. 

Ovšem ne tak dobrou zprávou už je, že exekutor může nechat obstavit i tento nový účet. Exekutor téměř vždy najde i nový účet a zablokuje i tento.  

Od 1. 4. 2021 však mají lidé v exekuci možnost založit si tzv. chráněný účet. Ten ochrání před exekutory jejich nezabavitelnou částku a prostředky, které již dříve byly postiženy jinou exekucí. Do této doby mohl exekutor postihnout jakékoli prostředky. 

Díky chráněnému účtu mohou dlužníci více v v klidu, nemusejí se obávat o peníze na své živobytí a nemusí zbytečně hledat nevýhodné půjčky v exekuci.

Nebankovní půjčky s exekucí – jaké jsou možnosti?

Možnosti dlužníků v exekuci jsou poměrně omezené. Žádná banka jim půjčku rozhodně nedá. Solidní nebankovní společnost, která má licenci ČNB, půjčku pro lidi v exekuci taky neposkytne. Lidé v exekuci jsou totiž pro věřitele příliš rizikoví.

Přesto jsou i takoví věřitelé, kterým exekuce žadatele nevadí. Nebankovní půjčky s exekucí jsou k nalezení online od internetových poskytovatelů půjček. Půjčka v exekuci se dá vyřídit z pohodlí domova, bez nutnosti návštěvy kamenné pobočky.

Nebankovní půjčky s exekucí lze sjednat během pár kliknutí a obvykle je potřeba pouze občanský průkaz (příp. druhý doklad totožnosti) a účet u české banky.

Žadatelé o nebankovní půjčky s exekucí by však měli být opatrní, aby nepodepsali smlouvu k půjčce od lichváře.

Je však třeba pamatovat na to, že dlužník s exekucí by měl dělat maximum pro splacení svých finančních závazků. Rozhodně by si neměl brát další půjčky v exekuci

Auto na splátky pro lidi s exekucí 

Auto na splátky je rychlou a jednoduchou variantou pro získání vozu k podnikání či osobním účelům. Co když má však člověk exekuci? Lze získat auto na splátky pro lidi s exekucí?

Dobrou zprávou je, že existují společnosti, které se zabývají prodejem aut na splátky pro lidi s exekucí s možností odkupu bez doložení příjmu a nahlížení do registru dlužníků. Fakticky se jedná o pronájem vozidla.

Po dobu pronájmu je auto psané na danou společnost. Dlužník tak není jeho vlastníkem, nýbrž provozovatelem. Následně si může auto odkoupit.

Některé společnosti požadují na začátku akontaci, jiné nikoliv. Financování vozidel je individuální záležitostí a vždy záleží na konkrétních okolnostech, proto je nutné oslovit více společností a udělat si průzkum trhu.

Pokud je ovšem někdo v exekuci, měl by své výdaje co nejvíce omezit a snažit se své dluhy splatit. Auto je sice potřebná věc, ovšem při troše snahy se bez něj lze obejít. Auto na splátky pro lidi s exekucí tak nemusí být tím nejlepším řešením. Přece jenom na splátky auta musí dlužník někde brát peníze.

Půjčíme i lidem v exekuci 

I přesto, že podle zákona by lidem v exekuci neměl půjčku poskytnout, stále lze narazit na nabídky typu „půjčíme i lidem v exekuci„. U takových nabídek je třeba být obezřetný. Často se bude jednat o soukromé osoby, jejichž půjčky hraničí s lichvou.

V inzerátech pod heslem „půjčíme i lidem v exekuci“ lze najít i například řešení dluhů zpětným leasingem nemovitostí. O co se jedná? Věřitel slibuje zprostředkování prodeje nemovitosti dlužníka v exekuci a uhrazení všech jeho dluhů.

Dlužník má možnost ve svém bytě či domě i nadále žít jako nájemník. Jakmile se jeho situace zlepší, může nemovitost za předem dohodnutou cenu koupit zpět.

Ovšem nic není tak růžové, jak se na první pohled může zdát. Dlužník by si měl především ověřit, kdy a za kolik korun bude mít možnost koupit nemovitost zpět, jestli se opravdu nebude muset stěhovat a jaký nájem bude muset platit.

Dříve než někdo tedy kývne na nabídku „půjčíme i lidem v exekuci“, měl by si pečlivě projít smluvní podmínky a zvážit, zda je půjčka v exekuci tím správným řešením. 

Jak získat peníze ihned 

Získat peníze ihned může člověk několika způsoby:

  • bankovní půjčka
  • nebankovní půjčka
  • půjčka od soukromých osob
  • brigáda s okamžitou výplatou

Pokud tedy člověk stojí před složitou životní situací typu „potřebuji peníze„, stačí se jen rozhodnout, jak velké úsilí je ochotný vynaložit, aby peníze ihned získal.

U bankovních a nebankovních půjček je potřeba počítat s tím, že finanční instituce bude více nebo méně zkoumat bonitu žadatele a jeho úvěrovou historii. U půjček od soukromých osob prověřování žadatele zpravidla neprobíhá.

Na druhou stranu u soukromých půjček ihned hrozí různé podvody a nevýhodné podmínky. Získat peníze ihned brigádou je tak nejjistější varianta, u které žádné nebezpečí nehrozí.

Peníze na ruku

Pokud někdo potřebuje peníze na ruku, musí se obrátit na nebankovní společnost nebo soukromého věřitele. Banky peníze ihned na ruku nenabízejí.

V dnešní době však lze takřka okamžitě získat i peníze u banky, kde má žadatel běžný účet. Akorát se nebude jednat o peníze na ruku, nýbrž na účet.

Také většina nebankovních společností nabízí peníze na účet. Některé společnosti vyžadují pro půjčení peněz druhý doklad totožnosti, doložení příjmů nebo verifikační platbu ve výši 1 Kč. Ta slouží k ověření, že je bankovní účet skutečně žadatele.

Kdo potřebuje peníze ihned na ruku, může zkusit společnosti, které nabízejí půjčení peněz přes trafiky, čerpací stanice nebo sázkové kanceláře.

Soukromé půjčky ihned 

Tíživá finanční situace někdy vyžaduje zoufalá řešení. Přesto by si člověk neměl brát soukromou půjčku ihned. Mohl by se dostat do ještě větších problémů.

I když soukromá osoba nabízí půjčení peněz každému a bez problémů, rozhodně to není zadarmo. Žadatel by si měl být jistý, kolik peněz nakonec vrátí a co mu hrozí, když včas nezaplatí. U soukromých půjček ihned také věřitel často podmiňuje půjčení peněz podepsáním směnky nebo zástavou nemovitosti.

U tohoto typu půjček je nutné předem znát všechny podmínky půjčení peněz. To ostatně platí pro jakoukoliv jinou půjčku.

Půjčka v hotovosti – hotovostní půjčka 

Půjčka v hotovosti je krátkodobá mikropůjčka, která obvykle slouží jako rychlá finanční injekce. O hotovostní půjčku žádá ten, kdo potřebuje zaplatit složenku za elektřinu, telefon nebo nemá dost peněz na celý nájem.

Půjčka v hotovosti je totiž poskytována jen na nižší částky, které je třeba splatit během velmi krátké doby. Maximálně to bývá do jednoho měsíce. Každý zájemce o hotovostní půjčku by si měl být jistý, že během takto krátké doby dokáže peníze vrátit.

Půjčky v hotovosti totiž bývají velmi nevýhodné. Jakmile se člověk opozdí se splátkou byť o jediný den, naskakují obrovské úroky.

Hotovostní půjčka o víkendu – hotovostní půjčka na ruku

Někdy se člověk dostane do situace, kdy peníze potřebuje okamžitě, avšak je zrovna víkend. Co dělat? Naštěstí existují hotovostní půjčky o víkendu. I když nabídka není příliš pestrá. Většina půjček je totiž poskytována bankovním převodem.

Hotovostní půjčku na ruku jsou dražší, protože peníze se k žadateli musí dostat jiným způsobem. Buď mu je přiveze kurýr, zástupce společnosti nebo si je vyzvedne třeba v trafice či čerpací stanici.

S tím jsou pochopitelně spojeny zvýšené náklady. Hotovostní půjčka o víkendu tedy sice existuje, avšak není výhodná. Kdo může, ať raději s půjčením peněz počká na pracovní týden.

Mám exekuci a potřebuji půjčku – co dělat?

Když se člověk octne v situaci, kdy má exekuci a potřebuje půjčku, měl v první řadě jednat uváženě. Rozhodně není dobrý nápad si brát novou půjčku. Tu totiž banky ani solidní nebankovní společnosti neposkytnou – při exekuci půjčí pouze pochybné firmy a soukromé osoby.

Lepším řešením je požádat o pomoc přátele či příbuzné. Ještě vhodnější je využít služeb neziskových organizací, které se zabývají pomocí lidem ve finanční nouzi. Zde člověk může dostat rady a tipy, jak se s aktuálními problémy vypořádat.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang