ETF fondy – co to je, kde koupit nejlepší ETF 2021?

ETF (exchange traded funds) neboli burzovně obchodované fondy představují velmi zajímavý investiční artikl. Jedná se o poměrně spolehlivý, dostupný a potenciálně i vysoce výnosný finanční nástroj, kterému by měl každý investor rozhodně věnovat pozornost. Co jsou ETF, jak fungují a jak do těchto fondů nejlépe investovat?

Burzovně obchodované fondy poprvé spatřily světlo světa v devadesátých letech minulého století. Během nedlouhé doby si získaly oblibu malých i velkých investorů napříč celým světem. I teď v roce 2021 ETF fondy přinášejí svým držitelům spoustu výhod a skvěle se vyjímají v každém investičním portfoliu.

Co jsou ETF fondy

ETF fondy fungují tak, že nakupují podkladová aktiva, na jejichž růst (nebo případně pokles) investoři spekulují. Jako podkladovém aktivum se nejčastěji volí akcie, avšak je možné se setkat například i s komoditními či měnovými ETF fondy.

Na rozdíl od klasických podílových fondů, vyžadují ETF takřka minimální správu, což se samozřejmě příznivě promítá na dostupnosti pro investory. ETF fondy totiž zpravidla kopírují nějaký zavedení burzovní index (jako například S&P 500) a nákup podkladových aktiv v rámci fondů probíhá prostřednictvím zautomatizovaných algoritmů.

U ETF fondů se neplatí poplatek správci.

Výhody ETF

ETF fondy jsou mezi investory velice oblíbené, neboť se s nimi pojí spoustu výhod. Mezi ty nejzajímavější výhody burzovně obchodovaných fondů patří:

  • vysoká transparentnost – vzhledem k navázanosti na zavedené burzovní indexy má investor vždy přehled o složení ETF fondu
  • diverzifikace portfolia – ETF fondy obsahují velké množství akcií (či jiných artiklů), díky čemuž je sníženo riziko ztráty finančních prostředků
  • dostupnost pro širokou skupinu investorů – jelikož v podstatě nepotřebují správce, odpadá u ETF fondů povinnost platit správní poplatek. Při obchodování s ETF se tak platí pouze běžné poplatky pro brokerům (jako je tomu třeba u akcií)
  • vysoká likvidita – ETF fondy lze nakupovat a prodávat kdykoliv během otevírací doby burzy (což je každý pracovní den). Pokud si investor přeje převést prostředky na svůj bankovní účet, zabere to jen pár dní.
  • úzké spready – v návaznosti na vysokou likviditu není většinou rozdíl mezí nákupní (ask) a prodejní (bid) cenou ETF fondů příliš značný.

Při obchodování s ETF fondy je také poněkud zjednodušeno rozhodování, do čeho investovat peníze. Nabízí se totiž mnohem menší počet možností než třeba u akcií.

TIP: Investice jsou nezbytné pro získání pasivního příjmu.

ETF fondy umožní skvěle diverzifikovat portfolio.

Druhy ETF

Investor se během své kariéry může setkat s několika různými druhy burzovně obchodovaných fondů – mezi ty nejčastější z nich patří:

  • indexové ETF – v těchto fondech jsou obsaženy akcie v takovém složení a poměru, aby byl kopírován některý ze stávajících akciových indexů. Za příklady indexových ETF fondů lze uvést QQQ (Nasdaq 100) nebo SPY (S&P 500). Jedná se nejběžnější druh ETF fondů
  • sektorové ETF – tyto druhy ETF nakupují akcie firem působících v konkrétním odvětví. Je možné se setkat kupříkladu s energetickým (XLE) či zdravotnickým (XLV) fondem
  • komoditní ETF – jednoduší a dostupnější alternativu pro obchodování s komoditami představují komoditní ETF fondy. Ty fungují na základě termínovaných kontraktů na danou komoditu. Nejčastěji obchodovanými komoditními fondy jsou GLD (zlato) a SLV (stříbro)
  • měnové ETF – měnové ETF jsou (vedle forexu) další možností, jak spekulovat na vývoj ceny měn. Příkladem měnových ETF fondů jsou FXE (euro) anebo FXY (japonský jen)

Dále existují také tzv. pákové ETF. Ty reflektují vývoj hodnoty podkladového aktiva se zvýšenou citlivostí. V praxi to znamená, že pohyb cen fondu se násobí hodnotou páky. To může přinést vysoké zisky. Stejný postup se ovšem uplatňuje při poklesu aktiva – pákové ETF jsou tedy velice riskantní.

Na rozdíl od tradičních podílových fondů, mohou být ETF dividendové. ETF fondu se připíší dividendy od společností, jejichž akcie drží. Tyto dividendy pak některé ETF fondy redistribuují mezi své investory (většinou po provedení drobné srážky). U některých ETF jsou však dividendové zisky využity na reinvestice.

TIP: Jak je to se základním kapitálem akciové společnosti? Vše vysvětlí tento článek.

Pákové ETF mohou přinést vysoké výnosy i značné ztráty.

Jak vybrat ETF

Před samotným nákupem ETF by měl investor vzít v potaz několik faktorů, podle kterých si mlže vybrat ten nejlepší ETF fond. Mezi ně patří zejména investiční strategie fondu, kredibilita, historie jeho výnosu a případné poplatky. Výběr mohou usnadnit také grafy ETF fondu s vývojem jeho ceny, které jsou dostupné v rámci platformy brokera.

Kde koupit ETF? Na pražské burze se tyto fondy bohužel neobchodují – proto je pro nákup ETF v ČR nejlepší vybrat si z nabídky na zahraničních burzách. To nepředstavuje žádný problém, jelikož online brokeři tuto nabídku investorům plně zpřístupňují.

Na pražské burze se ETF fondy neobchodují.

Jak koupit ETF

S investicemi do ETF je to velmi podobné, jako když člověk řeší, jak koupit akcie. Poté, co se investor rozhodne pro nějaký konkrétní fond, si jej jednoduše vyhledá v platformě svého online brokera a pomocí několika kliknutí zrealizuje nákup.

Na nízkonákladové a zároveň diverzifikované investice především do ETF se zaměřuje investiční platforma Portu.cz. Díky speciálnímu projektu opPORTUnity si mohou investoři pomocí chytrých algoritmů koupit akcie či dluhopisy. ETF lze také koupit prostřednictvím brokerů – například XTB nebo eToro.

Zde je pro inspiraci uveden přehled ETF fondů, které patří mezi ty největší na světě:

NázevIndexRoční nákladyVýkonnost za 5 letRedistribuce dividend
investorům
ComStage DAX TR UCITS ETFDAX0,08 %-20 %Ano
ComStage SDAX TR UCITS ETFSDAX0,70 %4,70 %Ano
iShares Core MSCI World UCITS ETFMSCI World0,20 %22 %Ne
iShares Core S&P 500 UCITS ETFS&P 5000,07 %44 %Ne
iShares MDAX (DE) UCITS ETFMDAX0,51 %0 %Ne
Xtrackers MSCI World UCITS ETF 1DMSCI World0,19 %14 %Ano
iShares NASDAQ-100 (DE) UCITS ETFNasdaq 1000,31 %91 %Ano
iShares STOXX Europe 600 UCITS ETFEurope STOXX Europe 6000,20 %-20 %Ano
Xtrackers DAX UCITS ETF 1CDAX0,09 %-13 %Ne

Závěrem je ještě třeba dodat, že zaznamenají-li investoři zisk z ETF fondů, vzniká jim povinnost tento zisk zdanit podobně jako tomu je kupříkladu u akcií nebo u běžných podílových fondů. Nicméně, malých investorů se tato povinnost většinou netýká.

© 2021 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang