ETF fondy – co to je, kde koupit nejlepší ETF 2024?

ETF (exchange traded funds) neboli burzovně obchodované fondy představují velmi zajímavý investiční artikl. Jedná se o poměrně spolehlivý, dostupný a potenciálně i vysoce výnosný finanční nástroj, kterému by měl každý investor rozhodně věnovat pozornost. Co jsou ETF, jak fungují a jak do těchto fondů nejlépe investovat?

Burzovně obchodované fondy poprvé spatřily světlo světa v devadesátých letech minulého století. Během nedlouhé doby si získaly oblibu malých i velkých investorů napříč celým světem. I teď v roce 2024 ETF fondy přinášejí svým držitelům spoustu výhod a skvěle se vyjímají v každém investičním portfoliu.

TOP brokeři a investiční platformy

Srovnání nejlepších brokerů a investičních platforem 2024

eToro

98 %

Přes 30 miliónů uživatelů, nulové poplatky, vhodné pro pokročilé i začínající investory. Možnost sledovat a kopírovat portfolia ostatních investorů.

xtb

XTB

95 %

Nízké poplatky, plně v češtině. Možnost investovat do ETF i fyzických akcií, včetně Pražské burzy. Jeden z nejpopulárnějších brokerů v ČR i na Slovensku. Demo účet zdarma k vyzkoušení.

portu

Portu

93 %

Česká investiční platforma, která nabízí nejpohodlnější pasivní investování. Do portfolií složených z ETF fondů lze investovat již od 500 Kč. Lze investovat i do konkrétních akcií. Jako jediné umožňuje investovat do frakčních akcií na Pražské burze.

Fondee

90 %

Česká investiční platforma, která umožňuje pasivní investování do ETF s poplatkem 0,9 % ročně. Vhodné pro méně zkušené investory. Plná podpora v češtině.

degiro

Degiro

85 %

Jeden z nejvyužívanějších brokerů v Evropě. Nízké poplatky, přehledná platforma. Dobrá volba pro pravidelné investice do ETF. Možnost investovat i do fyzických akcií. Za každý nákup je účtován poplatek.

Prohlášení XTB – U 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Prohlášení Degiro – Investování zahrnuje rizika ztrát.

Prohlášení eToro – U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u eToro ke vzniku ztráty.

Co jsou ETF fondy

Burzovně obchodované fondy (ETF) jsou cenné papíry, které drží portfolio jiných cenných papírů. Když si investor koupí akcie ETF, získá expozici vůči každému z cenných papírů v portfoliu ETF. Hodnota ETF roste a klesá podle toho, jak rostou a klesají hodnoty cenných papírů, které investor drží.

ETF fondy fungují tak, že nakupují podkladová aktiva, na jejichž růst (nebo případně pokles) investoři spekulují. Jako podkladovém aktivum se nejčastěji volí akcie, avšak je možné se setkat například i s komoditními či měnovými ETF fondy.

Na rozdíl od klasických podílových fondů vyžadují ETF takřka minimální správu, což se samozřejmě příznivě promítá do dostupnosti pro investory. ETF fondy totiž zpravidla kopírují nějaký zavedení burzovní index – pro příklad lze uvést index S&P 500 – a nákup podkladových aktiv v rámci fondů probíhá prostřednictvím zautomatizovaných algoritmů.

  • Nákup ETF může být pro investora chytrou a levnou strategií pro vytvoření optimálního osobního portfolia.
  • Vzhledem k velkému množství ETF může být složitější najít ETF, které odpovídají strategii a cílům investora.
  • Naštěstí existuje několik nástrojů a strategií, které pomohou zúžit výběr správných ETF a najít ty nejlevnější a nejefektivnější pro každou třídu aktiv nebo index, které chce investor vlastnit.

Výhody ETF

ETF fondy jsou mezi investory velice oblíbené, neboť se s nimi pojí spoustu výhod. Mezi ty nejzajímavější výhody burzovně obchodovaných fondů patří:

  • vysoká transparentnost – vzhledem k navázanosti na zavedené burzovní indexy má investor vždy přehled o složení ETF fondu
  • diverzifikace portfolia – ETF fondy obsahují velké množství akcií (či jiných artiklů), díky čemuž je sníženo riziko ztráty finančních prostředků
  • dostupnost pro širokou skupinu investorů – jelikož v podstatě nepotřebují správce, odpadá u ETF fondů povinnost platit správní poplatek. Při obchodování s ETF se tak platí pouze běžné poplatky pro brokerům (jako je tomu třeba u akcií)
  • vysoká likvidita – ETF fondy lze nakupovat a prodávat kdykoliv během otevírací doby burzy (což je každý pracovní den). Pokud si investor přeje převést prostředky na svůj bankovní účet, zabere to jen pár dní.
  • úzké spready – v návaznosti na vysokou likviditu není většinou rozdíl mezí nákupní (ask) a prodejní (bid) cenou ETF fondů příliš značný.

Při obchodování s ETF fondy je také poněkud zjednodušeno rozhodování, do čeho investovat peníze. Nabízí se totiž mnohem menší počet možností než třeba u akcií.

TIP: Investice jsou nezbytné pro získání pasivního příjmu.

Jaký je rozdíl mezi investicí do ETF a akcií

ETF může držet podíly v mnoha různých druzích aktiv, včetně akcií a dluhopisů. Naproti tomu akcie je vlastnický podíl v konkrétní společnosti. I když se některé ETF skládají výhradně z akcií, ETF a akcie se chovají odlišně:

  • Akcie obvykle kolísají více než ETF – jednotlivé akcie se obvykle pohybují mnohem více než ETF. To znamená, že na jednotlivých akciích může investor vydělat nebo prodělat více peněz než na ETF.
  • ETF jsou více diverzifikované – nákupem akciového ETF využívá investor sílu diverzifikace a vkládá své peníze do mnoha různých akcií, nikoliv pouze do jedné akcie nebo několika jednotlivých akcií. To pomáhá snižovat riziko.
  • Výnosy akciového ETF závisí na mnoha společnostech, nikoliv pouze na jedné – výkonnost ETF závisí na váženém průměru výkonnosti jeho investic, zatímco u jednotlivých akcií závisí výnos pouze na výkonnosti jedné konkrétní společnosti.

Tyto rozdíly patří k nejdůležitějším rozdílům mezi ETF a akciemi.

ETF fondy umožní skvěle diverzifikovat portfolio.

Druhy ETF

Investor se během své kariéry může setkat s několika různými druhy burzovně obchodovaných fondů – mezi ty nejčastější z nich patří:

  • indexové ETF – v těchto fondech jsou obsaženy akcie v takovém složení a poměru, aby byl kopírován některý ze stávajících akciových indexů. Za příklady indexových ETF fondů lze uvést SXRV (Nasdaq 100) nebo VUAA (S&P 500). Jedná se nejběžnější druh ETF fondů
  • sektorové ETF – tyto druhy ETF nakupují akcie firem působících v konkrétním odvětví. Je možné se setkat kupříkladu s energetickým (XLE) či zdravotnickým (XLV) fondem
  • komoditní ETF – jednoduší a dostupnější alternativu pro obchodování s komoditami představují komoditní ETF fondy. Ty fungují na základě termínovaných kontraktů na danou komoditu. Nejčastěji obchodovanými komoditními fondy jsou GLD (zlato) a SLV (stříbro)
  • měnové ETF – měnové ETF jsou (vedle forexu) další možností, jak spekulovat na vývoj ceny měn. Příkladem měnových ETF fondů jsou FXE (euro) anebo FXY (japonský jen)

Dále existují také tzv. pákové ETF. Ty reflektují vývoj hodnoty podkladového aktiva se zvýšenou citlivostí. V praxi to znamená, že pohyb cen fondu se násobí hodnotou páky. To může přinést vysoké zisky. Stejný postup se ovšem uplatňuje při poklesu aktiva – pákové ETF jsou tedy velice riskantní.

Na rozdíl od tradičních podílových fondů, mohou být ETF dividendové. ETF fondu se připíší dividendy od společností, jejichž akcie drží. Tyto dividendy pak některé ETF fondy redistribuují mezi své investory (většinou po provedení drobné srážky). U některých ETF jsou však dividendové zisky využity na reinvestice.

TIP: Jak je to se základním kapitálem akciové společnosti? Vše vysvětlí tento článek.

Jak vybrat ETF investici

Před samotným nákupem ETF by měl investor vzít v potaz několik faktorů, podle kterých si mlže vybrat ten nejlepší ETF fond. Mezi ně patří zejména investiční strategie fondu, kredibilita, historie jeho výnosu a případné poplatky. Výběr mohou usnadnit také grafy ETF fondu s vývojem jeho ceny, které jsou dostupné v rámci platformy brokera.

Kde koupit ETF investice? Na pražské burze se tyto fondy bohužel neobchodují – proto je pro nákup ETF v ČR nejlepší vybrat si z nabídky na zahraničních burzách. To nepředstavuje žádný problém, jelikož online brokeři tuto nabídku investorům plně zpřístupňují.

Pákové ETF mohou přinést vysoké výnosy i značné ztráty.

Jak koupit ETF

S investicemi do ETF je to velmi podobné, jako když člověk řeší, jak koupit akcie. Poté, co se investor rozhodne pro nějaký konkrétní fond, si jej jednoduše vyhledá v platformě svého online brokera a pomocí několika kliknutí zrealizuje nákup.

Na nízkonákladové a zároveň diverzifikované investice především do ETF se zaměřuje investiční platforma Fondee nebo třeba Portu.cz. Díky speciálnímu projektu opPORTUnity si mohou investoři pomocí chytrých algoritmů koupit akcie či dluhopisy.

Článek o srovnání Portu a Fondee nabízí bližší popis obou platforem a pomůže vybrat tu správnou. Obě nabízí horkou novinku roku 2024 a to tzv. dlouhodobý investiční produkt, tedy novou formu spoření na důchod. DIP od Portu přitom umožňuje čerpat úsporu na dani z příjmu.

ETF lze také koupit prostřednictvím brokerů – například XTB nebo eToro. XTB pak nabízí možnost pasivního investování do ETF, a to formou Investičního plánu XTB. Touto formou lze investovat plně automaticky již od 15 EUR.

Zde je pro inspiraci uveden přehled ETF fondů, které patří mezi ty největší na světě:

NázevIndexRoční nákladyVýkonnost za 5 letRedistribuce dividend
investorům
ComStage DAX TR UCITS ETFDAX0,08 %-20 %Ano
ComStage SDAX TR UCITS ETFSDAX0,70 %4,70 %Ano
iShares Core MSCI World UCITS ETFMSCI World0,20 %22 %Ne
iShares Core S&P 500 UCITS ETFS&P 5000,07 %44 %Ne
iShares MDAX (DE) UCITS ETFMDAX0,51 %0 %Ne
Xtrackers MSCI World UCITS ETF 1DMSCI World0,19 %14 %Ano
iShares NASDAQ-100 (DE) UCITS ETFNasdaq 1000,31 %91 %Ano
iShares STOXX Europe 600 UCITS ETFEurope STOXX Europe 6000,20 %-20 %Ano
Xtrackers DAX UCITS ETF 1CDAX0,09 %-13 %Ne
Přehled největších ETF fondů na světě.

Závěrem je ještě třeba dodat, že zaznamenají-li investoři zisk z ETF fondů, vzniká jim povinnost tento zisk zdanit podobně jako tomu je kupříkladu u akcií nebo u běžných podílových fondů. Nicméně, malých investorů se tato povinnost většinou netýká.

Kdy koupit ETF

Může být velmi obtížné načasovat trh a je těžké rozhodnout, kdy ETF koupit. Obecně platí, že investování je rizikové a ETF mohou krátkodobě vykazovat volatilitu. Zatímco hedgeový fond se řadí mezi opravdu rizikové investiční příležitosti, ETF fondy jsou v porovnání více konzervativní.

O investování do ETF stejně jako do akcií by měl investor uvažovat pouze tehdy, když zvládne vyrovnat se s volatilitou a držet akcie a ETF dlouhodobě. Vždy by měl investor přemýšlet o tom, jak jsou investice v souladu s jeho finančními cíli a věnovat čas analýze svých investic, případně konzultaci s finančním poradcem.

Dividendové ETF

Investoři hledající pravidelný příjem často budují své portfolio na dividendových akciích. Snadnějším způsobem, jak využít akcie s pravidelnými výplatami, je však nákup dividendových fondů obchodovaných na burze.

Podobně jako jiné ETF fondy, tak dividendové ETF nabízejí jednoduché řešení, jak získat expozici v určité investiční kategorii – v tomto případě v akciích, které vyplácejí pravidelné dividendy. Tyto dividendy je možné brát jako příjem nebo příjem ve formě dividend reinvestovat zpět do fondu.

Stejně jako podílový fond může i dividendový ETF fond obsahovat výběr akcií, které nabízejí širokou expozici na trhu nebo se zaměřují na určité sektory podle odvětví, velikosti společnosti nebo regionu. Dividendové ETF se stejně jako všechny ETF obchodují jako akcie po celý tržní den, zatímco klasické podílové fondy se obchodují až po každém uzavření trhu.

Jak investovat do dividendových ETF

Dividendový ETF obvykle zahrnuje desítky až stovky dividendových akcií. To okamžitě zajistí diverzifikaci, což znamená větší bezpečnost výplaty. I kdyby několik akcií fondu snížilo své dividendy, na celkovou výši dividend fondu to bude mít minimální vliv. Bezpečná výplata by měla být hlavním hlediskem při nákupu dividendové investice.

Zde více informací, jak koupit ETF s dividendovými akciemi:

1. Najít široce diverzifikovaný dividendový ETF

Dividendové ETF je obvykle možné vyhledat na webových stránkách makléře.

Pravděpodobně nejbezpečnější volbou je nízkonákladový fond, který vybírá dividendové akcie z akciového indexu S&P 500. Ten nabízí široce diverzifikovaný balíček nejlepších amerických společností.

2. Analyzovat ETF

Ujistit se, že ETF investuje do akcií (nazývaných také equities), nikoli do dluhopisů. Zkontrolovat také následující:

  • Dividendový výnos – jedná se o to, kolik společnost každoročně vyplatí na dividendách v poměru k ceně svých akcií, a obvykle se vyjadřuje v procentech.
  • Pětileté výnosy – obecně platí, že vyšší je lepší.
  • Ukazatel nákladů – jedná se o roční poplatek ETF, který se platí z investice do fondu. Doporučuje se hledat nákladový poměr, který je nižší než 0,50 % a čím nižší, tím lepší.
  • Velikost akcií – dividendové ETF mohou být investovány do společností s velkou, střední nebo malou kapitalizací (označované jako large caps, mid caps a small caps). Velké kapitalizace jsou obecně nejbezpečnější, zatímco malé kapitalizace jsou nejrizikovější.

3. Nákup ETF

ETF fondy je možné nakupovat stejně jako akcie – prostřednictvím online brokera. Vhodný přístup je postupný a pravidelný nákup, tím se využije průměrování nákladů na nákupy.

Jsou ETF bezpečné pro začátečníky?

ETF jsou dobrou volbou pro začátečníky, kteří nemají s investováním na trzích mnoho zkušeností. Pokud však ETF investuje do tržních aktiv jako jsou akcie a dluhopisy, může investor přijít o peníze. Tyto investice nejsou pojištěny proti ztrátě.

ETF jsou dobrou volbou pro mnoho začátečníků a dokonce i zkušenějších investorům, kteří nechtějí analyzovat investice nebo investovat do jednotlivých akcií. Například místo toho, aby se investoři snažili spoléhat na úspěch jednotlivé akcie, mohou si jednoduše koupit indexový fond a vlastnit část mnoha špičkových společností.

Tím, že ETF investují do mnoha aktiv, někdy i stovek, poskytují výhody diverzifikace a snižují (ale neeliminují) riziko pro investory ve srovnání s vlastnictvím pouze několika aktiv.

ETF mohou být považovány za bezpečnou volbu pro začátečníky.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang