Zlato, zlaté cihly, slitky – prodej a kde koupit

Oblíbené jsou diskuze o tom, co je nejlepší investice a proč. Každý investor má svého favorita a pádné a promyšlené argumenty v jeho prospěch. Zajímavé diskuse vznikají na téma zlato. K čemu je zlato dobré a vyplatí se do něj investovat peníze? Kde koupit zlaté cihly?

Mnoho investorů nepreferuje jen jeden konkrétní investiční instrument. Důvodů existuje vícero. Pro většinu investorů není ideální investiční strategie vložit svá aktiva pouze do jednoho investičního nástroje. Často se jako investiční doporučení objevuje rada investovat své finanční prostředky kombinovaně – do akcií, dluhopisů, do zlata.

Investovat do zlata neznamená skoupit celé zlatnictví a šperky. Na trhu existuje investiční zlato v podobě cihliček nebo zlatých slitků. Přesto část investorů nemá v oblibě investiční zlato považovat za investici v pravém slova smyslu. Jaké jsou důvody?

 • zlato nepředstavuje žádný tok peněz
 • zlato negeneruje žádný úrok
 • zlato nepřináší žádné dividendy
 • nejedná se o podíl na podnikání

Jednu úlohu plní zlato zcela dokonale. Úlohu uchovatele hodnoty. Děje se tomu od počátku věků a vše naznačuje tomu, že zlato zůstane považováno za hodnotnou komoditu i nadále. Zlaté rezervy jsou jistotou v nejistotě.

Je investice do zlata vhodná v době recese?

Zlato má pověst investice vhodné pro recesi. Když akciový trh zaznamenává velký propad a hodnota akcií prudce klesá, cena zlata roste. Dle mnohých je zlato bezpečnější investicí než akcie. Jde o koncervativní způsob uložení peněz, ovšem v průběhu let s mírně stoupajícím stálým zhodnocením.

Přestože akciový trh má své vzestupy a pády, ani investice do fyzického zlata se neobejde zcela bez potíží. Nákup zlatých cihel může zahrnovat mnoho neočekávaných nákladů, včetně odpovídajícího pojištění a bezpečného skladování.

Přidání zlata do investičního portfolia diverzifikuje aktiva, což může pomoci lépe přečkat recesi a ochránit svůj majetek před inflací. Zlato ovšem nevytváří peněžní tok jako jiná aktiva a mělo by být zahrnuto do investičního mixu v omezeném množství a s opatrností. Kolik procent ho v portfoliu mít?

Investování do zlata

Fyzické zlato – slitky, cihly, destičky, mince

Většina laiků si pod pojmem investice do zlata představí „slitky“. Zlaté pruty, zlaté mince, kusy ryzího zlata a šperky. Truhla se zlatým pokladem je však přirozeně utopie. Investiční zlato má převážně podobu cihliček.

Zákon definuje v zákoně č. 235/2004 Sb. investiční zlato jako:

a) zlato připouštěné na světové trhy zlata ve tvaru uzančních slitků v podobě cihly nebo destičky s

 • vlastním číslem
 • ryzostí nejméně 995 tisícin
 • hmotností připouštěnou na těchto trzích
 • označením výrobce, ryzosti a hmotnosti

b) zlaté mince, které

 • mají ryzost nejméně 900 tisícin
 • byly vyraženy po roce 1800
 • jsou nebo byly v zemi svého původu zákonným platidlem
 • jsou obvykle prodávány za cenu, která nepřevyšuje volnou tržní hodnotu jejich zlatého obsahu o více než 80 %

Mincí se týká také sběratelská hodnota, jež stoupá bez ohledu na výkyvy hodnoty samotného zlata. Vydávané série mají jen omezenou šarži, a čím rychleji se vyprodají, tím stoupají na hodnotě. Pozor však na padělky.

Investiční zlato ČNB je běžně ke koupi. V současné době Česká národní banka prodává investiční zlaté mince s motivy nejkrásnějších českých hradů.

Šperky se za investiční zlato nepovažují, avšak jakýkoli šperk pořízený v hodnotě vyšší než 14 tisíc korun je obecně za investici do zlata považován.

„Mnoho lidí si koupí šperk a pak ho chce prodat zpět do obchodu. Na špercích je slušná přirážka a hodnota při dalším prodeji se ani zdaleka neblíží hodnotě, za níž šperk původně koupili.“

říká zlatník

Přestože šperky mohou v průběhu času nabýt na hodnotě, jejich ocenění může být komplikované a neexistuje záruka, že se podaří šperk prodat za vyšší cenu, než za jakou byl zakoupen. Výkup zlata je značně podhodnocen. U šperků je gramáž zlatá malá a jejich hodnota zvyšuje převážně umělecké zpracování.

Akcie zlata

Stejně jako nákup individuálních akcií je i nákup akcií společnosti těžící zlato spojen s určitým rizikem, avšak znamená to, že investor získá plnou kontrolu nad tím, do kterých konkrétních společností investuje.

Někteří investoři například mohou dávat přednost těžební společnosti, jež vyznává silnou ekologickou odpovědnost, nikoli pro společnost, jež ji nevyznává. A přestože vlastnictví akcií neumožňuje držet zlato fyzicky v ruce, investor nákupem „zlatých akcií“ získává výhodu v podobě aktiva, které může kdykoli prodat.

Zlaté fondy

Investice do zlatých podílových fondů znamená, že investor vlastní podíly ve více aktivech souvisejících se zlatem, například v mnoha společnostech, které zlato těží nebo zpracovávají, ale sám nevlastní skutečné zlato ani jednotlivé akcie.

Burzovně obchodované zlaté fondy (ETF) nebo podílové fondy mají větší likviditu než vlastnictví fyzického zlata a nabízejí takovou úroveň diverzifikace jakou jednotlivé akcie nemají. ETF a podílové fondy se také vyznačují určitou právní ochranou. Investovat do zlatých fondů lze už od několika set korun měsíčně.

Výhodou etablovaných zprostředkovatelů je, že díky velkému množství klientů nakupují ve velkém. Čímž jsou schopni zachovat marži za prodej zlata velmi nízko a zvýšit tak výnos investorům.

Zlaté futures

Zlatý futures kontrakt je dohoda o nákupu nebo prodeji určitého množství zlata k pozdějšímu datu. Samotný kontrakt je obchodovatelný na burze. Zlaté futures se těší větší likviditě než fyzické zlato a nejsou u nich účtovány žádné poplatky za správu, ačkoli makléřské společnosti mohou účtovat poplatek za uzavřený obchod na každý kontrakt.

Obchodování s futures kontrakty je spojeno s velkým rizikem a není vhodnou investiční příležitostí pro nezkušeného investora. Částka, o kterou může při těchto investicích přijít, může přesáhnout původní investici.

Jak nakupovat akcie, podílové fondy a ETF na zlato

Investice do zlatých akcií, ETF nebo podílových fondů je často nejlepším způsobem, jak získat expozici vůči zlatu v portfoliu.

K nákupu zlatých akcií nebo fondu je potřeba makléřský účet, který si lze otevřít u online makléře. Jakmile je na účtu dostatečný finanční vklad, lze si „zlatá“ aktiva zvolit a zadat příkaz k jejich nákupu na webových stránkách makléře.

Jednotlivé akcie a ETF se nakupují za cenu jejich podílu, která se může pohybovat od několika stovek až po desítky tisíc korun. Podílové fondy mají požadavek na minimální investici, může být ve výši desítek tisíc korun.

Investice do zlata a diverzifikace

Jednou z výhod investic do zlata je, že může pomoci diverzifikovat portfolio investora. Diverzifikace znamená investování do různých aktiv v různých odvětvích, společnostech a zeměpisných oblastech.

Jaký význam má zlato pro běžného smrtelníka? Pro běžného investora? Je to právě dobrý nástroj k diverzifikaci portfolia. Majetky běžných lidí se dají rozdělit na několik segmentů:

 • akcie a dluhopisy
 • nemovitosti a pozemky
 • podíly ve vlastní či třeba rodinné firmě
 • zlato a alternativní investice (umění, veterány aj.)

Nakonec i pro dlouhodobé budování majetku může investor využít filozofii – v době krizí „vše padá a zlato letí nahoru“. A „se zlatem se dobře utíká před hladem“. Dle prognóz investorů vzroste těžba zlata do roku 2030 až o 250 %, což může představovat atraktivní investiční příležitost a potenciální výnos.

investice-do-zlata-8910161
Rodinné šperky předávané z generace na generaci jsou dobře uchovanou hodnotou.

Zlatý kov je využíván zejména ve šperkařství, avšak svoji tradici nachází i v zubním lékařství a průmyslu, zejména v elektronice a výrobě mobilních telefonů. S rostoucím trendem užívání elektroniky roste také spotřeba zlata. Poptávka určuje nejen nabídku, nýbrž také cenu zlata, která míří směrem vzhůru.

Kromě zlata je z dalších kovů za investiční používáno i stříbro a platina.

Jak nakoupit fyzické zlato, zlaté slitky, zlaté mince

Kde koupit zlato? Pokud je investice do fyzického zlata pro investora tím správným krokem, realizace je následující:

 • Najít si renomovaného prodejce – orientace ve světě nákupu a prodeje zlata může být odlišná od akcií. Prodejci mohou nadsazovat hodnotu svého produktu nebo používat přesvědčovací taktiky, aby vyvolali pocit naléhavosti okamžitého nákupu. Cenu zlata mohou hnát nahoru i obavy z krize.
 • Pozor na poplatky – obchodníci se zlatem si obvykle účtují vyšší poplatky, než je „spotová cena“ zlata neboli cena, za kterou se zlato obchoduje na komoditní burze. Tato přirážka se obvykle skládá z poplatku prodejci a z poplatků za výrobu a distribuci.
 • Najít si bezpečné úložiště – je důležité uložit zlato na bezpečném místě, ať už je to trezor nebo bezpečnostní schránka v bance. Bezpečné uložení zlata se může prodražit. Bezpečnostní schránky v bance mohou v závislosti na své velikosti přijít na pětset korun až deset tisíc korun ročně.
 • Zvážit zakoupení pojištění – pojištění je dalším nákladem spojeným s vlastnictvím fyzického zlata. Pokud si investor pořídí pojištění, měl by se ujistit, že se pojistka vztahuje přesně na typ majetku, který vlastní.
 • Uvědomit si, že investice do zlata není likvidní – na rozdíl od zlatých akcií a fondů může být obtížné fyzické zlato dále prodat. Pokud své zlato prodá investor zpět obchodníkovi, pravděpodobně ho prodá za nižší než spotovou cenu zlata.

Nákup zlata zprostředkovávají kromě bank také brokeři. Investiční platforma Portu.cz je vhodným odrazovým můstkem.

Investiční zlato neznehodnocuje, zlato uchovává

Obchodníci se zlatem často argumentují, jak zlato dobře funguje jako zhodnocení finančních prostředků. To je třeba brát s rezervou. Zlato nezhodnocuje uložené finanční prostředky. Zlato jejich hodnotu v dlouhodobém horizontu udržuje.

Pokud by se zlato jako investice skutečně zhodnocovalo o jednotky procent ročně, snadno si lze spočítat, že dnes za sto let uloženou jednokilogramovou zlatou cihlu by bylo možné pořídit několik nových vozů. A to se neděje. Zlato nezhodnocuje. Zlato uchovává.    

Ačkoli se dá zlato částečně srovnávat se spořicím účtem. Od čtyřicátých let minulého století si zlato udržuje průměrné zhodnocení 4,7 % ročně. Je to konzervativní investice, generační záležitost.

Zlato se chová jinak než ostatní nástroje finančního trhu. V době krizí, kdy hodnota aktiv jako jsou akcie a nemovitosti dramaticky klesá, zlato jde zcela opačným směrem a roste

Aktuální cena zlata a vývoj ceny zlata

Cena zlata se nevyjadřuje v ceně zlata za gram, nýbrž za unci (oz). Ke dni 21. 12. 2021 je aktuální cena zlata 1796,65 amerických dolarů za unci, což představuje 40 092 korun / 1 oz. Vývoj ceny zlata je obecně a dlouhodobě rostoucí. Proč je zlato za 2000 USD stále levné? Kvůli rostoucí inflaci.

aktualni-cena-zlata-7511128

Nelze říct, že by kdy bylo pozdě na to, nakupovat zlato. Jeho hodnota dlouhodobě neklesá, naopak si svoji cenu uchovává.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang