XTB broker – recenze, poplatky 2024

xtb

XTB patří mezi největší celosvětové brokery. Zaměřuje se na evropský trh a s více jak deseti pobočkami v Evropě působí i v České republice. Jaké má přednosti oproti jiným brokerům? Jaké jsou poplatky? A co zkušenosti s XTB a recenze XTB brokera? Na to odpoví tento článek.

V současné době se mnoho lidí zabývá možnostmi, jak zhodnotit své peníze, kam investovat a jaké jsou způsoby. Kromě makléřů, kteří investorům sestaví jejich portfolia sami, je tu i jiná možnost. Hodí se také vědět, jak počítat procenta.

Tzv. broker nabídne platformu, na které investor sám určí, kolik a do čeho chce investovat. Osvojí a najde si tak své vlastní strategie a navíc má veškeré vložené finance pod kontrolou. Brokerů je na trhu spoustu (Degiro, XTB, eToro, RoboMarkets atd.) a tak si investor může sám vybrat, který mu bude nejvíce vyhovovat. Kdo je to broker a jak ho vybrat může začátečníkům napovědět článek.

TOP brokeři a investiční platformy

Srovnání nejlepších brokerů a investičních platforem 2024

eToro

98 %

Přes 30 miliónů uživatelů, nízké poplatky, vhodné pro pokročilé i začínající investory. Možnost sledovat a kopírovat portfolia ostatních investorů.

xtb

XTB

95 %

Nízké poplatky, plně v češtině. Možnost investovat do ETF i fyzických akcií, včetně Pražské burzy. Jeden z nejpopulárnějších brokerů v ČR i na Slovensku. Demo účet zdarma k vyzkoušení.

portu

Portu

93 %

Česká investiční platforma, která nabízí nejpohodlnější pasivní investování. Do portfolií složených z ETF fondů lze investovat již od 500 Kč. Lze investovat i do konkrétních akcií. Jako jediné umožňuje investovat do frakčních akcií na Pražské burze.

Fondee

90 %

Česká investiční platforma, která umožňuje pasivní investování do ETF s poplatkem 0,9 % ročně. Vhodné pro méně zkušené investory. Plná podpora v češtině.

Prohlášení XTB – U 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Prohlášení eToro – eToro je investiční platforma pro více aktiv. Hodnota vašich investic se může zvýšit nebo snížit. Váš kapitál je vystaven riziku.

XTB broker

Pokud někdo přemýšlí, do čeho a jak investovat, může se mu hodit pomoc tzv. brokera. Broker zajišťuje pro své zákazníky obchodování na finančních trzích. Stejně tak funguje i XTB broker.

Založen byl roku 2002 ve Varšavě. V České republice má licenci od České národní banky a jelikož je kótovaný na burze, musí zveřejňovat své finanční výkazy – z tohoto důvodu je považován za bezpečného brokera.

Kromě klasických obchodovatelných akcií a populárních ETF fondů, nabízí XTB broker i další možnosti investování. Patří mezi ně komodity (zlato, stříbro, platina a další), kryptoměny (např. bitcoin, Ethereum, Litecoin) akcie velkých firem a možnost výběru některého z indexů (např. US100, EU50, UK100).

Novinkou XTB je takzvaný XTB referral, který umožňuje získávat odměny za to, že člověk přivede na platformu své přátele. Do konce letošního roku by mohl být připraven i XTB dlouhodobý investiční produkt.

Konkurenční výhodou XTB je i skutečnost, že se jedná o veřejně obchodovanou společnost. Jako taková musí zveřejňovat své finanční výsledky a každý tak může nahlédnout do stavu firmy.

Začít investovat s XTB >

Jakožto broker regulovaný ČNB musí XTB držet majetek svých klientů odděleně od majetku XTB jakožto firmy. Pohledem na obrázek níže zobrazující finanční výsledky mezi lety 2018 a 2022 se však XTB daří.

XTB jako firma mezi lety 2018 a 2022 zpětinásobila své tržby. Čistý zisk stoupnul ze 100 miliónů polských zlotých v roce 2018 na 766 miliónů v roce 2022.

Výhody a nevýhody XTB

Nespornou výhodou pro občany z České republiky je zákaznická podpora v češtině fungující nonstop každý pracovní den. V českém jazyce jsou i výukové materiály, obchodní podmínky a další důležité dokumenty. Právě díky tomu se řadí na první místa v oblíbenosti českých obchodníků.

Pokud je preferován osobní kontakt, není nic jednoduššího než navštívit pražskou pobočku na Praze 8.

U XTB brokera si klient může vybrat z více jak 4 000 obchodních aktiv, se kterými může obchodovat. Lze tak vytvořit rozmanité dobře diverzifikované portfolio.

Další výhodou je rychlé a intuitivní založení účtu. Registrace proběhne po vyplnění pár dotazníků týkajících se zkušeností s obchodováním na finančních trzích a dále ověření účtu tak, jako u jiných brokerů.

XTB broker také nabízí nezávazný testovací demo účet. Na XTB demo je možno vyzkoušet obchodování s virtuální částkou 200 tisíc korun. Je to ideální cesta, jak si vyzkoušet nové strategie, funkce a zjistit tak svůj potenciální úspěch při obchodování se skutečnými penězi. Po 30 dnech se však demo účet smaže.

XTB broker je známý i pro své nízké poplatky. Obchodování klasických akcií je dokonce zdarma. Od října 2020 je obchodování fyzických akcií ETF zcela zdarma. Limit je částka 100 000 EUR.

Uživatelé si pochvalují transparentnost ohledně poplatků. Jsou předem jasně dané a XTB si neúčtuje nic, o čem by investor předem nevěděl.

Nejenže si klient nemusí instalovat žádný nový software do svého počítače, protože XTB funguje v rámci webového prohlížeče. Také má možnost jej používat ve svém mobilu jako aplikaci. Má tak okamžitý přístup k investicím, ať už je kdekoliv.

Souhrn výhod:

  • podpora v češtině
  • výběr z 4 000 obchodovatelných aktiv
  • jednoduchá registrace
  • demo verze na zkoušku
  • nízké poplatky
  • žádný software

Nevýhodou XTB mohou být některé specifické poplatky, například za neaktivitu po dobu 12 měsíců. Poplatky za obchodování menších objemů mohou být také větší. Neplatí to však pro akcie a ETF.

Výběry u XTB jsou nad hranici 3 000 Kč zdarma, pokud je výběr nižší, XTB poplatek bude 350 Kč.

Oproti dalším brokerům jako je eToro nebo Plus500 může být nevýhoda v časově omezeném demo účtu. Ten se po 30 dnech sám zruší a je pak nutné přejít na reálnou verzi.

Poměrně velkou nevýhodou je danění českých dividendy přes XTB brokera. Dividendy českých firem se zdaní automaticky, avšak sazbou 35 %. XTB totiž nesdílí osobní data klientů se zprostředkovatelem na Pražskou burzu a tento zprostředkoval nemá přístup k informaci, odkud klient pochází. Tudíž se dividendy z akcií nedaní dle českého práva 15% sazbou a místo toho se daní maximální možnou sazbou aplikovatelnou pro klienty v zemích, kde XTB funguje.

Existují způsoby, jak vymáhat nadbytečnou částku, nicméně je potřeba si vystavit výpis od XTB, což je zpoplatněno. Pro české akcie se obecně doporučuje Fio e-Broker, který se však pojí s vysokými poplatky (poplatek 40 Kč za nákup akcií vs. nákup na XTB bez poplatku). Zároveň je prostředí Fio e-Brokera poměrně zastaralé, zatímco XTB je rozvíjející se broker se stále větší nabídkou a funkcemi – např. od roku 2023 umožňuje nákup frakčních akcií či možnost si sestavit vlastní ETF portfolio pro pasivní investování.

XTB je nejpopulárnější a nejvyužívanější broker v České i Slovenské republice. Je vhodný pro začínající i pokročilé investory. Kromě nákupu akcií a ETF bez poplatků nabízí velmi širokou nabídku vzdělávacích materiálů – ať už v podobě e-knih zdarma, analýz či populárních ranních komentářů analytika Jaroslava Brychty, které jsou dostupné na YouTube.

Začít investovat s XTB >

Jaké jsou poplatky na XTB?

Poplatek za vklad na XTB přes platební karty se liší podle měny, ve které budou transakce prováděny. V českých korunách je poplatek 0,77 % z vložené částky, v EUR 0,70 % a v USD 0,95 %.

Pokud se provede vklad prostřednictvím elektronické peněženky PayU je to 0,77 %, naopak přes PayPal je vklad zdarma. Bankovní převod je pak zcela zdarma, nevýhodou je dlouhá doba odbavení (zpravidla 1 den). Může však trvat až několik dnů. PayPal vklad je okamžitý a lze využít Revolut účet pro směnu korun na eura téměř 1:1 a vyhnout se tak poplatku za směnu u XTB. V minulosti bylo možné využít vklad přes peněženku Skrill s poplatkem 2 %.

Je dobré zmínit, že u XTB je možné založit si podúčet v korunách, eurech a dolarech. Z těchto účtu se pak tato měna i vybírá – pokud se chce investor při výběru vyhnout poplatkům od své bankovní instituce, měl by mít bankovní účet vedený ve vybírané měně.

Větší problém je to u investování v dolarech, jelikož dolary nejsou brány jako SEPA platba a poplatek může být poměrně vysoký (v extrémních případech až 40 % z vybrané částky). Pro výběry v eurech si lze jednoduše založit eurový účet u české banky a pak např. eura směnit za koruny přes Revolut, kde je kurz téměř 1:1.

Doporučeno je investovat v eurech do eurových akcií a investovat v českých korunách např. do dolarových akcií, pakliže investor nemá možnost, jak dolary následně vybrat bez poplatku. XTB poplatek za směnu ve výši 0,5 % je sice nepříjemný, nicméně umožní v budoucnu investici vybrat na český bankovní účet bez jakéhokoliv problému.

Jak je zmíněno výše, není výhodné vybírat částky nižší než 3 000 Kč. Ty jsou totiž zpoplatněny 350 Kč.

Zasílání výpisů transakcí poštou je taktéž zpoplatněno vyššími částkami (měsíční výpis stojí 3 000 Kč). Mají však spíše odrazující funkci, jelikož provedené transakce jsou k nahlédnutí přímo na profilu každého obchodníka.

Je třeba dodat, že uvedené poplatky se mohou kdykoliv změnit, takže je doporučeno sledovat aktuální sazby.

Poplatek při obchodování u XTB činí v případě českých akcií jako CFD (rozdílová smlouva) 0,25 % z hodnoty transakce. U cizích zemí je hodnota 0,08 % z hodnoty transakce. Při držbě přes noc se zpoplatňuje i tzv. swap. Hodnota poplatku za něj se liší v závislosti na instrumentech. Při obchodování musí investoři počítat i s XTB poplatky za směnu měn – zpravidla jde o půl procenta z hodnoty transakce.

Pro běžné investory do akcií a ETF se jediné poplatky týkají konverze měn (např. investování v českých korunách do švédských korun nebo amerických dolarů).

XTB nabízí velmi nízké poplatky v porovnání s konkurencí. Pro většinu investorů je hlavní mít na paměti poplatek 0,77 % za vklad přes platební kartu (kterému se lze vyhnout převodem či PayPalem) a poplatek za konverzi měn ve výši 0,5 %.

Začít investovat s XTB >

Recenze XTB

Mnoho uživatelů XTB brokera si pochvaluje velmi dobrou zákaznickou podporu v českém jazyce. Vyzdvihují i dostupnost výukových materiálu v rodném jazyce a možnost si tak rozšířit své obzory na poli investic. Zákaznická linka, dostupná přes email nebo formou live chatu, je bezplatná a odpověď je podle uživatelů velmi rychlá.

XTB má velmi silnou a dlouholetou tradici, která může přemluvit potenciální klienty, aby využili služeb právě tohoto brokera. Současní klienti dále oceňují rozmanitost výběru obchodovatelných komodit. Z jednoho místa tak lze vytvořit poměrně pestré portfolio.

Negativem je podle obchodníků vysoký spread u bitcoinu (až 1,5 %). Této kryptoměně zejména v posledních měsících roste popularita. Není tak divu, že tento poplatek leží v žaludku více uživatelům. Ostatní kryptoměny jsou zpoplatněny ještě více.

Registrace na XTB

Registrace na XTB je pro demo účet i pro skutečný účet stejná, jediným rozdílem je vklad reálných peněz na skutečném účtu. Na webových stránkách brokera XTB v pravém horním rohu je umístěno tlačítko otevřít účet. Po kliknutí se otevře okno, ve kterém je potřeba vyplnit email a heslo.

Následným stiskem tlačítka Dále se formulář rozšíří na další údaje vlastníka (jméno, datum narození, telefonní číslo, země trvalého bydliště a státní občanství).

Kromě těchto otázek se zde nachází ještě tři zaškrtávací otázky ohledně vlastnictví finančních prostředků a daňové rezidentury. Pokud by s tímto měl uživatel potíže, může vyhledat nápovědu pod zeleným „íčkem“ v kolečku nebo zavolat na zákaznickou podporu XTB.

Po vyplnění adresu už stačí pouze vybrat platformu, přes kterou se bude obchodovat a zvolit typ, měnu a jazyk účtu. Co se týká platformy, pro začátečníky nejlépe poslouží xStation, což je vlastní platforma XTB. Na platformě Meta Trader 4 je k dispozici více možností pro pokročilé investory. Nutné podotknout, že vybraná platforma jde kdykoliv po registraci změnit.

Dalším krokem, a zároveň tím nejdelším, je vyplnění dvou dotazníků. První je zaměřen na základní otázky ohledně zkušeností, povolání a příjmů investora a dále otázky na terminologii investičních nástrojů. Dotazník je nastavený tak, aby zamezil „neznalým“ obchodovat. Aby byl účet schválen, je nutné jej vyplnit co nejlépe a raději se ujistit, že zadaná odpověď je správná.

Druhý dotazník je již v kratší verzi a obsahuje otázky na investiční cíle, přístupy k riziku a podobně. Opět je třeba odpovědět správně. Po odeslání dotazníků systém XTB vyhodnotí, zda je investor připravený a způsobilý obchodovat.

V posledním kroku se potvrdí poslední detaily ohledně smlouvy s XTB, jsou zde informace o právech, investičních rizicích atd. Potvrzením tlačítka Dále na konci stránky je účet hotový.

Je XTB podvod?

V minulosti se objevily informace o tom, že XTB není tak důvěrným brokerem, jak se zdá. Dokonce se dostal na seznam podvodných firem belgického finančního regulátoru FSMA. Jednalo se však o podvodnou firmu s názvem XTB-Markets, která svou činnost zaměřila na obchodování s kryptoměnami a neměla nic společného s brokerem XTB.

Na rozdíl od XTB-Markets má XTB broker patřičné licence, širokou základnu spokojených uživatelů, a také na něj dohlíží finanční instituce.

V České republice musí každá brokerská společnost disponovat licencí ke svému fungování od České Národní Banky. XTB tuto licenci drží již od roku 2007. Patří tak mezi důvěryhodné brokery nejen na českém trhu.

Výhodou a známkou důvěryhodnosti může být pojištění prostředků až do výše 22 000 EUR a ochrana účtů proti zadlužení. Díky tzv. garančnímu fondu je výše vkladu do 3 000 EUR kryta ze 100 %.

Investiční plán XTB

Kromě výše zmíněných možností investování broker XTB také nabízí vytváření tzv. Investičního plánu. Jeho prostřednictvím lze investovat do ETF už od 15 EUR / 15 USD a vytvořit si lze až 10 portfolií.

Při vytváření Investičního plánu XTB si investor zvolí přesnou částku, kterou chce investovat. Následně si může spustit funkci XTB automatického investování a každý měsíc posílá zvolenou částku ze své banky do XTB. 

Peníze se po připsání na investiční účet automaticky zainvestují do vybraných ETF. Investor se nemusí vůbec o nic starat. Funkci automatického investování XTB je třeba nastavit pro každé portfolio zvlášť

Investiční plán XTB se skvěle hodí pro potřeby dlouhodobých investorů, kteří nechtějí trávit moc času aktivní správou svého portfolia. XTB se o všechno postará za investory. Otevření i vedení Investičního plánu XTB je zdarma.

XTB a daňové přiznání

Zisk z obchodování a investování na XTB podléhá dani z příjmů fyzických osob. Každý investor tedy musí zahrnout tento zisk do svého daňového přiznání a zaplatit příslušnou daň z příjmu. Existují pouze dvě výjimky, kdy daň z příjmu platit nemusí:

  • celkový příjem ze všech cenných papírů prodaných v kalendářním roce nepřesáhne částku 100 000 Kč, nebo
  • investor drží akcie déle než tři roky.

Tyto výjimky platí pouze pro cenné papíry, nikoliv deriváty CFD. U nich je vždy nutné platit daň z příjmu ve výši 15 %.

Podání daňového přiznání XTB investorům zjednodušuje tím, že jim každý rok koncem února/začátkem března připraví dokument určený k provedení a podání daňového přiznání, tzv. Fiscal Report. Ten je dostupný v Profilu investora v příslušné záložce.

Přesto se doporučuje, aby si dostupné doklady investor nechal zkontrolovat daňovým poradcem, protože XTB za jejich správnost neručí.

Mezi konkurenty XTB patří Trading 212. Jaké má Trading 212 recenze? A jak je na tom XTB vs. eToro?

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang