Spoření do zlata

V posledních letech s v naší zemí rozvíjí obor investování do zlata ve formě spoření. Myšlenka je jednoduchá. Ne každý si může dovolit hned koupit zlatou cihlu či stogramový zlatý slitek. Firma vám umožní, v různé formě, se k tomuto zlatu „prospořit“. Vypadá to jednoduše. Ale pozor na několik potenciálních zádrhelů.

První problém je v tom, že prodejce se zlatem nikdo nereguluje. Selský rozum říká, že na tuto oblast by měla dohlížet ČNB. Není tomu tak! Sama ČNB tvrdí, že se jedná o podnikání, které nepodléhá jejímu dohledu a není na něj třeba zvláštní povolení. Současně ale říká, že některé české firmy obchodují se zlatem způsobem, který vykazuje známky neoprávněného shromažďování prostředků od veřejnosti za účelem jejich společného investování do zlata s příslibem zhodnocení této investice. Musím doplnit, že jsem sám absolvoval rozhovor s prodejcem jedné takové společnosti a skutečně to nabízí jako zhodnocení finančních prostředků.

Vstupní poplatek. Ten může činit až 5% investice. Může se vám klidně stát, že první dva roky šetříte jenom na vstupní poplatek! To je další věc, na kterou si je třeba dát pozor. Nebo může být problém v tom, že zlato, které vám firma nakonec předá, je předražené až o desítky procent. Jsou zde tedy hněd dvě věci, které je třeba sledovat. To, jaký je vstupní poplatek a zda není zlato předražené.

Velký potenciální problém tkví v tom, že firma zkrachuje. Pokud si na zlato u této firmy spoříte, můžete na peníze zapomenout! Neexistuje zde žádné pojišťění vkladu jako v bankách! Společnost by měla držet fyzické zlato zhruba ve stejné hodnotě, v jaké obhospodařuje naspořené peníze od klientů. Hned další riziko u firem, které zlato pro klienty nakoupí až v době, kdy klienti dospoří cílovou částku, spočívá v tom, že bude cena zlata výrazně vyšší a firma na nákup zlata nebude mít peníze a zkrachuje. 

Každé konkrétní zlato má svoje identifikační číslo. Nelze doporučit tzv. spoluvlastnictví, kdy klient sice spoří, ale místo fyzického slitku dostává pouze výpis o stavu účtu jako garanci vlastnictví poměrné části zlatého slitku nebo cihly. 

Zlato může být alokované nebo nealokované. Alokované zlato znamená, že vlastníte konkrétní zlato a znáte jeho identifikační číslo. Pokud vlastníte nealokované zlato, jste v podstatě takový nezabezpečený věřitel. V případě krachu firmy či banky můžete ve vyrovnání pouze doufat. To je další věc, kterou je třeba mít při plánování spoření ve zlatě či investování do zlata na mysli.

V neposlední řadě je třeba upozornit, že aby vaše investice do zlata, ať už je krátkodobá nebo dlouhodobá, měla smysl, musíte mít možnost zlato prodat vez velkých cenových rozdílů. Je také třeba upozornit, že zlato, na rozdíl od toho, co vám budou firmy a banky obecně tvrdit, ve skutečnosti není investice jako taková. Zlato je spíše uchovávadlo hodnoty. Je to něco, co by vás mělo celkem spolehlivě ochránit před inflací. O klasické investici, která se v čase zhodnocuje, zde nemůže být ani řeč. Ze zlata vám žádná dividenda neplyne.  

Než se tedy pustíte do spoření do zlata, dobře si rozmyslete, zda to má pro vás vůbec smysl a zda není nějaké lepší řešení.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang