Zlato se přiblížilo dlouhodobé podpoře

zlato-slitek

Zlato roste 0,1% d/d na 1201 po trvalejších drtivých propadech v posledních měsíců i včerejšího dne. Další část akcelerovala poté, co před týdnem poklice limitu 1299 zůstala pevně uzavřena.

Tím trh zaměřil dlouhodobou podporu 1156. Krátce přes ukončením včerejší seance trh dosáhl 3leté dno 1179. Hlavními rezistencemi jsou krátkodobě 1211 a hlavně 1299, případně 1345, 1386 a 1420.

Trh dnes bude sledovat červnový index nákupních manažerů Chicaga (15.45 SEČ), čeká se po prudkém květnovém růstu snížení. To by znamenalo oslabení růstu firemní ek. aktivity odvětví ze silné květnové úrovně, přesto by zůstal solidní.

Regionální ukazatele firemní ek. aktivity v posledních měsících naznačují stabilizaci jarní slabosti, překlenutí fiskálních těžkostí a posilují očekávání ek. oživení, zrychlení růstu ekonomiky a redukce monetární expanze.

Dlouhodobý pohled: Obchodování v posledních měsících nabralo sestupný směr čímž se potvrdil půlroční klesající trend poté co trh v únoru prorazil 1,5 měsíční trojúhelník, 3/4 roku platnou podpůrnou linii a další vrstvy dosud velmi odolného podpůrného pásma.

Vše vyvrcholo dubnovým proražením klíčové podpory 1523, kdy trh během dvou dnů ztratil téměř 15%, který ještě překonává korekční pád ceny v září 2011. Zatím posledním dílem medvědí sezóny je červnové odstranění dlouhodobé podpory 1299.

Zlato je tak od počátku půlročního klesajícího trendu oslabeno přibližně o 590 USD/trojskou unci, tedy cca 1/3. Zmíněná klesající tendence tak zřejmě znamená i počátek dlouhodobějšího klesajícího trendu.

Propad nastartovalo zejména rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách, lépe řečeno zlepšení určité posílení výhledu nezaměstnanosti a ekonomiky a tím i přiblížení redukce úrokových sazeb.

Určitá naděje pro zlato by mohla být případné oslabení očekávání redukce monetární expanze případně její nová vlna monetární expanze, neboť vývoj globální ekonomické aktivity zejména na jaře není zcela přesvědčivý.

20130628_gold-5791312

Dluhopisové a komoditní trhy, zejména pak trh zlata ale také jen vůči dolaru dlouhodobě těžily hodně z odhodlání a konzistence ujišťování Fedu dlouhodobě ultraexpanzivní monetární politiky a očekávání velmi výhodných finančních podmínek.

Toto přesvědčení a očekávání se vzhledem k nejistotám a slabosti v globální ekonomice stále může naplnit nicméně jistota trhů dostala v tomto roce vážné trhliny.

Pro trhy bylo překvapením poznání významného názorového posunu, že mezi některými členy výkoného tělesa Fedu citelně posílil názor redukce pro trhy výhodné monetární expanze již v tomto roce (tedy podstatně dřív než se čekalo) zřejmě kvůli snížení kapacity volné pracovní síly a nebezpečí destabilizace finančního systému! Obchodování na finančních trzích je tím značně poznamenáno.

Fed se nicméně snaží ujišťovat o preferenci stávajícího kursu současné monetární politiky a trvání velmi příznivých monetárních podmínek v dalších letech s možností posílení monetární expanze.

Fed tak chce uklidňovat oprávněně rozjitřené očekávání trhy se snahou tlumit jejich přizpůsobení, ochránit příznivé finanční podmínky a tím i křehkou ekonomiku.

Pokračování tišící doktríny nahrává taky pokračující hospodářská slabost v Evropě, kterou Fed významně zohledňuje do svých výhledů a jarní slabé informace globální ale i americké inflace, což evokuje myšlenky naopak na posílení monetární expanze.

Poslední informace z Fedu jsou ale velmi důležité. Ukazují, že i za momentální hospodářské dynamiky Fed spíše myslí nato, jak monetární politiku zredukovat například vzhledem ke stabilitě finančního systému.

Fed tak signalizuje, že má nakročeno spíše k redukci monetární expanze, jakmile ekonomika a inflace překonají snad momentální dílčí slabost s potvrzením stabilního výhledu. Trhy cítí, že změna kursu a přitvrzení monetární politiky může přijít výrazně dříve než se zdálo před půl rokem. To jsou dlouhodobě spíše dobré zprávy pro dolar.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang