Zlato – vývoj ceny, investice

kde-koupit-zlato

Periodicky lze pozorovat zápornou korelaci mezi cenami zlata a amerického dolaru. V takovém případě slabý dolar zvyšuje poptávku po zlatě a posilování americké měny může vést ke snížení ceny zlata. Cena zlata se uvádí v amerických dolarech za trojskou unci; unce představuje 31,1 g tohoto drahého kovu.

Zlato je jednou z nejrozšířenějších komodit a obchoduje se s ním po celém světě. Je považováno za nejbezpečnější aktivum v ekonomice a jako takové láká investory v dobách ekonomické nejistoty, recese, válek a jiných krizových situací.

To pochází také z historie, kdy bylo zlato nejcennějším kovem používaným k vypořádání obchodních transakcí (např. zlaté mince).

Později se také používalo jako zástava centrálních bank pro emisi bankovek. Během období zlatého standardu byly banky povinny držet zlato ve stejné hodnotě jako peníze vydané do oběhu.

Dokonce ještě nedávno musela Švýcarská centrální banka držet 40 % hodnoty peněz ve zlatě – proto se švýcarský frank považuje za jednu z nejbezpečnějších měn na světě.

Vývoj ceny zlata ovlivňují dynamika těžební produkce a změny rezerv centrálních bank. Centrální banky i soukromí investoři zlato často využívají jako rezervní aktivum, protože jako takové chrání před účinky inflace.

Zájem investorů o zlato stoupá v dobách nepříznivých vyhlídek ve světovém hospodářství nebo v dobách politických nepokojů. Největšími odběrateli zlata jsou Indie a Čína a ekonomická situace v obou zemích má na ceny určitý dlouhodobý dopad.

Investiční zlato slouží jako prostředek uchování hodnoty peněz, odolává inflaci a je prověřenou stabilní komoditou na finančních trzích. Kde koupit zlato, zlaté mince a slitky, se lze dozvědět v podrobném návodu. Zlaté spoření je jedním z efektivních způsobů, jak se bránit proti inflaci.

Investovat do zlata či jiných drahých kovů lze pomocí investiční platformy Portu.cz. Platforma se hodí spíš pro lidi, kteří chtějí investovat dlouhodobě. Tím, že je s Portu investice do komodit dlouhodobější, je míra rizika menší.

TIP: Kdo investoval do zlata a potřeboval by pokrýt krátkodobý výkyv v hospodaření, může zažádat o lombardní úvěr. Jedná se o úvěr zajištěný zástavou movitých věcí, např. právě zlatem.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang