
Kam se obrátit, když jsou peníze potřeba okamžitě? Na vykrytí dnů chybějících do výplaty, koupi nezbytné domácí elektroniky nebo opravy auta? Kde schválí půjčku ihned a bez čekání? A bez nahlížení do registru dlužníků?
Půjčka bez nahlížení do registru se může zdát jako jediný způsob, jak rychle získat hotovost, má-li klient špatnou bonitu, respektive vlekoucí se problémy s platební morálkou. Tento typ půjčky však může být spojen s riziky, včetně trojciferných úrokových sazeb a krátké doby splatnosti.
Co je to půjčka bez nahlížení do registru?
U půjčky bez nahlížení do registru věřitel při rozhodování o poskytnutí půjčky nezkoumá úvěrovou historii ani bonitu, ačkoli mu to de facto nařizuje zákon o spotřebitelském úvěru. Vynechání kontroly úvěruschopnosti je běžné u poskytovatelů půjček před výplatou a dalších společností, které nabízejí půjčky s vysokým úrokem.
Úvěrová historie věřiteli napovídá, jak se žadatel v minulosti vypořádal s dluhy, a pomáhá mu určit, jaká je pravděpodobnost, že bude klient novou půjčku splácet. Neznalost úvěrové historie činí půjčku pro věřitele riskantní a mnozí poskytovatelé půjček bez kontroly bonity toto riziko vyvažují účtováním nebývale vysokých ročních procentních sazeb.
Tyto půjčky jsou často v hodnotě několika tisíc korun a mají krátkou dobu splatnosti v řádu několika týdnů nebo měsíců, což ztěžuje jejich včasné splacení a potenciálně vede dlužníka do koloběhu dluhů. Pro věřitele je více než úvěrová minulost důležitější výše příjmů a poměr k výdajům. Respektive dostatečný klientův obrat, aby měl z čeho půjčku splácet.
Půjčka ihned schválena
Okamžité půjčky bez čekání jsou čím dál žádanější. Žádá-li někdo o úvěr, zpravidla jej potřebuje ihned, bez zbytečného odkladu a prodlení. Schvalovací procesy u půjček jsou tudíž prakticky již automatizované, a žádosti vyhodnocují přednastavené programy a aplikace.
Zároveň záleží na tom, jak rychle dokáže žadatel poskytnout potřebné dokumenty, jako je fotokopie dokladu totožnosti, potvrzení o příjmu, výplatní pásky, výpisy z bankovního účtu a často i mnohé další.
U většiny poskytovatelů stačí zažádat o půjčku na příslušných webových stránkách dané společnosti, vyplnit osobní dotazník, nahrát nutnou dokumentaci a vyčkat několik okamžiků na to, zda bude půjčka ihned schválena.
Z osobních informací finanční společnosti nejčastěji potřebují datum narození, číslo osobního dokladu, rodné číslo, číslo bankovního účtu, celkové výdaje domácnosti, počet členů v jedné domácnosti včetně dětí, celkový příjem, ostatní závazky a jiné.
Online žádosti a prakticky okamžité schválení dnes nabízejí již téměř všichni věřitelé, bez ohledu na to, zda se jedná o klasické banky, či nebankovní instituce. Banky si příležitostně mohou na vyhodnocení půjčky nárokovat více času, neboť potřebují prohlédnout registry dlužníků (SOLUS, BRKI, NRKI). Zejména jedná-li se o klienta, který u dané banky nemá otevřený běžný účet.
Půjčka bankovní nebo nebankovní?
Rozdíly mezi bankovní a nebankovní půjčkou jsou značné. Banka radikálně odmítá jakoukoli žádost od klienta, který má negativní, byť již letitý, záznam v registru dlužníků. Přičemž k tomuto zápisu stačí jediná opožděná platba. Bance může trvat o něco déle schvalovací proces a zároveň většinou neschvaluje úvěry během svátků a víkendů.
Zatímco nebankovní společnosti se chytají konkurenční výhody a fungují prakticky nonstop, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Boj o každého klienta nutí nebankovky reagovat na potřeby trhu velmi flexibilně a rychle. I z tohoto důvodu přihlížejí ke každé žádosti o půjčku shovívavějším zrakem a ke každé žádosti přistupují individuálně. Stejně tak nabízejí půjčku o víkendu, často formou SMS půjčky.
Tam, kde by banka kategoricky úvěr zamítla, nebankovní společnost zkoumá okolnosti, neváhá se s klientem telefonicky spojit a zjistit související dodatečné informace přímo. Poptává se na vedlejší druhy příjmu, jako je důchod, sociální příspěvky, renta, výnosy z investic nebo rodičovský příspěvek.
Dále nabízí alternativy a hledá řešení, jak omezit běžné výdaje, aby měl klient na splátku půjčky pro dlužníky.
Podle zjištěných informací vzápětí klientovi navrhne výši půjčky a úroku i RPSN. Budoucí klient má možnost volby nabídku přijmout či odmítnout. Pokud nabídku přijme, budou mu peníze odeslány na účet během několika minut. Případně je tu možnost i výplaty v hotovosti prostřednictvím obchodního zástupce.
Největší nevýhoda nebankovních půjček je krátká splatnost a často i vysoký úrok. Mnoho nebankovek sice láká nové klienty na první půjčky zdarma, tedy s nulovým úrokem a půjčka v konečné verzi může u nebankovky vyjít mnohem výhodněji než u banky.
Je však potřeba důkladně přečíst obchodní podmínky a vyvarovat se skrytým poplatkům.
Sankce v případě opožděných plateb, notabene nesplácení, jsou astronomické a narůstají každým dnem. Čímž se nepříliš finančně gramotná osoba může dostat do velkých finančních potíží a zabřednout do dluhové pasti.
U bankovních půjček jsou poplatky mnohem nižší a délka splatnosti větší. Klient tak má více času nastřádat peníze na splátku a vyrovnat se s úvěrem snáze.
Kde najít půjčku ihned
Pro nalezení vhodné půjčky není potřeba chodit daleko. Vlastně není potřeba zajít nikam. Vše lze vyřídit online z obývacího pokoje. Internetové vyhledávače reagují na hesla typu „půjčka ihned schválena“, „půjčka bez nahlížení do registru“ a jiné.
Vyhledávač nabídne jak odkazy na konkrétní společnosti, tak na srovnávače půjček, kde stačí zadat požadovanou výši půjčky a agregátor během pár vteřin nalezne vhodné úvěry, z nichž lze vybírat.