Zlato a zlatá veletoč

Tento článek je volným pokračováním dva a půl měsíce starého článku Zlato a zlatá masáž. Cena zlata mezitím pokračovala v poklesu a aktuálně se pohybuje kolem úrovně 1200. Před dvěma a půl měsíci to bylo 1500. Nejenom zlato, ale i akcie těžařů zlata dále klesly na nižší úrovně. Nemá smysl tipovat, kde přesně je dno tohoto poklesu, ale celá situace je velmi zajímavá k pozorování. Přijdou po zhruba tříleté (růstové) mediální zlaté masáži zase tři roky proklínání zlata? A není v tom tak trochu záměr? Kdoví.

Kvantitativní uvolňování

Cena zlata dosáhla své nejnižší úrovně za poslední tři roky. Média i bankéři tvrdí, že aktuální poklesy zlata jsou způsobeny především oznámením FEDu o tom, že bude přibržďovat stimulační program kvantitativního uvolňování. A to pro to, že výhled americké ekonomiky vypadá aktuálně optimisticky a USA vykazují aktuálně dobrá čísla a to například i z pohledu nezaměstnanosti. Tedy na rozdíl od Evropy, která se tak nějak plácá na místě. Připomeňme, že kvantitativní uvolňování v USA, které probíhá už řadu let, mělo na prvním místě podpořit růst americké ekonomiky a snížit nezaměstnanost v USA.

Investiční předpovědi

Například analytik Credit Suisse Tom Kendall charakterizoval aktuální situaci slovem „kapitulace“. Ten tvrdí, že nynější výprodeje pohání zejména dlouhodobí investoři. 

UBS zase tvrdí, že investiční poptávka po zlatě pravděpodobně zůstane delší dobu slabá. UBS snížila roční předpověď  ze 1750 na 1050. Jak důvěryhodně taková „názorová obrátka“ působí již posuďte sami.

ETF prodávaly

Fonfy ETF prodaly od začátku roku více než 500 tun zlata. Což byla pětina jejich celkového množství. 

Příležitost?

Ale ten pokles nebude trvat věčně. Aktuální ceny zlata se již dostávají blízko k úrovním, při kterých těžaři zlata nejsou schopni dlouhodobě vydělat peníze. Pokud tedy dojde k výraznému omezení produkce a tím tedy ke snížení nabídky, lze očekávat zastavení pádu ceny či dokonce růstový impulz. Ta úroveň je údajně na 1100. Pokles zlata z vrcholu těsně pod 2000 na 1100, to je již pěkná korekce a začíná se mi to jevit jako zajímavá příležitost. Ani tak ne pro investici do zlata jako takového, ale do těžařů zlata. Poklesy těžařů zlata šly se zlatem ruku v ruce. 

Dno se vždy určuje špatně. A na trzích to bývá tak, že mediální masáž může ceny aktiv vyhnat na příliš vysoké úrovně, aby pak stejná media zahnala tato aktiva naopak na příliš nízké úrovně. Tedy ne že by to dělala media sama, ale hrají úlohu jakéhosi amplionu. Finanční trhy rády přehánějí a přestřelují. Jak mi to přišlo být za 2000 předražené a předpovědi na 2500 a 3000 bublinoidní, poklesy již na 1400 či aktuálních 1200 už mne nutí k zamyšlení a zvažování. Uvidíme co přinese září… 

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang