Zlato a investice – výhody, nevýhody, zkušenosti

Zkušení investoři si již po staletí uvědomují význam zlata jako součásti vyváženého portfolia. Kromě toho, že zlato nabízí diverzifikaci bohatství, je pro investory světově uznávaným bezpečným přístavem, který nabízí dokonalé pojištění a ochranu před turbulentními ekonomickými časy.

Zlato je všeobecně považováno za jeden z nejatraktivnějších a nejžádanějších kovů. Navzdory své vysoké hodnotě je zlato již po tisíce let oblíbené pro svou krásu, kujnost a tvárnost. Lesk zlata v kombinaci s jeho chemickou inertností z něj učinily ideální volbu kovu pro mnoho aplikací.

Historie ukazuje, že zlato je nadčasové aktivum, které se nejen osvědčilo jako úspěšný uchovatel bohatství, ovšem vysoké ceny zlata a rekordní poptávka zajistily, že zlato překonalo mnoho jiných forem investic.

Zlato zůstává oblíbeným aktivem i při finančních krizích, například při pandemii Covid-19. Zlato dosáhlo v srpnu 2020 nového historického maxima, protože poptávka po tomto tradičním bezpečném kovu po celém světě prudce vzrostla.

Vzhledem k tomu, že inflace snižuje hodnotu všech peněz uložených v bance, stále více investorů se obrací ke zlatu, aby pomohlo ochránit jejich majetek ve stále nestabilnější globální ekonomice.

Proč investovat do zlata?

Je důležité pochopit, proč lidé zlato kupují. V době ekonomické nejistoty a nestability dává nákup zlata větší smysl než nákup jiných aktiv. Vzhledem k tomu, že důvěra v bankovní systém a celosvětovou ekonomiku je na historickém minimu, mohou být zlaté slitky dokonalou pojistkou a měly by fungovat jako nezbytná součást investičního portfolia každého člověka.

Vzhledem k tomu, že je po slavném žlutém kovu větší poptávka než kdykoli předtím, existuje mnoho důvodů, proč by lidé měli zlato kupovat. Vlastnictví zlata by mohlo být nejlepším způsobem, jak uchovat své bohatství a případně dosáhnout zdravého výnosu.

Je to stará otázka, kterou si lidé kladou již po staletí – kde jsou peníze skutečně v bezpečí? A stále více lidí si nyní vybírá tu nejstarší odpověď: ZLATO.

Jedním z hlavních důvodů, proč se investoři obracejí ke zlatu, je jeho stabilita a dlouhá životnost. Zlato je fyzické aktivum, které není ovlivněno výkyvy na trhu a jen zřídkakdy na něj působí vnější síly, jako jsou války, politika nebo přírodní katastrofy.

Díky tomu je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí diverzifikovat nebo chránit své investiční portfolio po dlouhou dobu. Zlato má také dlouholeté zkušenosti s růstem hodnoty, což zajišťuje, že investoři mohou těžit v dobách hospodářského růstu nebo dokonce stabilizace.

Další výhodou investice do zlata je jeho likvidní charakter. Ve srovnání s jinými fyzickými aktivy, jako jsou nemovitosti, je zlato mnohem snadněji likvidovatelné za účelem získání rychlé hotovosti. Díky tomu je skvělé pro investory, kteří mohou potřebovat přístup k finančním prostředkům v krátké době.

Zlato má také celou řadu využití, od šperků a mincí až po slitky a papírové formy. Díky tomu je mnohem univerzálnější než jiné investice a znamená, že je snadnější jej získat různými způsoby.

Proč kupovat fyzické zlato? Fyzické zlato versus ETF

Fyzické držení zlata v rukou má skutečně řadu výhod, na rozdíl od nákupu elektronického investičního zlata (ETF) nebo papírového zlata. V nepředvídatelné ekonomické době bankovní nestability, nízkých úrokových sazeb a nedostatečně výkonných měnových trhů nabízí zlato vítanou ochranu před turbulencemi.

Nejedná se však o ledajakou formu zlata, nýbrž o zlato fyzické. Fyzické zlato je nadčasové aktivum, které bude mít vždy hodnotu a vždy obstojí ve zkoušce času. Držení fyzických zlatých slitků a/nebo zlatých mincí poskytuje dokonalou kontrolu a pojištění majetku proti finanční krizi v nevýkonné širší ekonomice.

Protože zlato nekoroduje, nezaniká a nereaguje na vzduch, vlhkost ani vodu, je nejčastěji používaným kovem pro výrobu prstenů, náramků a náhrdelníků. Zlato se také často používá k výrobě mincí, proto se často označuje jako „peníze králů“. Ze zlata se však vyráběla i řada dalších předmětů, například nádobí, sošky a náboženské předměty.

Kde koupit zlato?

Průzkum je vše. Rozhodnutí kde koupit zlato by nemělo být bráno na lehkou váhu. Stejně tak, pokud jde o výběr obchodníka se zlatem, je opět zásadní výzkum. Internet je nejlepším místem, kde lze průzkum provést. Na internetu jsou informace o nestranných zkušenostech, názorech a doporučeních milionů lidí z celého světa.

Zní to jako samozřejmost, avšak proč nezačít svůj průzkum zadáním názvu značky obchodníka s drahými kovy do Googlu. Internet je největším otevřeným fórem na světě, nad kterým společnosti nemají žádnou kontrolu.

Lze rychle zjistit, zda má prodejce slitků negativní pověst na internetu, a v takovém případě je lepší se mu za každou cenu vyhnout.

Kdy investovat do zlata?

Bohužel neexistuje přesná věda, jak zjistit, kdy koupit zlato, ovšem existuje spousta účinných a nadčasových technik a ukazatelů, které většina úspěšných investorů používá, aby jim pomohly rozpoznat správný čas pro nákup zlata.

Zlaté pruty versus zlaté mince?

Ať už je člověk v investování do zlata nováčkem, nebo ne, rozhodování o tom, zda investovat do zlatých slitků nebo mincí, by měl dobře zvážit. Před tímto rozhodnutím by bylo vhodné provést průzkum, protože neexistuje jednoznačná správná nebo špatná odpověď, bude se lišit v závislosti na potřebách a okolnostech jednotlivých investorů.

Stejně jako při jakékoli jiné investici je však třeba zvážit několik faktorů, mezi něž patří: hodnota investice a prémie za produkt, jak dlouho je v plánu zlato držet, jak jej skladovat, daň z kapitálových výnosů (CGT) a způsob, jaký je plán realizovat hodnotu své investice.

Koupit zlato i stříbro?

Mnoho investorů tráví čas rozhodováním, zda koupit zlato nebo stříbro, nicméně ti nejprozíravější investoři vlastní obojí. Zatímco zlato může nabídnout dokonalé pojištění a ochranu před nejistými ekonomickými časy, stříbro je spíše spekulativní investicí.

Přestože zlato i stříbro jsou drahé kovy, do kterých se běžně investuje, stříbro je zcela odlišná investice, která může i přes počáteční výdaje na DPH přinést značné zisky. Právě kvůli těmto rozdílům může být výhodné vlastnit zlato i stříbro společně.

Kde zlato skladovat?

Fyzické držení a kontrola zlata je jednou z hlavních výhod investice do zlatých slitků a mincí oproti elektronickému nebo papírovému zlatu, je však třeba zvážit, kde své zlato uložit. Opravdu neexistuje jediná správná odpověď, pravdou je, že s ním lze nakládat, jak je libo, a lze jej uložit kdekoliv; záleží na osobních preferencích.

Ukládání zlatých slitků není nic nového; lidé úspěšně ukládají zlaté a stříbrné slitky již po staletí. V základní rovině existují tři různé možnosti: přidělené úložiště, bankovní bezpečnostní schránka, domácí trezor.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 73 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang