Zelené dluhopisy – kde je koupit, čím se liší, vyplatí se?

Investice a jejich nabízející se příležitosti jsou aktuálním tématem. Jednou ze zajímavých forem investování jsou zelené dluhopisy. Co to jsou zelené dluhopisy? Čím se odlišují od klasických? Jaká specifika mají? Kde je investor koupí? Vyplatí se to?

Pokud se investor rozhodne vložit své přebytečné finanční prostředky do dluhopisů, může zvažovat i typ dluhopisů zelených. Tyto dluhopisy jsou emitovány s jasným účelem, který schvaluje standardizace Evropské unie.

Tyto prostředky mají přesně daný cíl, související s ochranou životního prostředí, environmentalistikou a principem udržitelnosti.

Co to je dluhopis?

V první řadě je určitě nutné vysvětlit, co to jsou dluhopisy. Jedná se o tzv. obligace, které jsou známé také jako tzv. bond. Dluhopis je cenným papírem, který zavazuje emitenta (to je ten, kdo dluhopis vydává) vyplatit jeho majiteli peněžní obnos.

Tento peněžní obnos je uvedený přímo v dokladu cenného papíru, a to i včetně úroku a termínu.

Dluhopisy zajišťují předem stanovený finanční výnos. Tím se například liší od akcie, která je sice také cenným papírem, ale její hodnota se často mění.

V případě pořízení dluhopisů je dobré vědět, že typicky dluhopisy emituje stát, územní samosprávný celek, jako je kraj nebo obec, nebo také obchodní korporace. Dluhopisy dokonce může vydávat i jakákoliv fyzická osoba.

Podmínkou, aby mohl být dluhopis v Česku veřejně nabízen, je schválený prospekt od ČNB, nebo pokud je udělena výjimka ČNB, např. velikostí emise do 1 mil.

Cenu dluhopisu ovlivňuje hodnota výnosu, který přináší prostřednictvím kupónových (tj. úrokových) plateb. Pokud převládající úrokové sazby např. státních dluhopisů klesají, tak starší dluhopisy, které nabízejí vyšší úrokové sazby, jsou cennější.

Co jsou zelené dluhopisy?

Zelené dluhopisy jsou běžné cenné papíry, které svým zaměřením vytvářejí účel investování. Jejich smysl je v podpoře zlepšování úrovně životního prostředí. Emitent i věřitel má ze zelených dluhopisů benefit. Emitent, vydávající tento typ environmentálních dluhopisů, nabízí pro společnost zajímavé investiční příležitosti s přidanou hodnotou.

Věřiteli, investorovi do zelených dluhopisů, vzniká benefit při vkladu díky jeho podpoře životního prostředí. Pohled na jeho investici je spojen s dobrou věcí, zlepšováním aktuálního stavu a s jeho aktivním zájmem.

Zelené dluhopisy vydává jak veřejný, tak i soukromý sektor. U veřejných emitentů se často jedná o státy, dominující je Francie nebo Německo. Do tohoto sektoru se řadí i EIB, tj. Evropská investiční banka. Soukromé části emitentů dominuje společnost Apple a Vodafone.

Zelené dluhopisy podporují zlepšování úrovně životního prostředí.
Zelené dluhopisy podporují zlepšování úrovně životního prostředí.

Klasické vs. zelené dluhopisy

Dluhopis je cenný papír, který vydává emitent. Emitentem může být stát, korporace, kraj, obec, fyzická osoba nebo například banka. Věřitel koupí od emitenta vydaný dluhopis za sjednanou částku. Propůjčí mu tak své finanční prostředky, za které následně získá výnos. Tento obnos je závislý na době splatnosti dluhopisu a na úrokové míře.

Zelené dluhopisy jsou již účelové typy cenných papíru. Tyto obligace přináší ekologický nástroj. Financovat jím lze pouze životní prostředí, jeho zlepšení, podpora úrovně a rozvoje. Pro udržitelnost jsou zelené dluhopisy velmi důležité a sociálně podporované. Dluhopisy zelené lze často i v ČR vidět pod názvem Green bonds.

V porovnání od klasických dluhopisů se ty zelené odlišují svým účelem. Z obecné roviny jsou to standardní dluhopisy, vydávané emitenty. Mají ovšem tematický rámec pro ochranu životního prostředí. Zelené dluhopisy jsou navíc osvobozeny od daně.

Dluhopis je možné zařadit mezi zelené, pokud je svou investicí směřován na environmentalistiku, její dosahování cílů a tvorby strategických vodítek. Zelená barva je pro mnohé již zafixování jako barva ochrany.

Zelené dluhopisy podporují vše, co podporuje kvalitu životního prostředí.
Zelené dluhopisy podporují vše, co podporuje kvalitu životního prostředí.

Nákup zelených dluhopisů

Investice do zelených dluhopisů lze uskutečnit již od roku 2007. Tohoto roku začaly vznikat první cenné papíry s tímto účelem. Investice do dluhopisů s sebou přináší mírná rizika. Ovšem stále jsou i tyto zelené považovány za bezpečné investice na trhu.

Typickým účelem nákupu zelených dluhopisů jsou inovace či pořízení solárních panelů, výstavba parků, zakládání a podpora výroby na ekologická paliva nebo zalesňování krajinných celků.

Je potřeba myslet na to, že poptávka po cenných papírech pro rozvoj environmentalistiky je větší než nabídka na trhu se zelenými dluhopisy. To má za následek jejich vysoké ceny pro investice a nízká výnosová procenta. Podpořit výstavbu větrné elektrárny si žádá velký balík peněz. Místo zisků za poskytnutí finanční podpory má investor spíše dobrý pocit a lepší jméno.

Osvobození těchto dluhopisů od daňových povinností ovšem nahrává jak emitentovi, tak investorovi. Pro emitenta je dluhopis levnější, pro investora je výnos zajímavější.

Daňová úleva zeleného dluhopisu způsobí, že emitent má dluhopis levnější, investor má výnos zajímavější.
Daňová úleva zeleného dluhopisu způsobí, že emitent má dluhopis levnější, investor má výnos zajímavější.

Zelené dluhopisy ČNB

Zelené dluhopisy a činnosti České národní banky bylo téma samo o sobě. Bývalý guvernér ČNB několikrát konstatoval, že nebude prosazovat investice do těchto cenných papírů. Primární poslání tkví v získávání efektivních výnosů. Dobročinnost jde od hlavních a klíčových aktivit stranou. Česká národní banka potřebuje výdělky. Pomoc je pro ni doplňujícím bodem.

Česká národní banka považuje zelené projekty za aktiva pro stakeholdery emitentů. Jsou tudíž vhodnou investiční příležitostí pro zaměstnance, klienty, státní subjekty nebo akcionáře. Investovat do těchto typů cenných papírů by měli dle ČNB ti, kteří svým ekonomickým chováním ovlivňují Českou národní banku.

Zelené dluhopisy EU

Zelené dluhopisy Evropské Unie nabízí zajímavou a lukrativní příležitost k investování. Investoři zaměření na ekologii a ochranu životního prostředí vidí nejen zisky a výnosy, nýbrž i poslání k pomoci. Evropská unie vytváří kodexy, dohody, standardy a pravidla pro tento druh cenných papírů.

Environmentální cíle vycházející z nařízení Evropské Unie jsou:

  • podpora klimatu a zamezování jeho změn
  • tvorba možného přizpůsobení se vůči změnám klimatu
  • udržitelnost všech vodních zdrojů a jejich ochrana před znečištěním
  • podpora recyklace, omezování vzniku odpadu a práce s nimi
  • zamezování jakémukoli znečišťování
  • rozvoj ekosystémů, jejich podpora a ochrana jejich zdraví

Nejen Evropská unie se pustila do emise zelených dluhopisů ve velkém. Na emitaci se vydala i soukromá sféra, dokonce i řada českých bank.

Evropská unie je globální lídr v této problematice. Nastavuje pravidla, určuje podmínky a má vliv na trhy členských států. EU zveřejnila návrh standardizace, který by měl zjednodušit rozhodování investorů, napomoci rozvoji environmentálních dluhopisů a podpořit snadnou orientaci na trhu.

 Evropská unie je globální lídr emise zelených dluhopisů, pro které nastavuje pravidla a podmínky.
Evropská unie je globální lídr emise zelených dluhopisů, pro které nastavuje pravidla a podmínky.

Kde koupit zelené dluhopisy?

První emisi zelených dluhopisů vydala Evropská Unie v říjnu roku 2021. Spustili tak prvotní prodej. EU by díky nim měla získat 6,4 bilionu Kč.

Zelené dluhopisy lze koupit přímo online, na webových portálech emitentů. Každá společnost vydávající tento typ cenného papíru uvádí veškeré podrobné informace týkající se investice. Dluhopisové tržiště dokáže rozeznat české firmy a prověřit jejich nabídku a činnosti. Porovná investici, zjistí poplatky a vypočte i průměrný výnos.

Možností, kde koupit státní dluhopisy, je více. Stejně je tomu i u zelených dluhopisů. Existují poradci, fóra, recenze a porovnávače. Nabídka je omezená, zájem poptávaných dluhopisů obrovský.

U zelených dluhopisů je důležité vědět, že se jedná o takové dluhopisy, které pomáhají zlepšit životní prostředí a bydlení pro všechny.

Státní fond podpory investic SFPI

SFPI podporuje několik programů, které se zabývají rozvojem bydlení. Zajímavý je určitě program Živel, což je úvěrový program na obnovu obydlí postiženého živelní pohromou. Peníze z programu Živel je možné využít na opravu, výstavbu i pořízení nového bydlení.

Státní půjčka na bydlení je jedním z programu SFPI. Jedná se o výhodnější půjčku na bydlení především pro mladé lidi. Úrok je mnohem nižší než u úvěru na bydlení od bank a fixace je možná až na 5 let.

Peníze z půjčky na bydlení pro mladé se dají použít na:

  • výstavbu nebo koupi rodinného domu
  • koupi bytu
  • koupi družstevního podílu
  • modernizaci bydlení

Stát tyto půjčky na bydlení pro mladé poskytuje maximálně se splatností na 10 let při modernizaci a se splatností na 30 let při pořízení bydlení.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang