Co je dluhopis – státní, korporátní a další, jaký očekávat výnos

Investiční příležitosti jsou velmi často riskantní způsoby ke zhodnocení finančních prostředků. Jednou z jistých cest jsou ovšem investice do dluhopisů. Co je to dluhopis? Co znamená, že je diskontovaný, státní či korporátní? Co to je emise a výnos z dluhopisu?

Umění efektivního a ziskového zhodnocení finanční prostředků je trendem dnešní doby. Ne každý zná možnosti investování do dluhopisů. Stejně tak jako jiné nástroje investování se cenné papíry ve formě obligací rozdělují na několik druhů dle specifických kritérií.

Jaký způsob bude pro koho nejvíce zajímavý, závisí na výnosnosti a s ní vázané rizikovosti. Cest, jak zúročit peníze v roce 2023 je mnoho. Stačí se rozhodnout, jakou z nich zvolit. Investice do dluhopisů je jednou z cest, kterou volí i investor s averzí k riziku.

Co je to dluhopis

Ve společnosti se o dluhopisech často hovoří. Definice, co je dluhopis, vychází přímo z pojmu. Dluhopis, lze hovořit i o obligaci, je druh cenného papíru. Dluhopisy představují možnost financování ve střednědobém či dlouhodobém časovém horizontu.

Jedná se o investiční příležitost do společností a států. Investor zakoupí dluhopisy, tím propůjčí peníze emitentovi. Emitent je tedy subjekt, který cenný finanční nástroj vydává na trh s dluhopisy. Často diskutovaný a v oblibě narůstající je specifický druh dluhopisu, tzv. zelený dluhopis.

emitent-dluhopisu
co je dluhopis
Emitent vydává dluhopisy a je zavázán vůči věřiteli.

Pro přiblížení subjektu emitenta a věřitele slouží jejich práva a povinnosti. Dluhopisy vyjadřují závazek emitenta, který je povinen v termínu splatit sjednanou částku i s úrokem. Věřitel je majitel dluhopisu, který má právo na splacení dlužné částky emitentem. Věřitel je tedy investor, který poskytuje emitentovy půjčku.

TIP: Centrální depozitář cenných papírů zastřešuje majetkové účty jejich vlastníků. Jak si účet založit?

V praxi se lze setkat s několika druhy dluhopisů. Dluhopisy se člení dle jasně daných kritérií. A to nejčastěji podle kritéria emitenta, doby splatnosti nebo dle nastavení úročení.

Členění dluhopisů dle emitenta:

Členění vychází ze subjektu, který dluhopis vydal. Jedná se tedy o dluhopis dle emitenta, kdo to je a jaká situace ho k tomu vedla. Pozná se tak důvěryhodnost a výše rizika vydávajícího. Jejich rozdělení je na:

  • státní
  • korporátní (podnikové)
  • komunální (municipální)
  • bankovní
  • pokladniční poukázky

Bližší vysvětlení pojmů je v článku níže.

Členění dle doby splatnosti:

  • krátkodobé – splatnost do 1 roku
  • střednědobé – splatnost od 1 do 10 let
  • dlouhodobé – splatnost delší než 10 let

Členění dle typu zúročení:

  • pevně sjednaná sazba zúročení – neměnný, pevně sjednaný kupón
  • variabilní, proměnná sazba zúročení
  • s nulovým zúročením během životnosti dluhopisu – dojde k vyplácení kupónu až zpětně
  • dle vývoje mezinárodních indexů – ovlivňuje je aktuální cenová hladina

Princip úročení může být jednoduchý či složený. Složené úročení vzorec lze obejít díky online kalkulačce, která funguje jako interaktivní formulář.

dluhopis-4553836
co je dluhopis
Dluhopisy se člení dle jasně daných kritérií.

Co je diskontovaný dluhopis

Dluhopis diskontovaný je specifický nulovým zúročením v průběhu jeho životnosti. Má nulový kupón. Výnos je tedy vyplacen investorovi až na konci celého období, čili zpětně. Investor diskontovaný dluhopis koupí v nižší ceně, než v jeho jmenovité hodnotě. Tu pak na konci období získá.

Výnosu věřitel dosáhne díky investici do dluhopisu s diskontem. Nakoupí totiž dluhopis, který má nižší cenu než nominální hodnotu.

Příkladem může být ukázková investice do diskontovaného dluhopisu:

Dvouleté diskontované dluhopisy mají jmenovitou hodnotu 90 000 Kč. Investor ovšem zaplatí jen 70 000 Kč. Věřitel dosáhl emisního kurzu rovného 77,78 %. V průběhu dvou let nezíská žádný výnos. Avšak po uplynutí doby splatnosti získá celých 90 000 Kč. Zisk na konci období činí 20 000 Kč.

Výnos z diskontovaného dluhopisu je vyplacen na konci celého období.

Co je státní dluhopis

Státní dluhopisy jsou tím typem dluhopisu, který je určen dle emitenta. Vydavatelským subjektem je stát. V České republice je vydávání státních dluhopisů řízeno Ministerstvem financí. Za emisi zodpovídá Česká národní banka. Ta má za úkol i vyplácení úroků.

Tento typ cenného papíru je častou investiční volbou. Jeho popularita je podpořena nízkou mírou rizika. Většina států je považována za emitenty důvěryhodné. Čím vyšší riziko pro věřitele od státu, tím vyšší úroková přirážka. Státní dluhopis je považován za bezpečnou formu investování.

Možnosti, kde koupit státní dluhopisy, jsou dvě. Nakoupit je může investor online, přes elektronický přístup ke správě majetkového účtu. K dostání jsou ovšem i na pobočkách distribučních partnerů. V současné době se jedná o pobočky ČSOB a ČS.

Co je korporátní dluhopis

Dluhopisy podnikové, korporátní, neboli firemní. Tento investiční nástroj má vyšší úrokové sazby v porovnání s formou státních dluhopisů. To je dané tím, že roste výše rizika. Tyto investice jsou již řazeny mezi ty rizikové. Emitentem je obchodní korporace.

korporatni-dluhopis-6874968
co je dluhopis
Emitentem korporátních dluhopisů je obchodní korporace.

Doporučuje se investovat jen taková suma finančních prostředků, která při ztrátě nebude věřitele nijak existenčně omezovat. O tyto peníze může bohužel přijít.

Firmy nabízejí korporátní dluhopisy především z důvodu potřebného kapitálu, který nemají. Často touto cestou získávají prostředky pro modernizaci. Různá rizikovost a výhodnost souvisí jednoznačně i s potřebami, pro které dluhopisy společnosti vydávají. Může se jednat i o snahu získání peněz pro boj proti zbankrotování.

Co je to komunální dluhopis

Stejně jako u předcházejících dluhopisů, i tento je nazván dle vydavatele. Komunální dluhopisy vydávají města. Emitentem je územní samosprávný celek.

Vydávání schvaluje Ministerstvo financí. Důvod, proč tento krok neuskutečňuje Česká národní banka je jednoduchý. Kraje a obce jsou více zadlužené. Vydáváním dluhopisů jen oddalovaly splatnosti svých dluhových povinností.

Co je to pokladniční poukázka

Tento typ dluhového papíru je specifický pro jeho krátkodobý časový horizont. Emitentem je vláda. Vydávání pokladničních poukázek má na starosti Ministerstvo financí. Jejich doba splatnosti je do jednoho roku.

Investor v roli věřitele je dopředu obeznámen s výší zisku, který při vkladu do poukázky získá. Je to šance investovat finanční prostředky s jistotou a podstoupením minimálního rizika.

Co to je emise dluhopisů

Emisí dluhopisu se rozumí jeho vydání. Po emisi následuje prodej. Ten se nazývá úpis. Každou emisi stanovuje zákon. Platí pro ni základní podmínky, které je potřeba dodržovat.

I s koupí dluhopisů se pojí investiční riziko.

Emise symbolizuje možnost, jak potřebné finanční prostředky získat. Vydání zajišťuje emitent nebo pověřená osoba s právní mocí.

Jaký očekávat výnos z dluhopisu

Co je to výnos z dluhopisu je zřejmé. Jedná se o zisk, který věřitel za vložení finanční sumy do dluhopisu získá. Lze hovořit o získaném výnosu důchodovém a kapitálovém. Důchodový výnos je odpovídající úrokovým platbám. Kapitálový odpovídá rozdílu ceny nákupní a prodejní.

Výnos souvisí s postupem jeho stanovení. Nominální kuponový výnos je nejsnazší možnou alternativou. Následuje běžný výnos a výnos, plynoucí do doby splatnosti dluhopisu.

U dluhopisů lze hovořit o výnosu důchodovém nebo kapitálovém.

Pro konzervativní investování a jistotu výnosu se vyplatí využít státních dluhopisů. Úrokové sazby se mění dle situace na trhu.

Dluhopisy s fixním výnosem dosahují až 1,25 % výnosu za rok. Proti-inflační dluhopis reaguje na vývoj cen spotřebitelů. Reinvestiční typ dluhopisu je průměrně kolem 1,42 % za rok. Výnos 10 letého dluhopisu ČR za září 2021 byl 1,9 %.

Úrokové sazby korporátních dluhopisů dosahují hodnot mezi 5 % – 10 % ročně. Počítá se ovšem s vyšším rizikem.

Záleží na situaci, rozhodnutí věřitele a na výši jeho vložené částky. Investování je trendem dnešní doby a lze očekávat ještě větší nárůst v jejich oblibě.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang