Jak zúročit peníze – nejlepší zhodnocení úspor 2024

Jak nejlépe zúročit peníze by chtěl s jistotou vědět každý. Cest je více. Jaké jsou aktuální tipy na nejlepší zhodnocení úspor? Jak se vklad zúročí? Jaké zúročení se vyplatí? Čím začít?

Zúročení finančních vkladů může být velmi rozdílné. Úspory je potřeba zhodnocovat, aby neztrácely na hodnotě. Než zúročitel vybere, kam svůj obnos vloží, měl by si ujasnit možnosti na jeho požadavky. Tipy pro zhodnocování peněžních prostředků pro rok 2024 jsou rozsáhlé, rozdílné a hlavně řada z nich je opravdu lukrativních. Pro boj s inflací je zúročení peněz logickým krokem.

TOP brokeři a investiční platformy

Srovnání nejlepších brokerů a investičních platforem 2024

eToro

98 %

Přes 30 miliónů uživatelů, nízké poplatky, vhodné pro pokročilé i začínající investory. Možnost sledovat a kopírovat portfolia ostatních investorů.

xtb

XTB

95 %

Nízké poplatky, plně v češtině. Možnost investovat do ETF i fyzických akcií, včetně Pražské burzy. Jeden z nejpopulárnějších brokerů v ČR i na Slovensku. Demo účet zdarma k vyzkoušení.

portu

Portu

93 %

Česká investiční platforma, která nabízí nejpohodlnější pasivní investování. Do portfolií složených z ETF fondů lze investovat již od 500 Kč. Lze investovat i do konkrétních akcií. Jako jediné umožňuje investovat do frakčních akcií na Pražské burze.

Fondee

90 %

Česká investiční platforma, která umožňuje pasivní investování do ETF s poplatkem 0,9 % ročně. Vhodné pro méně zkušené investory. Plná podpora v češtině.

Prohlášení XTB – U 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Prohlášení eToro – eToro je investiční platforma pro více aktiv. Hodnota vašich investic se může zvýšit nebo snížit. Váš kapitál je vystaven riziku.

Jak nejlépe zhodnotit peníze

Jak nejlépe zúročit peníze by potřeboval vědět kdokoli, kdo rozhoduje o vložení vkladu. Dostatek finančních prostředků otevírá brány možností, jak nejlépe zhodnotit peníze. Volné úspory se vyplatí zhodnotit a zúročit. Požadavky vychází z očekávání – čeho chce zhodnotitel dosáhnout, co považuje za cíl, co je pro něj optimální.

Základní dělení zúročení peněz:

 • spoření
 • investování

Hlavní rozdíl mezi spořením a investováním je pravděpodobnost dosažení cílové částky. U spoření je zúročený vklad jistější, u investování je zhodnocení nejisté, těžce předvídatelné. Riziko se následně promítne do ziskovosti.

U spoření jsou zisky nižší. Investování má vyšší rizikovost, díky tomu i vyšší úročení. Je potřeba zhodnotit klady a zápory, averzi k riziku a předmět spoření/investice. Kvůli vysokému riziku je potřeba vědět do čeho investovat a vybrat si tak bezpečné zúročení. Jistota ubere na stresu, nicméně i na výši zisku.

Zúročit peníze lze spořením nebo investováním.

Tipy, jak zúročit peníze

Rozhodování o vkladu nabádá k ujasnění:

 • investice nebo spoření
 • časový horizont – dlouhodobý, krátkodobý
 • jak vysoké je akceptované riziko
 • po jaké maximální době je požadavek finální částku vybrat
 • vklad postupný, nebo jednorázový

Předem definované potřeby zajistí vyhnutí se problémům v budoucnu. Je potřeba myslet i na nepředvídatelné události a vědět, že pokud nastanou, dají se zvládnout. S tím právě souvisí doba uložených peněz ve zhodnocujícím se programu a možnost je kdykoli vybrat. Aktuální finanční možnosti rozhodovatele ovlivní vkládání financí. To může být postupné, po částech, nebo investované v celkové sumě najednou.

Po zodpovězení těchto základních otázek si investor/spořitel vybere nevýhodnější způsob vkladu.

Zhodnocení úspor

Tipů, pro nejlepší zhodnocení úspor v roce 2024, může být více. Mezi ty nejčastější patří:

 • spořicí účet
  • Neriziková, avšak nízko výdělečná alternativa zúročení peněz. Výhodou je, že vkladatel může z účtu kdykoli čerpat. Není potřeba vkládat každý měsíc, lze spořit nárazově.
 • stavební spoření
  • Výhodné spoření se státním příspěvkem. Je potřeba pravidelně odvádět. Likvidita je nízká, vybrat lze nejčastěji až po 6 letech.
 • termínovaný vklad
  • Dlouhodobý a jednorázový. Vybrat lze až po uplynutí sjednané doby.
 • doplňkové penzijní spoření
  • Dobrovolné zabezpečení na stáří. Státní příspěvek dosahuje až 230 Kč měsíčně.
  • Sjednání spoření na penzi je vidina lepší životní úrovně v důchodu.
 • akcie
  • Rizikové zhodnocení. Příležitost pro investiční vzdělávání.

Dluhopisy

Dluhopisů je celá řada. Tato investiční příležitost s sebou přináší rizika, výhody, jistoty i nejistoty. Dluhopis je druh cenného papíru, který vydává emitent a nakupuje věřitel. Návod pro investice do dluhopisů není závratně dlouhý a to i proto, že jejich nákup je velmi jednoduchý.

Investor může vložit vklad do dluhopisů státních, soukromých, korporátních a dalších. Státní jsou považovány za ty nejvíce jisté. Možnost, kde koupit státní dluhopisy, je jak online, tak i přímo na partnerských pobočkách.

S kryptoměnou Bitcoin lze obchodovat odkudkoli.

Investiční platforma Portu.cz

Českou investiční platformou je např. Portu.cz. Jedná se o portál, na kterém lze získat výnos ze svých vložených částek. Nabízí investice s nízkým rizikem, malými náklady a poplatky, jednoduchost a dostupnost.

Investovat zde může kdokoli. Nezáleží na znalostech v investičním prostředí, ani na potřebné výši kapitálu. Tyto online investice jsou vhodnou formou pro dlouhodobější časový horizont.

Investiční platforma Portu.cz umí diverzifikovat, zakládá se na různorodých aktivitách investorů. Lze vkládat finanční prostředky do různých aktiv a zajistit tak rozmělňování rizika. Novinkou roku 2024 je dlouhodobý investiční produkt od Portu, který nabízí možnost čerpat úsporu na dani z příjmu a zároveň příspěvek od zaměstnavatele

Podobnou investiční platformou je i Fondee. Na které platformě je lepší investovat si přečtěte v článku Portu vs. Fondee. Díky speciálnímu projektu opPORTUnity mohou zkušenější investoři investovat do akcií či dluhopisů. Díky Portu Gallery si zase mohou pořídit unikátní sběratelské předměty.

Platforma XTB broker

Platforma na celosvětové úrovni se nazývá XTB broker. Zaměřuje se na evropskou část trhu. Působí i v České republice. Nabízí tak možnost zhodnocení financí celé Evropě i ČR. Broker je ten, kdo platformu nabídne. Investor si sám rozhodne, do jakých investic peníze vloží a kolik to bude činit.

Jedná se o skvělou příležitost, jak vybrat tu nejlepší možnost, vyhovující každému investorskému požadavku. XTB broker i přesto nabízí podporu a pomoc každému, kdo ji na finančním trhu potřebuje.

Podpora zákazníků je v českém jazyce a to i přes celosvětovou úroveň portálu. Obsahuje materiály ke studiu, podmínky pro obchod a jiné dokumenty, které jsou pro investory veřejně k dispozici.

Platforma eToro

Světová platforma eToro je jednoduchá, dostupná každému a pro české uživatele nabízí, stejně jako XTB, podporu v češtině. Jedná se o bezpečného brokera, poskytujícího mobilní i webovou verzi portálu pro investice.

Pro úspěch na trhu s akciemi je potřeba investiční vzdělání.

Platforma disponuje cenovými grafy, nástroji pro grafické zobrazení, prostor pro tvorbu poznámek a porovnání. O každém aktivu vede informační základnu, se kterou může investor pracovat.

Obrovskou výhodou, kterou eToro nabízí, je nastavení maximální hodnoty ztráty. Tento limit zaručí hodnotu přípustné ztrátovosti.

Nejlepší zúročení peněz

Jak výhodně zúročit peníze? Otázka stvořena pro úspěch na finančním trhu. Odpověď je ve své podstatě jednoduchá. Následovat očekávání, sledovat trendy, pracovat s rizikem a jistotou.

Nejvíce bezpečné jsou spořicí účty, které jsou vedeny zdarma, může se z nich v průběhu spoření čerpat a úroky jsou zaručené. Zisky jsou ovšem velmi malé. Stále platí pravidlo čím vyšší riziko, tím vyšší zisk.

Pro nejlepší zúročení peněz je vhodné využít diverzifikaci portfolia. Smyslem je rozrůzňovat vklady do více finančních nástrojů, zhodnocujících prostředky. Pro jasné vysvětlení postačí proutěný koš a vejce.

Pokud vložím 10 vajec do 1 jediného proutěného koše, pravděpodobnost pádu koše je vysoká a hrozí rozbití všech vajec. Pokud vložím do 10 košů po 1 jediném vejci, pravděpodobnost pádu všech košů je mnohem nižší. Vajec by se rozbilo méně.

Výměnou vajec za peníze a koše za zhodnocující programy vzniká představa o diverzifikaci portfolia. Finanční prostředky se doporučuje rozmělnit do více investičních příležitostí. Riziko se rozmělní do investovaných nástrojů. Jedna hodně zisková část portfolia vykryje tu ztrátovou.

Smyslem je rozrůzňovat vklady do více finančních nástrojů.

Zúročení vkladu

Výhodné zúročení financí záleží na riziku a možném zisku. U spoření je závislé na úrokové sazbě. Zúročení peněz vychází z nabídky. Strategickou volbou může být kombinace spoření a investování.

Příklad spoření na spořicím účtu:

Úroková sazba bývá kolem 0,2 % – 0,5 %. V některých případech může dosáhnout až 1 %. Tato procenta jsou aktivní do určité naspořené částky. Tu banky nastavují na 100 000 Kč – 200 000 Kč. Po překročení limitu úroková sazba klesá.

Příklad spoření na stavebním spoření:

Státní příspěvek až 2 000 Kč za rok určuje tento způsob zhodnocování peněz jako nejrentabilnější jistotní vklad.

Příklad investice do nemovitosti:

Ceny nemovitostí rostou. Výše cenové úrovně narostla až o 10 %. Po zaplacení daně z nabytí nemovitosti zůstává krásný výdělek.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang