Pasivní příjem nevychází z pasivity

pasivni-prijem

Internet je plný článků, které pasivní příjem analyzují. Některé dokonce nad jejich existencí i polemizují. Investree se tomu podívalo na zub. Co je pasivní příjem, a jak a kde ho budovat?

Pasivní příjem jsou peníze, které vyděláte takříkajíc bez práce. Jedná se o další přítok do vašeho příjmu, který můžete využít dále pro investice, úspory nebo nákupy. Můžete vydělávat hromady peněz, ale jestli z nich nedokážete spořit, nikdy nebudete bohatí. Mnozí lidé mají podvědomý sklon utratit všechno, co vydělají. Dávají tak přednost chvilkovému potěšení před dlouhodobým ziskem. Díky pasivnímu příjmu je možné se stát rentiérem.

Čím lepší investice, tím rychleji majetek poroste

Chudí lidé si myslí, že investice jsou jen pro boháče, nikdy se to nenaučí, a proto zůstanou chudí. Bohatí lidé rádi obětují čas a energii, aby zjistili, jak lépe využívat své finance. Jsou hrdí na to, že investicím rozumí – nebo si najdou skvělé experty, kteří investují za ně.

Proč se však toto téma neučí na škole a ani většina finančních poradců vám neporadí? Sami pasivní příjmy nebudují. Většina investorů a podnikatelů, kteří na takové příjmy dosáhnou, už nemají potřebu učit a dělat poradenství. Je jen málo těch, kteří se o svoje zkušenosti chtějí podělit. Některé z nich je možné potkat na konferencích, někteří píší na sociální sítě. Je potřeba hledat si své zdroje informací, studovat, překonávat překážky.

Většina finančních produktů a pojištění vám nikdy pasivní příjmy nepřinese. Místo toho budete posílat trvalé příkazy do důchodu, bohužel ne finančního.

Pojem pasivní příjem rozšířil americký podnikatel a spisovatel Robert Kiyosaki, autor bestselleru Bohatý táta, chudý táta. Je to povinná četba pro lidi, kteří chtějí, aby peníze dělaly za ně. Tvrdí, že každý, kdo pracuje na svém pasivním příjmu, směřuje k finančnímu zdraví a ten, kdo pasivní příjem nebuduje, pracuje na své finanční chudobě. Kiyosaki nepíše, abyste si našli poradce, ale byli poradci sami sobě. Jeho hra cashflow je rozšířená po celém světě.

Každý pasivní příjem je závislý na lidech

Pasivní příjmy je potřeba pravidelně zalévat. Nečekejte, že stačí do konce života už jen chodit k bankomatu a vybírat, tak to nefunguje. Ovšemže žádný systém nefunguje věčně, to ale ještě neznamená, že neexistuje.

Tzv. rychlodráha (finanční nezávislost) není o tom, jak rychle se na ni dostanete, ale o tom, jak dobře se připravíte, abyste se na ní zvládli rychle pohybovat.

Ideálním pasivní příjmem je samotná dovednost. Pokud např. po pěti letech spadne trh a moje podnikání/investice s ním, tak víte, jak se vrátit zpět do hry. Samozřejmě platí diverzifikace a nespoléhat se na jeden penězozdroj. Finanční krize se opakují a firmy krachují denně. Já osobně nejraději investuji na prvním místě do podnikání, a posléze z příchozích zisků do investic, které generují pasivní příjmy.

Je krásné mít mentory, kterým chodí pasivně desítky tisíc, nebo i miliony měsíčně a dívat se jim přes rameno. Je to jedna z důležitých esencí, kterou ze začátku potřebujete.

Nejznámější zdroje pro pasivní příjem:

1. Pronájem nemovitostí, pozemků

Jedná se o nejrozšiřenější formu pasivního příjmu. V případě budov je nutné mít na paměti různé opravy a další investice, které mohou vzniknout. Vlastnit nemovitost na určitých místech (zvláště okresních městech) může být každopádně zajímavé zhodnocení peněz. Pozemky jsou vhodné spíše na uchování hodnoty, než na budování pravidelného cashflow. Novým fenoménem v odvětví pronájmů je Airbnb, krátkodobý pronájem.

2. Vlastní podnikání, podíly ve firmách

Budovat vlastní podnikání a kapitál dál investovat, je krásným příkladem aktivního přístupu k pasivním příjmům. Pokud nemáte sami podnikatelského ducha, ale nevíte co s penězi, můžete je investovat do nového startupu. Ovšem je to rizikový kapitál. Další témata: online podnikání, reklama, affiliate marketing, e-commerce a další.

3. Dividendy z akcií

Na kapitálové trhy se dostanete například aktivní činností tradera, který si postupně buduje své portfolio. Není to ovšem jednoduchá cesta. Krásně to popisuje ebook zdarma s názvem tradingjebyznys. Druhou variantou je pasivní investování, tedy nakupování akcií, dluhopisů investičních skupin a firem, které vám vyplácí úrok/dividendu. Dneska existují i měsíční výnosy až do výše 2 %.

Nespornou výhodou kapitálových trhů je možnost vydělávat peníze na internetu. Zisky se tak dají tvořit z pohodlí domova.

4. Síťový marketing – MLM

MLM systémů u nás funguje stovky. Nejčastější základní rozdělení jsou finance, reality, kosmetika, zdraví, sport a nakupování. Nelze říci, jaký z nich je nejlepší, spíše záleží na tom, co vás baví a v jaké oblasti se chcete posouvat.

Než se pustíte do jakékoliv z následujících čtyř oblastí pasivního příjmu, je potřeba zainvestovat do vzdělání. V dnešní době dostupných informací se bavíme spíše o investici časové. Je potřeba se naučit základním investičním principům, pochopit jak funguje trh a inspirovat se tím, kam investují bohatí.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang