10 strategií obchodování s akciemi pro začátečníky

denni-obchodni-strategie-pro-zacatecniky

Denní obchodování je nákup a prodej finančního nástroje během jednoho dne nebo dokonce několikrát během dne. Využívání malých cenových pohybů může být lukrativní hra, pokud se hraje správně. Pro nováčky nebo pro každého, kdo se nedrží promyšlené strategie, to však může být nebezpečná hra.

TOP Akcioví a forex brokeři

Srovnání nejlepších brokerů 2023

xtb

XTB

98 %

Jeden z největších brokerů na světě. Demo účet zdarma k vyzkoušení. Spíše pro mírně pokročilé. Plně v češtině.

degiro

Degiro

95 %

Velmi nízké poplatky, dobrá volba pro investice do ETF. Spíše pro začátečníky.

eToro

90 %

Nejnižší poplatky, vhodné pro pokročilé i začínající investory.

Plus500

83 %

Plně v češtině včetně investování v korunách. Nabízí investice do CFD.

Prohlášení Plus500 – U 82% účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Ne všichni makléři jsou však vhodní pro velký objem obchodů, které denní obchodníci provádějí. Někteří brokeři jsou však navrženi s ohledem na denní obchodníky.

Pro začátečníky je obecně doporučeno začít s demo účtem a vyzkoušet si na něm danou platformu – většina seriózních brokerů nabízí demo účet zcela zdarma. Např. demo účet Plus500 lze doporučit pro začínající investory do CFD, jelikož nabízí až 1 milion virtuálních korun pro vyzkoušení, což z něj činí zajímavější volbu od ostatních demo účtů.

Níže se podíváme na některé obecné zásady denního obchodování na burze. Poté přejdeme k rozhodování, kdy nakupovat a prodávat, běžným strategiím denního obchodování, základním grafům a vzorcům a jak omezit ztráty.

Klíčové závěry

Denní obchodování je dlouhodobě ziskové pouze tehdy, když ho obchodníci berou vážně a provádějí průzkum.

Denní obchodování je práce, ne koníček; přistupujte k němu jako k takovému. Buďte pilní, soustředění, objektivní a nepleťte do něj emoce.

Zde uvádíme několik základních rad a know how, jak se stát úspěšným denním obchodníkem.

1. Znalosti jsou moc

Kromě znalosti základních obchodních postupů musí denní obchodníci sledovat nejnovější zprávy z akciového trhu a události, které mají vliv na akcie – plány Fedu ohledně úrokových sazeb, ekonomický výhled atd.

Dělejte si tedy domácí úkoly. Sestavte si seznam akcií, které byste chtěli obchodovat, a průběžně se informujte o vybraných společnostech a obecných trzích. Projděte si obchodní zpravodajství a navštivte spolehlivé finanční webové stránky.

2. Vyčleňte si finanční prostředky

Zhodnoťte, kolik kapitálu jste ochotni riskovat při jednotlivých obchodech. Mnoho úspěšných denních obchodníků riskuje méně než 1 až 2 % svého účtu na jeden obchod.

Vyčleňte si přebytečnou částku finančních prostředků, se kterou můžete obchodovat a jste připraveni o ni přijít. Nezapomeňte, že se to může, ale nemusí stát.

3. Vyhraďte si také čas

Denní obchodování vyžaduje váš čas. Proto se mu říká denní obchodování. Ve skutečnosti se budete muset vzdát většiny svého dne. Neuvažujte o něm, pokud máte málo volného času.

Tento proces vyžaduje, aby obchodník sledoval trhy a rozpoznal příležitosti, které se mohou objevit kdykoli během obchodních hodin. Klíčem k úspěchu je rychlý pohyb.

4. Začněte v malém

Jako začátečník se během seance zaměřte maximálně na jednu až dvě akcie. Sledování a vyhledávání příležitostí je jednodušší, pokud se jedná pouze o několik akcií.

V poslední době je stále běžnější možnost obchodovat se zlomkovými akciemi, takže si můžete určit konkrétní menší částky v dolarech, které chcete investovat.

To znamená, že pokud se akcie Amazonu obchodují za 3 400 USD, mnoho makléřů vám nyní umožní zakoupit zlomkovou akcii za částku, která může činit pouhých 25 USD, tedy méně než 1 % plné akcie Amazonu.

5. Vyhněte se drobným akciím

Pravděpodobně hledáte nabídky a nízké ceny, ale držte se dál od penny stocks. Tyto akcie jsou často nelikvidní a šance, že trefíte jackpot, jsou často mizivé.

Mnoho akcií obchodovaných pod 5 USD za akcii se stává vyřazenými z hlavních burz a lze s nimi obchodovat pouze na mimoburzovním trhu (OTC). Pokud nevidíte skutečnou příležitost a neprovedli jste průzkum, držte se od nich dál.

6. Načasujte tyto obchody

Mnoho příkazů zadaných investory a obchodníky se začíná realizovat hned po ranním otevření trhů, což přispívá k volatilitě cen.

Zkušený hráč může být schopen rozpoznat vzory a vhodně si vybrat, aby dosáhl zisku. Pro nováčky však může být lepší prvních 15 až 20 minut pouze číst trh a neprovádět žádné pohyby.

Střední hodiny jsou obvykle méně volatilní a poté se pohyb začne opět zrychlovat směrem k závěrečnému zvonění. Ačkoli hodiny špičky nabízejí příležitosti, pro začátečníky je bezpečnější se jim zpočátku vyhnout.

7. Snižte ztráty pomocí limitních příkazů

Rozhodněte se, jaký typ příkazů budete používat pro vstup a výstup z obchodů. Budete používat tržní nebo limitní příkazy? Když zadáte tržní příkaz, provede se za nejlepší cenu, která je v danou chvíli k dispozici – tedy bez garance ceny.

Limitní příkaz naproti tomu garantuje cenu, ale ne provedení. Limitní příkazy vám pomohou obchodovat s větší přesností, kdy si stanovíte cenu (ne nereálnou, ale proveditelnou) jak pro nákup, tak pro prodej.

Sofistikovanější a zkušenější denní obchodníci mohou využívat k zajištění svých pozic také opční strategie.

8. Buďte realističtí ohledně zisků

Strategie nemusí vždy vyhrávat, aby byla zisková. Mnoho obchodníků vyhrává pouze 50 % až 60 % svých obchodů. Na svých vítězných obchodech však vydělají více, než kolik ztratí na svých prohraných.

Ujistěte se, že riziko každého obchodu je omezeno na určité procento účtu a že vstupní a výstupní metody jsou jasně definovány a zapsány.

9. Zůstaňte v klidu

Jsou chvíle, kdy akciové trhy zkoušejí vaše nervy. Jako denní obchodník se musíte naučit držet chamtivost, naději a strach na uzdě. Rozhodování by se mělo řídit logikou a ne emocemi.

10. Držte se plánu

Úspěšní obchodníci se musí pohybovat rychle, avšak nemusí rychle přemýšlet. Proč? Protože si předem vytvořili obchodní strategii spolu s disciplínou, aby se jí drželi. Důležité je pečlivě se řídit svým vzorcem a nesnažit se honit zisky.

Nedovolte, aby vás přemohly emoce a donutily vás opustit vaši strategii. Mezi denními obchodníky existuje mantra: „Naplánujte si obchod a obchodujte podle svého plánu.“

Než se pustíme do některých tajů denního obchodování, podívejme se na některé důvody, proč může být denní obchodování tak obtížné.

Co činí denní obchodování obtížným?

Denní obchodování vyžaduje mnoho praxe a know-how a existuje několik faktorů, které mohou tento proces učinit náročným.

Zaprvé si uvědomte, že proti vám stojí profesionálové, jejichž kariéra se točí kolem obchodování. Tito lidé mají přístup k nejlepším technologiím a konexím v oboru, takže i když se jim nedaří, jsou nastaveni tak, aby nakonec uspěli. Pokud jim skočíte na špek, znamená to pro ně větší zisky.

Nezapomeňte, že z krátkodobých zisků – nebo z investic do akcií, které držíte jeden rok nebo méně – budete muset zaplatit daně podle mezní sazby. Jedinou výhradou je, že vaše ztráty budou kompenzovat případné zisky.

Jako individuální investor můžete být náchylní k emocionálním a psychologickým předsudkům. Profesionální obchodníci je obvykle dokážou ze svých obchodních strategií vyřadit, ale pokud se jedná o váš vlastní kapitál, bývá to jiný příběh.

Rozhodování o tom, co a kdy nakupovat

Denní obchodníci se snaží vydělat peníze tím, že využívají minutových pohybů cen jednotlivých aktiv (akcií, měn, futures a opcí) a obvykle k tomu využívají velké množství kapitálu.

Při rozhodování o tom, na co se zaměřit – například na akcie – se typický denní obchodník zaměřuje na tři věci:

 • likviditu
 • votalitu
 • objem obchodování

Likvidita umožňuje vstoupit na burzu a vystoupit z ní za dobrou cenu – například malé spready, tedy rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou akcie, a nízký skluz, tedy rozdíl mezi očekávanou cenou obchodu a skutečnou cenou.

Volatilita je jednoduše mírou očekávaného denního cenového rozpětí – rozpětí, ve kterém se denní obchodník pohybuje. Větší volatilita znamená větší zisk nebo ztrátu.

Objem obchodování je měřítkem toho, kolikrát se akcie koupí a prodá za dané časové období – nejčastěji se označuje jako průměrný denní objem obchodování. Vysoká míra objemu znamená velký zájem o akcie. Zvýšení objemu obchodů s akciemi je často předzvěstí cenového skoku, ať už nahoru, nebo dolů.

Vstupní body investice

Když víte, jaký druh akcií (nebo jiných aktiv) hledáte, musíte se naučit identifikovat vstupní body – to znamená, v jakém přesném okamžiku se chystáte investovat.

Mezi nástroje, které vám v tom mohou pomoci, patří např:

 • Zpravodajské služby v reálném čase: Zprávy hýbou akciemi, takže je důležité si předplatit služby, které vás informují o tom, kdy se na trhu objeví potenciálně důležité zprávy.
 • Kotace ECN/úroveň 2: ECN neboli elektronické komunikační sítě jsou počítačové systémy, které zobrazují nejlepší dostupné nabídky a poptávky od více účastníků trhu a poté automaticky porovnávají a provádějí příkazy. Úroveň 2 je předplacená služba, která poskytuje v reálném čase přístup do knihy objednávek Nasdaq složené z cenových nabídek tvůrců trhu, kteří registrují všechny cenné papíry kótované na Nasdaq a OTC Bulletin Board. Společně vám mohou poskytnout přehled o příkazech prováděných v reálném čase.
 • Intradenní svíčkové grafy: Svíčky poskytují hrubou analýzu cenové akce. Více se jim budeme věnovat později.

Definujte a zapište si podmínky, za kterých budete vstupovat do pozice. „Nákup během rostoucího trendu“ není dostatečně konkrétní.

Nakupujte, když cena prorazí nad horní trendovou čáru trojúhelníkového obrazce, přičemž trojúhelníku předcházel vzestupný trend (alespoň jedno vyšší swingové maximum a vyšší swingové minimum před vytvořením trojúhelníku) na dvouminutovém grafu v prvních dvou hodinách obchodního dne.

Když máte konkrétní soubor vstupních pravidel, projděte více grafů a zjistěte, zda se tyto podmínky vytvářejí každý den (za předpokladu, že chcete obchodovat každý den) a častěji než jindy přinášejí cenový pohyb v předpokládaném směru.

Pokud ano, máte potenciální vstupní bod pro strategii. Poté budete muset posoudit, jak tyto obchody ukončit nebo prodat.

Rozhodování o tom, kdy prodat

Existuje více způsbů, jak opustit vítěznou pozici, včetně trailing stopů a cílových zisků. Ziskové cíle jsou nejběžnější metodou výstupu, při které se vybírá zisk na předem stanovené úrovni. Některé běžné strategie cenového cíle jsou tyto:

 • Skalpování
 • Fading
 • Denní pivoty
 • Momentum

Více informacích o strategiích je popsáno dále

Strategie cenového cíle

Skalpování je jednou z nejoblíbenějších strategií. Zahrnuje prodej téměř okamžitě poté, co se obchod stane ziskovým. Cílovou cenou je jakákoli cifra, která znamená „na tomto obchodu jste vydělali“.

Fading zahrnuje shortování akcií po rychlém pohybu směrem vzhůru. Vychází se přitom z předpokladu, že jsou překoupené, dřívější kupci jsou připraveni začít vybírat zisky a stávající kupci mohou být vyplašeni.

Ačkoli je Fading riskantní strategie, může být velmi výnosná. Zde je cílovou cenou okamžik, kdy kupující začnou opět vstupovat do hry.

Denní pivoty zahrnují profitování z denní volatility akcie. Provádí se tak, že se snažíte nakoupit na denním minimu a prodat na denním maximu. Cenový cíl je zde jednoduše při příštím náznaku obratu.

Momentum strategie obvykle zahrnuje obchodování na základě zveřejnění zpráv nebo vyhledávání silných trendových pohybů podpořených vysokým objemem.

Jeden typ obchodníků s momentem nakupuje při zveřejnění zpráv a řídí se trendem, dokud nevykazuje známky obratu. Druhý typ bude zmírňovat prudký nárůst ceny. Zde je cenovým cílem okamžik, kdy začne klesat objem.

V mnoha případech budete chtít aktivum opustit, když se sníží zájem o akcie, jak naznačuje úroveň 2/ECN a objem.

Ziskový cíl by měl také umožnit, aby se na vítězných obchodech vydělalo více, než se ztratí na ztrátových obchodech. Pokud je váš stop-loss vzdálen 0,05 USD od vstupní ceny, váš cíl by měl být vzdálen více než 0,05 USD.

Stejně jako vstupní bod si před vstupem do obchodu přesně definujte, jakým způsobem budete z obchodu vystupovat. Kritéria pro ukončení musí být dostatečně konkrétní, aby byla opakovatelná a testovatelná.

Grafy a vzory denního obchodování

K určení nejvhodnějšího okamžiku k nákupu akcie využívá mnoho obchodníků:

 • svíčkové obrazce, včetně pohlcujících svíček a dojis
 • technickou analýzu, včetně trendových čar a trojúhelníků

Grafy a vzory jsou použitelné pro jakákoliv aktiva, která obchodujete.

Zvyšování nebo snižování objemu

Existuje mnoho svíčkových konfigurací, které může denní obchodník hledat, aby našel vstupní bod. Pokud se správně dodržuje, je obrácená formace doji jednou z nejspolehlivějších.

Obvykle hledejte takový vzor s několika potvrzeními.

Nejprve hledejte skokový nárůst objemu, který vám ukáže, zda obchodníci podporují cenu na této úrovni.

Za druhé, hledejte předchozí podporu na této cenové úrovni. Například předchozí denní minimum (LOD) nebo denní maximum (HOD).

Nakonec se podívejte na situaci na úrovni 2, která zobrazí všechny otevřené objednávky a velikosti objednávek.

Pokud budete postupovat podle těchto tří kroků, můžete určit, zda je pravděpodobné, že doji přinese skutečný obrat, a v případě příznivých podmínek můžete zaujmout pozici.

Tradiční analýza grafických formací také poskytuje ziskové cíle pro výstupy. Například výška trojúhelníku v jeho nejširší části se přičítá k bodu průrazu trojúhelníku (v případě průrazu směrem vzhůru) a poskytuje tak cenu, při které lze vybírat zisky.

Jak omezit ztráty při denním obchodování

Příkaz stop-loss slouží k omezení ztrát z pozice v cenném papíru. U dlouhých pozic lze stop-loss umístit pod nedávné minimum, u krátkých pozic nad nedávné maximum. Může být také založen na volatilitě.

Pokud se například cena akcie pohybuje kolem 0,05 USD za minutu, můžete umístit stop-loss 0,15 USD od svého vstupu, abyste dali ceně prostor pro výkyvy, než se pohne vámi předpokládaným směrem.

Přesně definujte, jak budete kontrolovat riziko obchodů. Například v případě trojúhelníkového obrazce můžete stop-loss umístit 0,02 USD pod nedávné swingové minimum, pokud kupujete průraz, nebo 0,02 USD pod obrazec. Těch 0,02 USD je libovolných; jde jen o to, abyste byli konkrétní.

Jednou ze strategií je nastavení dvou stop-lossů

Fyzický stop-loss příkaz umístěný na určité cenové úrovni, která vyhovuje vaší toleranci k riziku. V podstatě se jedná o nejvyšší částku, kterou můžete ztratit.

Mentální stop-loss nastavený v bodě, kde jsou porušena vaše vstupní kritéria. To znamená, že pokud dojde k neočekávanému obratu obchodu, okamžitě opustíte pozici.

Ať už se rozhodnete ukončit své obchody jakkoli, kritéria pro ukončení musí být dostatečně konkrétní, aby byla testovatelná a opakovatelná.

Také je důležité stanovit si maximální denní ztrátu, kterou si můžete dovolit vydržet – jak finančně, tak psychicky. Kdykoli dosáhnete tohoto bodu, vezměte si po zbytek dne volno. Držte se svého plánu a svých hranic. Koneckonců zítra je další den.

Strategie a limity rizika

Když jste si definovali, jak budete vstupovat do obchodů a kam umístíte stop-loss, můžete posoudit, zda se potenciální strategie vejde do vašeho limitu rizika. Pokud vás strategie vystavuje příliš velkému riziku, musíte ji nějakým způsobem upravit, abyste riziko snížili.

Pokud se strategie vejde do vašeho limitu rizika, začíná testování. Ručně projděte historické grafy a najděte vstupy, přičemž si poznamenejte, zda by došlo k zasažení stop-lossu nebo cíle.

Takto papírově obchodujte alespoň 50 až 100 obchodů a zaznamenávejte si, zda byla strategie zisková a zda splňuje vaše očekávání.

Pokud ano, přejděte k obchodování strategie na demo účtu v reálném čase. Pokud je zisková po dobu dvou a více měsíců v simulovaném prostředí, přistupte k dennímu obchodování strategie s reálným kapitálem. V případě, že strategie není zisková, začněte znovu.

Obchodování s marží

Nakonec mějte na paměti, že pokud obchodujete s marží – což znamená, že si půjčujete investiční prostředky od makléřské firmy, jste mnohem zranitelnější vůči prudkým pohybům cen. Mějte na paměti, že požadavky na marži pro denní obchodování jsou vysoké.

Marže pomáhá zesílit výsledky obchodování nejen v případě zisků, ale také v případě ztrát, pokud se obchod vyvíjí ve váš neprospěch. Proto je při denním obchodování s marží zásadní používat stop-lossy.

Nyní, když už znáte některé z tajů denního obchodování, pojďme se krátce podívat na některé z klíčových strategií, které mohou noví denní obchodníci používat.

Základní strategie denního obchodování

Až si osvojíte některé z těchto technik, vytvoříte si svůj osobní obchodní styl a určíte si, jaké jsou vaše konečné cíle, můžete použít řadu strategií, které vám pomohou v cestě za zisky.

Zde je několik oblíbených technik, které můžete použít. Přestože některé z nich byly zmíněny výše, stojí za to se jimi znovu zabývat.

Sledujte trend

Každý, kdo sleduje trend, bude nakupovat, když ceny rostou, nebo prodávat na krátko, když klesají. Vychází přitom z předpokladu, že ceny, které stabilně rostou nebo klesají, budou v tomto trendu pokračovat.

Kontrariánské investování

Tato strategie předpokládá, že růst cen se obrátí a bude klesat. Kontrarián nakupuje během poklesu nebo prodává nakrátko během růstu s výslovným očekáváním, že se trend změní.

Skalpování

Jedná se o styl, při kterém spekulant využívá malých cenových mezer vytvořených rozpětím mezi nabídkou a poptávkou.

Tato technika obvykle zahrnuje rychlý vstup a výstup z pozice – během několika minut nebo dokonce sekund.

Obchodování se zprávami

Investoři používající tuto strategii nakupují, když jsou oznámeny dobré zprávy, nebo prodávají na krátko, když jsou oznámeny špatné zprávy. To může vést k větší volatilitě, která může vést k vyšším ziskům nebo ztrátám.

Denní obchodování je obtížné zvládnout. Vyžaduje čas, dovednosti a disciplínu. Mnozí, kteří se o to pokoušejí, neuspějí, ale výše popsané techniky a pokyny vám mohou pomoci vytvořit ziskovou strategii.

Při dostatečné praxi a důsledném vyhodnocování výkonnosti můžete výrazně zvýšit své šance na úspěch.

Která obchodní strategie je pro začátečníka nejjednodušší?

Sledování trendu je pravděpodobně nejjednodušší obchodní strategií pro začátečníka, která vychází z předpokladu, že „trend je váš přítel“.

Kontrariánské investování znamená jít proti tržnímu stádu; jít na krátko, když trh roste, nebo nakupovat, když trh klesá, může být pro začátečníka obtížně proveditelná obchodní taktika.

Skalpování a obchodování se zprávami vyžaduje určitý stupeň rychlého rozhodování a obchodování, což opět může začátečníkovi činit potíže.

Je pro denní obchodování vhodnější technická nebo fundamentální analýza?

Technická analýza, protože může obchodníkovi umožnit identifikovat velmi krátkodobé obchodní vzorce a trendy, které jsou pro denní obchodování zásadní.

Fundamentální analýza je vhodnější pro dlouhodobé investování, protože se zaměřuje na ocenění; nicméně nesoulad mezi skutečnou cenou aktiva a jeho vnitřní hodnotou stanovenou fundamentální analýzou může trvat měsíce, ne-li roky.

Reakce trhu na fundamentální údaje, jako jsou zprávy nebo výkazy zisků, je také v krátkodobém horizontu značně nepředvídatelná. Přesto by denní obchodníci měli reakci trhu na tyto fundamentální údaje sledovat, protože výsledná volatilita může poskytnout obchodní příležitosti, které lze využít pomocí technické analýzy.

Proč je obtížné vydělávat na denním obchodování konzistentně?

Konzistentní vydělávání peněz z denního obchodování vyžaduje kombinaci mnoha dovedností a vlastností – znalostí, zkušeností, disciplíny, psychické odolnosti a obchodního umu. Pro začátečníky není snadné uplatňovat základní strategie, jako je snižování ztrát nebo ponechání zisků.

Je také obtížné dodržovat svou obchodní disciplínu tváří v tvář výzvám, jako je volatilita trhu nebo výrazné ztráty.

A konečně, denní obchodování znamená každodenní souboj s miliony profesionálů na trhu, kteří mají přístup k nejmodernějším technologiím, velké množství zkušeností a odborných znalostí a velmi hluboké kapsy, ve snaze využít neefektivity na efektivních trzích. To není snadný úkol!

Může nebo měla by se pozice pro denní obchodování držet přes noc?

Denní obchodník může chtít držet obchodní pozici přes noc, aby snížil ztráty ze špatného obchodu nebo – méně často – zvýšil zisky z vítězného obchodu.

Obecně to však není dobrý nápad, pokud se nejedná o dobře promyšlené rozhodnutí a ne o rozhodnutí, které obchodník učiní jen proto, že nechce zaúčtovat ztrátu ze špatného obchodu.

Rizika spojená s držením pozice v denním obchodování přes noc zahrnují vyšší požadavky na marži, dodatečné výpůjční náklady a negativní zprávy. To znamená, že riziko nepříznivého výsledku rozhodnutí držet pozici přes noc může být vyšší než možnost příznivého výsledku.

Závěr

Přestože se denní obchodování stalo poněkud kontroverzním fenoménem, může být životaschopným způsobem, jak dosáhnout zisku.

Denní obchodníci, institucionální i individuální, hrají na trhu důležitou roli tím, že udržují trhy efektivní a likvidní.

Ačkoli je denní obchodování stále populární mezi nezkušenými obchodníky, mělo by být ponecháno především těm, kteří mají dovednosti a zdroje potřebné k úspěchu.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang