Obchodování na burze: Pouhý přivýdělek nebo i způsob obživy?

Spousta lidí v současnosti hledá cesty, jak si ulehčit život a přivydělat si například z pohodlí domova na internetu. Možností, jak vydělávat je mnoho a jednou z nich je i online obchodování na finančních trzích.

Mnoho lidí by se však chtělo od přivýdělku přesunout i k úplné nezávislosti a začít se živit obchodováním. To jsou však dvě různé věci a vyžadují i různé podmínky. Dá se tedy online obchodováním uživit, a stát se tak rentiérem?

Pro koho je obchodování na burze určeno?

V dřívějších dobách byla burza určená pouze velkým společnostem a obecně lidem, kteří neměli hluboko do kapsy. S nástupem internetu se vše změnilo a online obchodování na burze je teď dostupné prakticky každému. Nejedná se však o nic triviálního a při obchodování na burze je potřeba mít chladnou hlavu a neinvestovat jako smyslu zbavený. Proto je obchodování doporučováno především lidem, kteří mají nějaké volné úspory, které jim nebudou chybět, pokud dojde při obchodování ke ztrátě. Na začátek je také namístě odpovědět na otázku, zda je možné si obchodováním na burze uživit.

Odpověď zní jednoznačně ano, ale je potřeba dodat, že za tím stojí hodně práce, trpělivosti i neúspěchů, které vás při cestě za úspěšnou kariérou tradera čekají.

shutterstock_1094704535-6304601

S čím můžete obchodovat?

Na burze je možné obchodovat snad s čímkoliv. Najdete zde různé komodity jako je například zlato, stříbro, ropa nebo i kukuřice, ale i akcie (jak se dařilo akciím v roce 2019?) či dluhopisy. U každého z nich však jde především o zisk a zjednodušeně se jedná o princip, kdy obchodníci spekulují na růst nebo pokles ceny daného aktiva a pokud je jejich odhad správný mohou si mnout ruce.

Stejný princip funguje i u nejlikvidnějšího trhu na světě forexu. Na něm je možné obchodovat s měnovými páry, tedy například USD/EUR. Obchodování na burze je tedy velmi rozmanité a každý si zde najde své. Hlavní je však zjistit, který typ obchodování je ten nejvhodnější pro vás a také, které obchodování vás baví.

Určitě nemá smysl pouštět se do obchodování například indexů, pokud nemáte ani nejmenší zdání o tom co je jejich podstatou a jak fungují. Zajímá vás cena zlata, sledujete vývoj trhu, tak zkuste investovat právě do této komodity. Vše závisí jen na vás a není třeba nikam spěchat. Vy jste pánem vašich investic.

Co je k tomu potřeba?

Ať už chcete obchodovat s bitcoinem (proč se o bitcoinu tak mluví?), akciemi nebo s čímkoliv jiným, vždy je pro vás první krok před vstupem na burzu stejný. Úplně poprvé je totiž nutné podle srovnání brokeru si založit účet u jednoho z brokerů, který vám umožní realizovat vaše obchody a spravovat svůj účet obchodníka.

I když by se to tak nemuselo zdát srovnání a výběr brokera je pro vás stěžejním bodem, který byste neměli v žádném případě podcenit. Proto se nejdříve pusťte do menšího průzkumu a až poté se rozhodněte o tom, kterému brokerovi budete věřit a svěříte mu své peníze. Dalším kritériem, které každého začínajícího obchodníka určitě zajímá je i kapitál. Ten je také individuální a může se pohybovat od několika tisíc korun až po deseti tisíce korun a více.

Počáteční kapitál, se kterým vstoupíte na trh je tedy čistě jen na vás, ale je nutné dopředu počítat s tím, že čím větší kapitál máte tím větší mohou být i vaše zisky a obecně možnosti. V tomto článku se můžete podívat na další investiční příležitosti, kterých můžete v roce 2020 využít. Přejeme hodně štěstí!

© 2021 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang